Harry Potter 6

Harry Potter 6 | Autor: Marox

Link direct la acest mesaj

Dragi fani ai lui Harry Potter,

Sint extrem de fericita sa va anunt ca pe 16 iulie 2005 va aparea pe piata al saselea volum din seria aventurilor ucenicului vrajitor.
Se numeste "Harry Potter and the half-blood prince". Nu stiu pentru ce date sint anuntate traducerile.

Hi, hi, am facut deja precomanda pe Amazon.fr!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

si eu abia astept sa o citesc!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

iai!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

Este incredibil cum “tot poporul, cu mic cu mare” asteapta sa apara inca un volum din cea mai “extraordinara si incredibila carte”...... da, o carte “minunata” pentru copii.... plina de violenta, de teroare, de ura si alte “sentimente nobile”....

Ca sa nu mai amintesc de capcana “ucenicului vrajitor”: copii, de ce sa nu fiti si voi “un pic vrajitori” ? Nu conteaza ca pot sa ajunga satanisti, magicieni negri sau alte “comori nedeclarate” ale societatii moderne.....

Oameni buni, voi ati citit aceste carti – chiar credeti ca sunt potrivite pentru un prunc care este la varsta la care isi cauta
modele de urmat ???

Cu stima,

Singur, DARAEL
Ratacitor prin Lume
http://www.geocities.com/dara2el/

“A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Darael, pina una alta, eu citesc Harry Potter, si nu copiii mei. Iar in ce ma priveste, cred ca am depasit virsta de cautat modele.

In carte nu e vorba numai de violenta ura, etc., ci si de prietenie, curaj, inventivitate. Imi place si stilul in care este scrisa si faptul ca Rowling reuseste sa mentina suspensul de-a lungul a cinci volume. Plus ca are o fantezie extraordinara, de unde scoate dom'le toate denumirile alea?!!!

Dar bineinteles, asta e parerea mea...poti sa nu fii de acord.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claza spune:

"carte plina de violenta teroare si ura"????
Wow - sa nu le mai citim nici Scufita Rosie si Alba ca Zapada, atunci...


Stie cineva cand apare traducerea in romana?


_
iaca si noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Darel EXAGEREZI! asa ar trebui sa intezicem si Alba ca zapada sau P)ovestile nemuritoare...

si da eu o sa citesc copiilor mei cartea asta.. si pe vreme acad eram profesoara am fost cu ei la film si am si discutat cartile respective la engeleza (li se parea mult mai interesant sa recunoasca Present Perfectul in fragmente din HP);

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiamoni spune:

Este clasica poveste cu raul invins de bine, doar sub o alta forma, mai atractiva. Nici zmeul din povestile copilariei noastre n-a fost mai bun la suflet ca vrajitorul cel rau din HP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

versiunea in lb romana cand apare? stiti?


Freia si Alexa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

Mi-e rau, abia astept sa apara!!! Precum Marox, eu citesc aceasta carte, nu o voi citi si copilului meu, probabil o va citi la o varsta potrivita...

Darael, prietene, n-o lua asa in tragic....iar exemplele cu Capra cu 3 iezi, Alba Ca Zapada, chiar si Soacra cu 3 nurori, ca sa nu mai zic de Hansel si Gretel sunt relevante

Roxa

"Fiecare pasare, pe limba ei piere..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Pt fetele din Bucuresti, am placerea sa va anunt ca versiunea in limba engleza a volumului 6 din Harry Potter se va lansa si la noi in aceeasi zi (ma rog, noapte) si la aceeasi ora cu cea din Londra, adicatelea, in noaptea de vineri (15 iulie) spre sambata (16 iulie), ora 2.00 (atunci e 00.00 la Londra) la Salla Dalles. Iar versiunea in limba romana va fi lansata la sfarsitul lunii noiembrie. Nu ma intrebati de unde stiu! Secret de stat!

Mergi la inceput