Cum pot scoate mirosul urat din lemnul...

Cum pot scoate mirosul urat din lemnul... | Autor: adriana

Link direct la acest mesaj

unui pat veki, veki.. cam de 10-15 ani? Cred ca a fost stropit cu substanta din aceea pentru gandaci, si tinut in spatii inchise.. dar.. salteau e buna, si inca functionabil.. m-am gandit sa-l iau la tara la mine.. Insa miroase urat..
Da-ti-mi o solutie.. cu ce sa-l spal sa treaca mirosul?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dante01 spune:

da-i un lac...

...Life's tragedy is that we get old too soon and wise too late...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Mai rau e daca miroase si salteaua...

Simina & Andrei (Deiutzu)

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dante01 spune:

un lac ar trebui sa rezolve problema mirosului fara doar si poate...
in plus, daca ai rabdare si cureti un pic voseaua veche sau lemnul in cazul in care nu e vopsit, poate sa iasa chiar misto...
dar lacuirea nu trebuie facuta inside, musai undeva afara la aer curat si la fel si uscarea, ca la ce vapori se degaja poti sa o iei pe ulei sau mai rau sa se iste vreun incendiu...
bafta!


...Life's tragedy is that we get old too soon and wise too late...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Multumesc Dante
Tocmai ce-mi spusese si sora-mea de ideea cu lac.. O s-o fac sambata..


----------------------------------------------------------------------------------
Adriana, mamica lui Codrin(19 aprilie 2002) si a Olgutei(6 decembrie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unboticutz spune:

eu m-am mutat acu vreun an jumate cu chirie intr-un apartament care apartinuse unui batran bolnav; toata mobila era veche si mirosea foarte foarte urat..mirosul din mobila a iesit cel mai greu dar am scos-o la capat cu repetate curatari cu pronto special pt lemn (nediluat - pe partile nelacuite sau daca sunt lacuite trebuie sa intinzi bine solutia si sa freci bine bine pana nu mai raman urme). eu zic ca merita sa incerci fiindca asa poti fi sigura ca mirosul se curata nu doar se acopera..
spor!

Nu te teme niciodata de umbre. Ele arata doar ca exista lumina in apropiere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

cu otet, pe saltea, tapiterie un cearceaf intins imbibat cu solutie de otet si batut bine cu batatorul de covoare, pe urma tot cu o carpa la fel cu otet frecata bine tapiteria, lemnul la fel frecat cu o carpa cu otet, in primele ore o sa miroasa a otet dar se duce imediat, poti sa agati de arcuri pe dedesupt si un fel de saculete de panza umplute cu carbonat de calciu care absoarbe orice miros

lemnul in sine nu are cum sa fie imbibat, ci doar la suprafata, ar trebui spalat bine cu solutie de detergent lichid pentru lemn (exista pt.parchet) si cand se usuca dat cu pronto crema pentru mobile (in sticlute maro de plastic)

daca nu reusesti cu astea da cu lac, dar asta sa fie ultima solutiie, s-ar putea sa ai surpriza ca nu-ti reuseste, plus ca lac peste murdarie... nu prea merge

...da de ce s-a dat cu otrava? nu cumva din cauza moliilor?! daca e asa (intoarce somiera si uitate printre arcuri daca sunt larve sau oua de molii) eu zic sa renunti la el, la gunoi cu el, e periculoso!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SIMONABB spune:

nu iese mai , nu te mai chinui
si mie mi-a adus soacra mobila veche, "stil" cica ... si mirosea a mort
i-am dat cu de toate si cu lac, si cu otet, si cu spray de camera si tot cind intram in casa seara te izbea un miros ca de cavou
asa ca am dat-o la niste tigani

http://community.webshots.com/user/simonabb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

nici chiar asa vechi nu e.. Doar ca miroase a substanta de gandaci ..
Salteaua e foarte buna, ea chiar nu are nimic.
Lemnul e buba, o sa incerc inainte de a-l lacui, sa-l curat cu otet si Pronto..
Multumesc de idei


----------------------------------------------------------------------------------
Adriana, mamica lui Codrin(19 aprilie 2002) si a Olgutei(6 decembrie 2003)

Mergi la inceput