Ce este? Pojar, sudamina, stomatita sau racea

Ce este? Pojar, sudamina, stomatita sau racea | Autor: nenicutza

Link direct la acest mesaj

Salutare!

Nici nu stiu cum sa incep.
So, baietelul meu Matei este bolnavior, totul a inceput acum 2 saptamani. Luni, 23 mai, am observat ca tuseste, ii curge nasucul, mai mult un lichid apos, si are temperatura mica. Am banuit ca e racit si am fost la medic. Medicul mi-a spus ca e racit si putin rosu in gat si i-a prescris Ceclor, Nurofen si Humex, astfel:
Ceclor - o data la 8 ore cate o masura de 2 ml
Humex - 2 ml de 3 ori pe zi
Nurofen - 1 ml de 3 ori pe zi.

Timp de o saptamana i-am dat tratamentul, a facut aproape in fiecare zi febra mica(38).
Duminica, 29 mai, am observat ca i se cojesc buzitele, se dezlipea o pelicula albicioasa si ii ramanea buza rosie in locul respectiv. In prima zi am crezut ca e de la caldura, a fost f cald. Luni, 30 mai, am vazut ca in toata gurita s-a iritat si am sunat medicul care mi-a spus sa ii dau cu glicerina boraxata si crema cu vit. A, in baza prezumtiei ca este o stomatita.
Marti, 31 mai, a avut toata ziua febra si seara, mai bine zis noaptea, la ultima masa, (el este cam nocturn, se culca pe la 12-1 noaptea si se trezeste pe la 10-11) a vomitat de la primele lingurite de mancare. Nu i-am dat sa manance nimic deosebit in ziua respectiva, a avut meniul normal, iar stilul in care a vomitat m-a speriat(jet puternic, cred ca a vomitat tot ce a mancat in ziua respectiva). Asa ca am sunat la salvare(medicul copilului nu era de gasit) pentru a cere un sfat, nu neaparat pt a veni. Doamna care mi-a raspuns la apel mi-a spus ca e mai bine sa il vada un doctor, nu se pot pronunta la tel, avand in vedere ca e mic, mai bine sa vina sa il vada. Asa ca a venit salvarea, un doctor l-a consultat, l-a ascultat cu stetoscopul, s-a uitat la ganglioni, i-a luat temperatura si mi-a spus ca s-ar putea sa fie o enterocolita, sa il urmaresc si daca face diaree sa ii opresc lactatele din alimentatie.
A doua zi, miercuri, 1 iunie, m-am dus din nou cu el la medicul de famile, care, dupa ce l-a consultat si s-a uitat in gurita mi-a prescris Tantum verde si Augmentin BIS. Tantum verde sa ii tamponez interiorul gurii de 3 ori pe zi si Augmentin pt cazul in care ii creste temperatura(o posibila raceala puternica). Miercuri si joi i-am tamponat gurita cu Tantum verde si am constatat ca incepeau sa ii treaca iritatiile. Vineri seara, 3 iunie, am vazut ca i-au aparut bubite mici pe corp, rosii. Imediat m-am uitat pe net si am vazut ca pojarul debuteaza cu simptome de raceala(temp si nas care curge, posibil iritatie in gurita si in momentul cand trece iritatia din gurita apare pe corp). Dupa ce mi-am sunat toate cunostiintele cu copii, sambata dimineata o sun pe dna doctor sa ii spun ca Matei s-ar putea sa aiba pojar si care, am ramas cu gura cascata, imi spune ca aceste boli s-au eradicat de mult, ca sigur este o sudamina(iritatie de la caldura). Am ramas fara cuvinte!!!!
Am fost la mai multe farmacii si am intrebat, stiam ca in mod normal, e o boala a copilariei care nu tb tratata decat cu urmarirea temperaturii si antitermice, lichide multe si tinut in casa, eventual mixtura mentolata pt calmarea mancarimii. Am aflat ca Tantum verde nu este indicat copiilor mici pt ca apar complicatii, contin un anestezic puternic. Augmentin nu i-am dat in ideea ca deja a luat Ceclor si nu sunt indicate antibioticele in aceste boli ale copilariei. Totusi, cred ca ar tb sa stiu daca are sau nu pojar(rujeola) sau daca este o eruptie din alte motive.
Matei a vut in aceste 2 saptamani temp(38 - 38,5) aproape in fiecare zi. Deja dureaza de f mult timp asa ca am luat hoatararea sa ma duc cu el la spitalul Victor Babes.
Fac bine? Tb sa stau acasa cu el? Pe cine sa chem sa il vada? Eu nu pot sa confirm un diagnostic dupa cele citite pe net su cred ca e mai bine sa il vada un medic, nu?

