Vaccinul la 2 luni

Vaccinul la 2 luni | Autor: vanessa1

Link direct la acest mesaj

Fiul mea are 1 luna si 3 saptamani si la 2 luni trebuie sa ii fac vaccin.Ce imi recomanadati? sa il fac pe cel gratuit sau sa il cumpar?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreea_tx spune:

Crezi ca daca il cumperi e altfel decat cel gratuit? nici vorba .Vaccinul care se face la 2 luni ca si celelalte de fapt intra in calendarul vaccinarilor obligatorii la copii deci e gratuit.

andreeat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hlihoritza spune:

Normal ca pe cel gratuit! Si fetita mea are exact aceeasi varsta cu baietelul tau si o sa-i fac acusi vaccinul. Voi opta pentru cel gratuit pentru ca din ce am inteles vor fi niste vaccinuri care sunt optionale si pe care sigur va trebui sa le platim. De ce sa platesti si ceea ce se da gratuit? ...parerea mea.
Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Noi i l-am facut pe cel cumparat, Infanrix. In afara de faptul ca are o componenta in plus, l-am preferat si pt ca incidenta reactiilor adverse este mult mai mica. Anda nu a avut nici o reactie de la vaccin, la nici una din cele 3 doze, nici macar roseata local, nu mai spun de febra sau alte bazaconii. vaccinul antipolio oral poate avea o serie de reactii adverse, unele destul de banale, altele serioase, chiar potential mortale; sunt cazuri f rare, dar se paote intampla.

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tx spune:

Eu i-am facut toate vaccinurile gratuite care s-au facut in campaniile de vaccinari incepand cu varsta de 2 luni si nu am avut nici un fel de probleme cu copilul.Probabil ca fiecare organism reactioneaza diferit la vaccin si deci daca e sa apara probleme apare si la cel care e cumparat nu neaparat la cel care e gratuit.

andreeat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Reactiile la antipolio de care vorbeam apar numai la cel oral, nu si la cel injectabil...

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Daca i le faci pe cele gratuite, intreaba-ti medicul ce sa cumperi suplimentar ca sa-l vaccinezi si anti-meningita ( care nu e cuprins in cele gratuite). Eu i-am facut Infarix si Engerix- ambele cumparate si nu a avut nici un fel de reactii adverse. In cele mai multe cazuri nici la cele gratuite nu sint probleme, asa ca nu-ti face probleme. Trebuie doar sa fii informata ca exista si vaccinuri suplimentare pentru ca nu toti medicii se obosesc sa informeze. Daca il iei doar pe cel anti-meningita cost in jur de 4-500.000 de lei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessa1 spune:

Va multumesc in primul rand pentru raspunsuri...problema este ca vreau ca si voi sa fac cum e mai bine pt copilul meu cum desigur procedati si voi...nu e vorba ca daca nu e gratuit e mai bun....pur si simplu va ceream o parere celor ce deja ati facut, cum sa procedez deoarece am auzit o sumedenie de controverse....cel gratuit este pasteur si deci este frantuzesc si ma indoiesc ca nu e bun....dar am auzit ca Infanrix si Engerix nu au nici un fel de reactii adverse......sunt oricum in dubiu...nu prea stiu ce sa fac??????/ am intrebat asistenta si mi-a zis ca sa il fac pe cel gratuit ...doar daca nu am ce face cu banii sa le cumpar pe cele mentionate mai sus...voi l-ati facut la 2 si la 4 luni fix sau mai pot fi decalate termenele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreema24 spune:

Si eu i-am facut toate vaccinurile cumparate. Poate ca nu sunt diferente prea mari intre cele cumparate si ele gratuite, dar decat sa imi reprosez mai tarziu ceva, mai bine i le fac pe cele pe care mi le recomanda medicul ca ar fi mai bune.
Si inca ceva, dupa antipolio oral(gratuit) nu ii poti da copilului sa pape vreo 2 ore parca. Si daca i se face foame ce faci? Spun asta pt ca in cazul meu , daca ii e foame fetii nu am cu ce sa o potolesc, urla nu alta.




Pozici
Pozici noiFara par

Ramona & Loreema (6 sept 2004)

Ce tie nu-ti place , altuia nu-i face !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matildasep spune:

si noi trebuie sa facem vaccinul de 2 luni. cat costa infarix sau, si engeriX ? si de unde este? dr. noastra ne-a recomandat unul frantuzesc in jur de 2 mil. lei. daca tot dau atatia bani, macar sa fie cel mai bun...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soarenistor spune:

Din experienta va spun,eu le-am facut vaccinul la toti copiii gratuit,si nu am avut pb.
Trebuie sa respecti intocmai ce spune asistenta,si anume
-dupa vaccinul antipolio-sa nu-i dai sa manince de 2 ore decit ceai
-sa nu-i faci tratament injectabil timp de o luna jumatate
-sa nu-i faci baie seara
-sa-i pui comprese.

toate cele bune

nistor gabi

Mergi la inceput