Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Parintii intreaba, parintii raspund!

Vaccinul la 2 luni

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Versiune imprimanta
Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 3

vanessa1
vanessa1
nou venit

Romania
Bucuresti

14 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 01/06/2005 :  15:36:57 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj  Reply with Quote

Vaccinul la 2 luni

Fiul mea are 1 luna si 3 saptamani si la 2 luni trebuie sa ii fac vaccin.Ce imi recomanadati? sa il fac pe cel gratuit sau sa il cumpar?
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator

Editat de - Veve on 01/06/2005 15:48:21
andreea_tx
andreea_tx
membru matur

Romania, bucuresti
1952 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 01/06/2005 :  17:12:58 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiandreea_tx Adauga semn de carte la raspuns Trimite andreea_tx un Mesaj Privat
Crezi ca daca il cumperi e altfel decat cel gratuit? nici vorba .Vaccinul care se face la 2 luni ca si celelalte de fapt intra in calendarul vaccinarilor obligatorii la copii deci e gratuit.

andreeat
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
Hlihoritza
Hlihoritza
nou venit

Romania, Bucuresti
21 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 01/06/2005 :  19:13:15 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns
Normal ca pe cel gratuit! Si fetita mea are exact aceeasi varsta cu baietelul tau si o sa-i fac acusi vaccinul. Voi opta pentru cel gratuit pentru ca din ce am inteles vor fi niste vaccinuri care sunt optionale si pe care sigur va trebui sa le platim. De ce sa platesti si ceea ce se da gratuit? ...parerea mea.
Sanatate!

Madalina si BB-lusa Ioana
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
Kittycat
Kittycat
membru junior

Romania, Bucuresti
1295 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 01/06/2005 :  19:46:23 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiKittycat Adauga semn de carte la raspuns Trimite Kittycat un Mesaj Privat
Noi i l-am facut pe cel cumparat, Infanrix. In afara de faptul ca are o componenta in plus, l-am preferat si pt ca incidenta reactiilor adverse este mult mai mica. Anda nu a avut nici o reactie de la vaccin, la nici una din cele 3 doze, nici macar roseata local, nu mai spun de febra sau alte bazaconii. vaccinul antipolio oral poate avea o serie de reactii adverse, unele destul de banale, altele serioase, chiar potential mortale; sunt cazuri f rare, dar se paote intampla.

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)
andreea_tx
andreea_tx
membru matur

Romania, bucuresti
1952 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 01/06/2005 :  20:30:13 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiandreea_tx Adauga semn de carte la raspuns Trimite andreea_tx un Mesaj Privat
Eu i-am facut toate vaccinurile gratuite care s-au facut in campaniile de vaccinari incepand cu varsta de 2 luni si nu am avut nici un fel de probleme cu copilul.Probabil ca fiecare organism reactioneaza diferit la vaccin si deci daca e sa apara probleme apare si la cel care e cumparat nu neaparat la cel care e gratuit.

andreeat
Kittycat
Kittycat
membru junior

Romania, Bucuresti
1295 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 01/06/2005 :  20:44:15 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiKittycat Adauga semn de carte la raspuns Trimite Kittycat un Mesaj Privat
Reactiile la antipolio de care vorbeam apar numai la cel oral, nu si la cel injectabil...

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)
Natasa
Natasa
membru de baza

Romania,
4889 Mesaje
2 Prieten(i)
Trimis la: - 01/06/2005 :  21:00:12 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Natasa Adauga semn de carte la raspuns Trimite Natasa un Mesaj Privat
Daca i le faci pe cele gratuite, intreaba-ti medicul ce sa cumperi suplimentar ca sa-l vaccinezi si anti-meningita ( care nu e cuprins in cele gratuite). Eu i-am facut Infarix si Engerix- ambele cumparate si nu a avut nici un fel de reactii adverse. In cele mai multe cazuri nici la cele gratuite nu sint probleme, asa ca nu-ti face probleme. Trebuie doar sa fii informata ca exista si vaccinuri suplimentare pentru ca nu toti medicii se obosesc sa informeze. Daca il iei doar pe cel anti-meningita cost in jur de 4-500.000 de lei.
vanessa1
vanessa1
nou venit

Romania, Bucuresti
14 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 01/06/2005 :  21:33:55 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns
Va multumesc in primul rand pentru raspunsuri...problema este ca vreau ca si voi sa fac cum e mai bine pt copilul meu cum desigur procedati si voi...nu e vorba ca daca nu e gratuit e mai bun....pur si simplu va ceream o parere celor ce deja ati facut, cum sa procedez deoarece am auzit o sumedenie de controverse....cel gratuit este pasteur si deci este frantuzesc si ma indoiesc ca nu e bun....dar am auzit ca Infanrix si Engerix nu au nici un fel de reactii adverse......sunt oricum in dubiu...nu prea stiu ce sa fac??????/ am intrebat asistenta si mi-a zis ca sa il fac pe cel gratuit ...doar daca nu am ce face cu banii sa le cumpar pe cele mentionate mai sus...voi l-ati facut la 2 si la 4 luni fix sau mai pot fi decalate termenele?
loreema24
loreema24
Mami fericita+dep de DC

Romania, Bucuresti-Berceni
1257 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 01/06/2005 :  21:43:34 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui loreema24  Trimite mesaj yahoo luiloreema24 Adauga semn de carte la raspuns Trimite loreema24 un Mesaj Privat
Si eu i-am facut toate vaccinurile cumparate. Poate ca nu sunt diferente prea mari intre cele cumparate si ele gratuite, dar decat sa imi reprosez mai tarziu ceva, mai bine i le fac pe cele pe care mi le recomanda medicul ca ar fi mai bune.
Si inca ceva, dupa antipolio oral(gratuit) nu ii poti da copilului sa pape vreo 2 ore parca. Si daca i se face foame ce faci? Spun asta pt ca in cazul meu , daca ii e foame fetii nu am cu ce sa o potolesc, urla nu alta.

Pozici
Pozici noiFara par

Ramona & Loreema (6 sept 2004)

Ce tie nu-ti place , altuia nu-i face !

matildasep
membru incepator

Romania
443 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 01/06/2005 :  22:09:40 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luimatildasep Adauga semn de carte la raspuns Trimite matildasep un Mesaj Privat
si noi trebuie sa facem vaccinul de 2 luni. cat costa infarix sau, si engeriX ? si de unde este? dr. noastra ne-a recomandat unul frantuzesc in jur de 2 mil. lei. daca tot dau atatia bani, macar sa fie cel mai bun...
soarenistor
soarenistor
membru incepator

Romania, bucuresti
481 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 01/06/2005 :  22:17:04 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite soarenistor un Mesaj Privat
Din experienta va spun,eu le-am facut vaccinul la toti copiii gratuit,si nu am avut pb.
Trebuie sa respecti intocmai ce spune asistenta,si anume
-dupa vaccinul antipolio-sa nu-i dai sa manince de 2 ore decit ceai
-sa nu-i faci tratament injectabil timp de o luna jumatate
-sa nu-i faci baie seara
-sa-i pui comprese.

toate cele bune

nistor gabi
Pagina: din 3 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou

Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com