Azi, cand vine sotul de la serviciu, ma duc la spital, am cerut o trimitere de la medic, cei de la spital mi-au zis ca imi trebuie.
Voi ce ziceti?
Zilele astea am fost chiauna, nu stiam unde sa intreb, cine sa il vada, toti imi zic ca tb sa stau acasa, ca nu are ce sa ii faca, dar eu cred ca ar tb sa stiu sigur ce are.

Astept!!!

Multumesc ca ati avut rabdare sa cititi, am incercat sa fiu coerenta, nu stiu daca am reusit.

Claudia&Matei



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Exact asa am patit si eu cu Ilinca,intai varsaturi si diaree(marti),vineri febra mare,mers la doctor,cica raceala,iar luni era plina pe corp cu bubite mici rosii,ca niste pistrui.Eruptia a durat doua zile si am citi in Capraru ca e pojarel.I-am dat antibiotic o saptamana(incepand cu vineri) si totul a trecut.Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."
www.kosson.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soarenistor spune:

nu ai spus ce virsta are copilasul tau,eu nu cred ca e vb de pojar.S-ar putea sa fie de la febra,mi s-a intimplat si mie .referitor la bubite s-ar putea sa fie de la caldura ,de la capsuni sau alergie la albusul de ou.
cind are bubite in gura fai ceai de musetel cu putin bicarbanat de sotiu si badijoneaza si numai dupa aceea da-l cu glicerina .
eu cred ca a fost prea mult antibiotic ambele sunt puternice ,poate sa faca alergie si de la ele,of si cu medicii astia.
asteptam vesti sa ne spui cum se simte bb tau.

nistor gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Doctorita mi-a spus atunci sa-i dau foarte multe lichide,ca sa-i scada febra,panadol si nurofen cate o lingurita,alternativ.la 6 ore,chiar daca n-are febra pe moment,iar in caz ca refuza lichidele,s-o duc la spital.Eu i-am facut ceaiuri dulci si cu cate un varf de cutit de sare la litru,pentru hidratare,i-am mai pus si cate un supozitor ,iar cand a facut febra mare,frectie cu otet,in picioare sosete cu otet,am invelit-o in paturica 10 minute si pe urma am lasat-o doar in pampers.Pentru diaree,ercefuryl,una dimineata,una seara,si mancare de regim.Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."
www.kosson.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nenicutza spune:

Va multumesc pt rapiditate. Matei are 1 an jumatate. Diaree nu a facut(cel mult pot sa spun ca a avut scaunul moale). Antibiotic nu i-am dat decat Ceclor, nu am vrut sa ii dau si Augmentin, stiu ca e f puternic si am evitat. Daca e pojarel tb sa stiu totusi, nu?
Capsuni nu i-am dat iar albusul de ou nu a avut pana acum nimic de la el, ii dau de obicei cate 2 oua pe saptamana, au fost fierte, am gaini(sa nu radeti de mine, stau la curte si cred ca e mai bine sa ii dau oua proaspete, sigure, nu ii dau ouale in prima zi cand le "recoltez" ci dupa 2-3 zile). Iar iritatia din gurita i-a disparut.
Sper ca atunci cand ajung la spital sa primesc un raspuns.
E asa de frustrant sa nu stiu ce are! Daca as sti mi-ar fi mai usor, stiu ce sa ii fac.

