Tratament HERPES????????

Tratament HERPES???????? | Autor: flavia ramona

Link direct la acest mesaj

O problema majora pentru mine este HERPESUL si as vrea sa stiu ce tratamente ati incercat voi, ce a fost de ajutor, etc.
Fac herpes cel putin o data pe luna, alteori chiar de 2 ori, si am incercat o multime de creme pt herpes, am facut injectii cu Rodilemid, am incercat tratament cu echinacea pt a mari imunitatea organismului impotriva virusului, am facut si laser si tot degeaba, acestea ajutand doar in a grabi vindecarea si nu in a mari rezistenta organismului impotriva virusului. Anul trecut am facut un tratament de lunga durata (6 luni) cu Aciclovir pastile, cate 800 mg/zi, pentru ca aveam nunta in august si sub nici o forma nu mi-as fi dorit sa imi apara asa ceva in acea perioada si nu mi-a iesit, dar imediat ce am terminat tratamentul a inceput din nou sa-mi apara.
Asa ca eu nu stiu ce sa mai incerc. Am vorbit cu o multime de dr si toti mi-au spus acelasi lucru, ca nu exista vaccin pt herpes. Asadar, voi ce ati mai incercat?

Va multumesc anticipat.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

Intr-o revista despre cresterea copilor, a aparut luna asta un articol foarte bine documentat pe aceasta problema, semnat de dr. Calistru Petru, director la Spitalul "Babes".

sunt acolo si tratamente naturiste (tinctura de brad, de propilis, consumul anumitor alimente: mango, mar, brinzeturi tari), dar si tratamente aleopate...

Cel mai eficient tratament pe care-l poti face este de marire a imunitatii organismului.

http://adriana.freewebspace.com/photo.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

Poate fi vorba de ceva mai mult decat un herpes, adica streptococ sau stafilococ. Eu am avut o chestie d-asta in barba, un fel de herpes, care-mi aparea periodic, o data la 3-4 saptamani; am incercat de toate, pana am ajuns la un doctor care mi-a zis ca am streptococ; mi-a luat secretie de-acolo si mi-a facut antibiograma - sa vada ce antibiotic puternic merge. Mi-a dat Zynat (asta mi-a mers mie) si de vreo doi ani n-am mai avut nimic. Stiu ca Aciclovirul e bun numai in caz de herpes simplu (adica fara alte implicatii). Incearca sa mergi la un dermatolog mai intai si roaga-l sa-ti faca analiza secretiei si antibiograma.
Sanatate!


Cununia noastra
Nunta
Pozici
Zenga

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deanny spune:

Draga Flavia,
asa cum am mai scris la subiectele despre herpes de pe acest forum, un tratament bun experimentat este cura cu ceai de patlagina care ajuta la imunizarea organismului. Gustul este bun si este de preferat sa bei ceaiul regulat nu doar in cadrul curei - spre exemplu de cateva ori pe saptamana, in wend spre exemplu...
De asemenea, de indata ce simti ceva in buzita ca 'misca' - senzatie de usturime, mancarime, stii tu mai bine, dar herpesul nu a erupt sa tamponezi locul cu vata imbibata in ceai concentrat de roinita - succes garantat, herpesul nu mai apare.
Ceaiurile de mai sus se gasesc aproape la orice plafar. Problema cu ceaiul de patlagina est ca nu prea se gaseste la pliculete, ci doar planta uscata varsata, dar se poate strecura cu usurinta cu o sita deasa.

In speranta ca ti-am fost de folos,
multa sanatate,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia ramona spune:

Multumesc pentru promptitdine.

Olguttza eu am fost la dermatolog si mi s-a pus diagnosticul de herpes, intr-adevar ca nu am facut testele de care ziceai tu. Imi iese de fiecare data in alt loc, ba pe buza de sus, ba jos, ba la coltul gurii, dar pe barbie nu am avut niciodata. In afara de senzatiile de mancarime si durere nu am avut altceva. De doua ori mi s-a intamplat sa fac herpes pe toata buza de sus, ma durea ingrozitor ca sa nu va mai spun cum arata. Au fost cele mai nasoale aparitii.
Stiu ca imi apare si pe baza de stres, dar azi, de exemplu, mi-a iesit pt ca ieri am avut febra, sunt convinsa.

Deanny, problema este ca de obicei imi apare peste noapte, rare sunt situatiile cand simt ca ma mananca si atunci actionez si eu din timp. Dar cand apare noaptea nu mai am ce face. Nu ma impac prea bine cu ceaiurile, nu imi place sa beau ceai, dar voi incerca si ceaiul ce mi l-ai recomandat.

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Georgetas spune:

Eu am auzit ca pt. herpes exista un vaccin preparat la Institutul Cantacuzino.Informatia nu este insa verificata ci auzita prin parc pe la mamici.
Geta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia ramona spune:

Geta, ar fi super daca ar exista un vaccin, asa macar as sti ca o perioada anume nu mi-ar iesi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

nu exista alta solutie decit intarirea imunitatii.

Am incercat odata sa-i chiar inainte sa erupa, cu o crema speciala preparata la o farmacie din Eforie, pe baza de plante si alte minuni. Nu a mai aparut, am zis "!victorie", dar m-am inselat. Dupa trei zile a erupt instantaneu, dar in alta parte si cu mai multa violenta...

Un sfat: da-l cu biter din plante, asta usureaza simptomele si ajuta sa se vindece mai repede.

" Trebuie-n viata sa te grabesti incet de vrei la timp sa-ntirzii - Pavel Stratan, Amintiri din Copliarie, III "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

vaccinul de la Cnatacuzino nu este impotriva herpesului ci pentru cresterea imunitatii.
Iti recomanda tratamentul cu Valtrex este mult mai puternic decat Aciclovirul, e drept si mai scump in jur de un milion 10 pastile care se ia una pe zi.se face o cura timp de 3 luni si apoi stai linistita o perioada buna..asta incercat.

Cait
Home is where heart is...my heart is far away from here..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

O data aparut HERPESUL nu poti decat sa-l tratezi pe moment si sa te feresti sa mai apara. Dar de vindecat nu se vindeca. Practic s-a cronicizat, iar acuma trebuie sa ai grija sa nu se reacutizeze. Deaceea iti reapare, pentru ca el nu se mai vindeca definitiv. Trebuie sa ai grija sa fii cu o imunitate cat mai buna, pentru asta e nevoie sa te alimentezi sau sa iei vitamine suficiente. Deasemenea, trebuie o hidratare buna 2l/zi lichide, iar in zonele mai uscate ale pielii sau mucoasei (daca ai predispozitie) sa te ungi cu vit.A. Un tratament local destul de bun si eficient, dar numai cand apare herpesul, este tamponarea cu tinctura de propolis. Chiar daca ustura, are loc cicatrizarea destul de repede. Pentru ca de fapt sunt niste vezicule, care sunt pline cu lichid si se sparg, iar tinctura le usuca.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamaria spune:

Flavia eu te inteleg perfect pt ca am aceeasi problema ca tine! Practic , daca sunt obosita fac herpes daca sunt odihnita ex vacanta , fac herpes siu tot asa! Chiar acum am ditamai herpesul pe obrazul drept!Tu cum ai facut injectiile cu Rodilemid? Ti-au fost prescrise de medic?? Au avut efect? Cum ai luat Aciclovirul( cate zile?)!
cristina

Mergi la inceput