Dieta disociata de 90 zile

Dieta disociata de 90 zile | Autor: gabi_j

Link direct la acest mesaj

Salut,

Am inceput o dieta de tip disociata de 90 zile acu 10 zile, care imi place mult, si as vrea sa v-o impartasesc si voua. Eu am incercat mai multe cure, dar asta mi se pare mai 'normala' sau mai usor de urmat. Am primit-o de la o prietena din strainatate, si ea a dat jos 18 kg. Au mai tinut dieta asta inca 3 colege de-ale ei, si au scapat si ele de 15-22 kg. Poate o sa va placa si voua. Eu am tradus-o asa ca daca gasiti greseli de exprimare, imi cer scuze...

DIETA DISOCIATA DE 90 ZILE

Dieta de mai jos a fost creata de medici de sport din America. Nu reprezinta nici un pericol, chiar si medicii homeopati il recomanda. Rezultatul este pierderea in greutate de 15-20 kg in 90 zile, precum si scaderea tensiunii arteriale. Pe langa pierderea surplusuli de greutate, dieta modifica metabolismul, prin care se garanteaza ca kg pierdute nu se iau inapoi. Daca se doreste o pierdere in greutate mai mica, dieta poate fi oprita inainte de scurgerea celor 90 zile, dar in acest caz nu se petrece schimbarea mai sus amintita.

Micul dejun e la fel in fiecare zi si consta in cateva fructe (2 mere sau pere, piersici sau un pumn de fructe marunte)

In cursul acestei diete alterneaza zile de proteine, legume, carbohidrati si fructe. Nu se poate schimba ordinea!

Ziua 1: Proteine
Pranz: Carne fiarta sau fripta – 3 felii (200g)
In loc de carne se pot consuma 3 oua fierte sau prajite, sau branzeturi/cascaval.
1 felie paine, salata fara limite (fara ulei)
Dupa pranz trebuie obligatoriu consumat 200 ml supa fara taietei
Lactate se pot consuma doar in aceasta zi
Cina: la fel ca la pranz, dar fara supa. Sa fim atenti sa consumam aceeasi mancare ca la pranz

Ziua 2: Legume
Pranz: Orice fel de legume, verdeturi (fasole, mazare, linte, morcovi, cartofi …) obligatoriu fierte. Se pot folosi condimente, sare, ketchup, bulion
1 felie paine, salata dupa gust
Cina: la fel ca la pranz, dar in cantitati mai mici

Ziua 3: Carbohidrati
Pranz: Paste fierte cu condimente sau sosuri sau aluat de pizza cu ketchup, bulion sau rosii
Cina: o felie mai mica de tort/prajitura, sau 2-3 cozonaci mici, sau 3 globuri inghetata. Obligatoriu o felie de ciocolata de menaj

Ziua 4: Fructe
Pranz: Orice fel de fructe in cantitate nelimitata
Cina: La fel ca la pranz

Alte lucruri de stiut:
- Pe parcursul dietei, o data pe luna trebuie obligatoriu tinuta o zi in care se bea doar apa; aceasta zi trebuie sa urmeze dupa ziua de fructe, dupa care continuam cu ziua de proteine
- Cafea si ceai se poate consuma in orice cantitate, fara zahar si lapte
- Dupa terminarea dietei putem manca normal, dar pentru inca 90 de zile la micul dejun trebuie sa consumam doar fructe. Daca in aceste 90 zile mai slabim inca 3 kg, inseamna ca schimbarea a avut loc in organism
- Nu se poate sari peste nimic din meniu, deoarece fiecare aliment isi are rolul sau, si daca nu le consumam pot aparea carente care pot duce la infectiuni
- Deobicei nu obisnuim sa mancam doar fructe la micul dejun, dar din acestea, organismul extrage prima data zaharul integral care hraneste si intareste sistemul nervos
- Cei care sufera de tensiune arteriala ridicata, dupa cateva saptamani de dieta pot chiar sa renunte la medicamente, bineinteles sub supravegherea medicului

Na, cam asta ar fi. Daca aveti comentarii sau intrebari, le astept.


Gabici
'I tried to sniff coke once...the ice cubes got stuck up my nose!'