Claudia&Matei



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidiadanaila spune:

Rujeola, intr-adevar mai rar !! Daca are ganglioni occipitali [ la ceafa], are rubeola , dar aceasta nu maninca deloc, debuteaza cu rosu-n git , putina febra, dar obligatoriu ganglionii, si fara mincarimi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nenicutza spune:

Salutare!
Am fost la spitalul Victor Babes, dna doctor Branzan s-a ocupat de Matei. I-a luat probe din gat si din nasuc, mi-a zis ca e putin probabil sa fie pojar, exista o infectie in corp, maine dimineata ma duc sa ii ia probe de sange si urina. Si acolo cand i-a luat temperatura avea 38,5. Ne-a dat un tratament - Klacid, Peritol, Calpol, Nurofen, Calciu, Algocalmin.
Sper sa aflu ce are!!!
Va multumesc din nou pt raspunsuri.

Claudia&Matei



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiarama spune:

Claudia ,sint tare nerabdatoare sa aflu ce are micutul tau .

Curios sau nu ,si eu am un baietel de 1 an si 5 luni , si in mare parte a avut si el cam aceleasi simptome :mai intii bubite (am crezut ca sunt din cauza caldurii),limba la inceput albicioasa,apoi cu pete mici rosii,o conjunctivita la ochi,dupa care au inceput simptomele de raceala ,nas infundat,tuse si febra mare.In plus pielea de pe abdomen si spate a devenit foarte aspra , iar ganglionii sunt umflati.L-a vazut din nou dr. si ne-a trimis sa ii facem analiza la singe si exudat ,iar rezultatul a scos la iveal faptul ca avea prezent in git streptococul beta hemolitic .Concluzia :Mihnea are scarlatina.

Gabi si Mihnea

http://community.webshots.com/user/gabiarama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nenicutza spune:

Salutare!

Sunt chioara de somn, m-am culcat la 5 dimineata si m-am trezit la 6.
Am fost sa ii recolteze sange, i-a luat 4 eprubete, a plans puiul meu cat a putut de tare, cred ca acum daca vede pe cineva in alb incepe sa urle. I-au facut si radiografie pulmonara, dupa ora 5 ma duc sa iau rezultatele. Nu am reusit in schimb sa colectez urina, i-am pus o pungutza din aceea speciala dar era f putin pipi asa ca maine tb sa duc urina. Asteptarea se prelungeste, daca nu gaseste nimic la analizele de azi poate fi infectie urinara, tb sa astept ziua de maine.
Cand i-a recoltat sange a fost atat de speriat, il tineam eu, mama sotzului, asistenta si dna dr ii tinea manutza, imi venea sa il iau de acolo si sa fug!

Acum puiutul doarme, a adormit si in taxi cand ne-am intors.
De ieri seara nu a mai facut temperatura, sper ca asta sa fie un semn bun.

Gabiarama, sper ca puiul tau e bine acum. Intradevar, ai spus bine, nu stiam cum sa caracteizez bubitele de pe corp, pielea e aspra la pipait. Am sa ma uit sa vad ce e scarlatina, inca nu stiu nimic despre ea si nimeni nu a vehiculat aceasta prezumtie.

Va tin la curent.
Sanatate voua si puiutilor vostrii.

Claudia&Matei



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiarama spune:

Claudia ,dar ce mult singe i-a luat !!!Imi inchipui cit a suferit micutul.Mihnea a urlat cit l-a tinut gura doar pt. o eprubeta mica ,mica .

Sper din toata inima ca Matei sa nu aiba nici una din bolile copilariei.Mihnea a avut vara trecuta rubeola ,iar prin februarie a facut rujeoleta ,o reactie la vaccinul Priorix.Intr-adevar si rubeola si rujeola se aseamana la inceput cu o raceala,iar dupa citeva zilele apare si eruptia.S-ar putea ca aceasta sa fie aminata in cazul in care i se administreaza antibiotice copilului si sa apara mai tirziu bubitele.Lui Mihnea i-au aparut cam dupa 4-5 zile de antibiotic . Dar nu tin minte sa ii fi simtit pielea aspra.

El se simte mai bine acum , doar ca mai face febra cind doarme.Si inca e mofturos la mincare.

Multa sanatate lui Matei si asteptam vesti bune de la rezultate.

Gabi si Mihnea

http://community.webshots.com/user/gabiarama

Mergi la inceput