Gingivostomatita herpeticã la copil sub 2 ani

Gingivostomatita herpeticã la copil sub 2 ani | Autor: CataD

Link direct la acest mesaj

Fetita mea de 1 an si 4 luni a fost diagnosticata cu asa ceva. Singurul simpom pana acum e ca i s-au umflat buzitele tare rau (eu una m-am gandit la alergii) si se pare ca si gingiile ar fi putin umflate. In plus a si cazut si s-a lovit la buzita inferioara, are rana. Saraca de ea e rau de tot umflata, nu poate manca mai nimic. Problema e ca doctorul nu mi-a dat absolut nimic, a zis ca trece de la sine. Eu una nu stiu ce sa-i mai fac sa-i usurez durerile. Voi ce ma sfatuiti? Cu ce sa-i dau pe buze? E vit E potrivita pentru rana?

Catalina si Laura (12 ian 2004)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns light spune:

N-as putea spune ca vreau sa te sfatuiesc pentru ca noi am avut pe vremea cand Liviu era sugar, doar stomatita. Adica limba era albicioasa din cauza ciupercii respective si nu putea manca.Ni s-a prescris tamponari cu Nistatin pulbere pediatrica, pulbere care se prepara cu apa distilata. Asa ca poti intreba, poate alt medic daca poti folosi acest medicament si bineinteles daca se mai gaseste medicamentul in farmacii.Acum vad ca esti in CAnada asa ca nu stiu ce sa mai zic, poate o exista si acolo ceva de genul asta care la noi a avut efect.mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41618" target="_blank">Povestea-nasterii Micul meu Picasso - mai 2005Liviu de ziua lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CataD spune:

Lucia, merci de raspuns. A avut si Laura cand era mica candidoza bucala si i-am dat Nystratin, solutie. Dar acum e altceva, un fel de herpes, nu are absolut nimic in gura.
Chiar nu stie nimeni ce sa-i fac?

Catalina si Laura (12 ian 2004)

Mergi la inceput