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Gabi, am dat si eu de dieta asta acum o luna-doua, era pe culinar o fata care o tinea. Am incercat cateva zile, cred ca ar fi mers, dar eu nu reusesc sa tin zilele de fructe in intregime, adica seara mi se facea foame...Bine, nu am fost nici suficient de motivata (am 50kg), dar am retinut aspectul ca daca chiar am pofta o data de cartofi sau paste (eu tin Montignac pt mentinere, deci le evit), mananc o zi doar cartofi sau doar paste, si la pranz si seara, iar dimineata doar fructe. Si am vazut ca functioneaza, adica nu ma ingras in ziua respectiva.
Parerea mea e ca, pentru o persoana care are mai mult de dat jos, merita incercarea. Mi se pare o dieta echilibrata, care nu te lipseste de componentele esentiale.

Laura si bebitele: Bianca (6 ani si 1 luna) si Ramona (3 ani)
poze_cu_fetele_mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Indra spune:



Dana & Anisia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_j spune:

Merci Laura,
Si eu sunt de acord ca fiecare om/organism are nevoie de altceva si reactioneaza diferit la dietele astea, care sunt de n-spe mii de feluri si combinatii. Mie personal, asta mi se pare ok. Si eu m-am speriat de ziua de fructe, dar am rezistat ok (in afara de faptul ca prima data am vizitat wc-ul din 5 in 5 minute). Important e ca fiecare sa ne gasim combinatia care functioneaza, si sa nu stam flamande toata ziua.
O intrebare... la 50kg de ce tii regim? Eu am 65kg acuma, la 1.65m. Sper sa ajung la 55, nu mai putin.

Indra, oare ce ai vrut sa imi spui?

Gabici
'I tried to sniff coke once...the ice cubes got stuck up my nose!'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Indra spune:

Scuze.... se pare ca am sters ceea ce am scris... m-as apuca si eu de un stfel de regim pt. cam 5 kg. Are ceea ce n-au altele si ce vreau eu.... CEVA DULCEEEEE

Dana & Anisia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kitty spune:

Ma bucur ca am gasit acest subiect, am inceput si eu de 5 zile si am dat jos 2 kg. O pritena a dat 10 kg intr-o luna!
Nu mi se pare f. grea desi eu de obicei nu sunt in stare sa tin diete.
As vrea sa mai schimbam cate o parere, daca tineti si voi aceasta dieta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Inainte de toate ..dieta care sa schimbe metabolismul inca nu a aparut...cine o v-a gasi...il asteapta premiul Nobel..
Lasind asta la o parte....cite mese ai voie pe zi..sint si eu interesata de aceasta dieta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

mai mi se pare interesant..parca parca as incepe asa sa ma fac zina:))Eu ambitie sa ma tin am, mai greu cu inceputul.Cred ca nu e voie nici o bere sau un pahar de vin, hm?Gabi tu ai dat ceva jos in astea 10 zile? Tu cit vrei sa slabesti? Ma gindesc la ce scria acolo, ca daca intrerupi cind crezi ca este de ajuns sa nu te ingrasi la loc...Eu as vrea sa scap de maxim 10kg.Vikinga& micul viking Aldo(15noi2003)"Love like you've never been hurt and dance like you do when nobody's watching."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lyvya spune:

90 de zile trebuie sa se tina aceasta dieta?..bine ca daca vrei cu adevarat cred ca merita...e cam la fel cu acea dieta care se tine cam 2 sapt..cu o zi carne..o zi peste,fructe,legume...nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cius22 spune:

multumesc pentru aceasta reteta...s-ar putea sa o incerc...deocamdata sunt pe una asemanatoare:3 zile carne,3 zile legume-fructe,3 zile lactate...se poate manca in orice cantitate,dar doar alimentele permise(in zilele de carne se pot consuma si oua fierte tari)...nu paine,nu alcool,nu bauturi acidulate,nu dulciuri(ooooof)

fetelor,va tin pumnii tuturor! Bafta si sa va vad ZINE!

mamica de Roxy-14 ani si de Victor- 1 an

cius22

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kitty spune:

Am dat putin mai mult de 2 kg jos intr-o saptamana. Nu mi s-a parut prea greu de tinut.
Duminica am trisat ca am fost plecata de sambata in tabara la copil si la masa de amiaza duminica am cedat psihic (aerul de munte de vina si am si facut multa miscare) si am mancat o ....sarmaluta!
Oricum continui si sper sa ma mai laud cu cat dau jos!!

Mergi la inceput