M-am hotarat.......adoptie(partea a 12-a)

M-am hotarat.......adoptie(partea a 12-a) | Autor: liliana csaki

Link direct la acest mesaj

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Silvia_Pui spune:

Nu e vorba acum de diversificare la noi , dar am gasit ataea pareri contradictorii incat nu stiu ce sa mai cred . Unii medici recomanda diversificarea abia la 6 luni , altii v-am spus recomanda sucuri la 2 luni ( 1parte suc de fructe si 3 de apa fiarta si racita ) .
Sa inteleg deci , Liliana , ca serviciile sunt bune astfel incat sa poti merge cu un copil mic ( servicii medicale )? Noi ne-am orientat spre un hotel de 5 stele destul de aproape de aeroport . Ramane sa vedem daca va merge sau nu cu noi , sper din suflet sa-l pot lua cu mine .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valiburu spune:

Astazi am fost cu sotul meu la DPC sa-l vad pentru prima oara pe bebelusul Daniel care are 2 luni si jumatate.E greu sa reactionezi in prezenta a 4 persoane care te studiaza si a unui bebelus care plange in continuu.La inceput mi-a zambit si apoi a plans tot timpul,dar arata ca un ursulet sau bursuc.Mi-a venit sa plang cand l-am vazut de parca eram un intrusa,mai ales ca mama copilului sufera ca il da spre adoptie.Sotul meu e f.hotarat ,dar eu sunt cam derutata si vreau sa il mai vad o data.Cum ati luat decizia?Rapid sau dupa indelungi deliberari?
Noi ne-am decis sa nu discutam cu nimeni originea copilului pentru a nu fi influentati in luarea deciziei.Parintii aveau pretentia sa gasim copilul unei eleve sau studente ,avand in vedere ca suntem intelectuali,dar Dumnezeu are alte planuri cu noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Valiburu, fiecare a simtit altfel. Sunt fete care imediat ce si-au vazut copiii au fost convinse ca asta vor. Altele, printre care si eu, au avut tot felul de ezitari, motiv de comentarii pe forum, cum ca nu suntem pregatite. Eu una am suferit cand mi s-a spus asa, deci eu vreau sa te incurajez. Mergi si mai vezi-l, nu intereseaza pe nimeni originea daca tie ti se pare ok. Succes si inspiratie!

PS: sotul meu, care e absolut topit dupa Alexandra, imi spune acum ca nu i-a placut deloc atunci cand a vazut-o! Pentru ca avea urechile ascutite.....
Eu am fost multumita ca e fata si ca e mica, asa cum vroiam eu, si ca era alba la piele. In rest nu m-am mai gandit la nimik.


Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muresan felicia spune:

Eu si sotul meu am cunoscut un baietel de 4 ani si il iubim mult si el pe noi. Din pacate insa, pentru el, are amandoi parintii declarati in certificat. Mama si-a dat consimtamantul in urma cu 2 ani, dar nu mai e valabil dupa legea noua. Acum e pierduta undeva prin judet. Tatal nu a fost deloc interesat de copil (la alungat din casa de 2 ori si multe altele), dar cand a auzit ca copilul are sansa sa fie adoptat, si-a regasit dragostea de parinte, iar acum pozeaza in cel mai iubitor tata.
Noi ne-am decis sa luptam pentru baietel pana la capat. Ne e frica ca dupa legea noua, judecatorul va considera ca tatal si mama naturala (nu sunt casatoriti, si sunt despartiti de mult timp) merita o "sansa" si sa le de-a copilul inapoi.

A avut cineva un caz in tribunal pe legea noua in situatia cand ambii parinti sunt trecuti in certificat? Care e atitudinea judecatorilor?[/b]

multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muresan felicia spune:

pentru BRIANTIS

Buna
sunt nou venita pe site-ul acesta. Am citit ceea ce ti s-a intamplat si imi pare tare rau. Cred ca iti este greu, dar eu cred ca ai sanse bune, chiar daca mai trebuie sa mai astepti. Am zis sa iti scriu sa iti spun ce stiu eu.
Daca am inteles eu bine ai un nume si posibil o adresa pentru mama naturala. Atunci trebuie cautata mama la domiciliu pe care il cuoasteti. Daca nu e gasita mama (trebuie sa o cauti prin politie, prin anunt la ziar) se judeca procesul in absenta ei. Probabil ca judecatorul va amana de cateva ori in asteptarea mamei, dar nu va amana la infinit, si va da sentinta in absenta ei in favoarea adoptiei (pe motiv ca mama e de negasit ceea ce denota dezinteresul ei fata de copil).
Daca e gasita se discuta cu ea si se incearca reintegrarea in familia naturala si in familia largita. Eu cred ca mama nu mai are interes pentru copil. L-a cautat in tot acest timp? S-a interesat de el? NU, atunci e vadit dezinteresul ei fata de copil. Majoritatea parintilor naturali care nu isi cauta copii ani de zile, cand aud ca copii sunt doriti de o alta familie in vederea adoptiei reactioneaza negativ: "Eu nu dau copilul meu." Dar daca sunt luati la raspundere si se analizeaza situatia lor se constata ca nu au conditii si ca dorinta e doar teoretica nu si practica; nu fac nimic pentru acel copil si prefera sa stea in institutie dar sa nu il de-a la o alta familie. Ei bine, in proces avocatul tau va trebui sa demonstreze reau intentie a parintelui in privinta copilului: nu l-a cautat atata timp, cum de acum dintr-o data se deschide inima de mama si revarsa o asa mare dragoste si interes? nu cumva e doar reau intentie sau motivata de bani? Cred ca nici familia largita nu este interesata din moment ce nu l-a cautat pe copil. Este posibil sa nu fi stiut de el, dar cred ca daca ar sti ca copilul este intr-o familie buna si este deja atasat de familia aceea, poate ca vor intelege si vor accepta.
Oricum, eu cred ca ai sanse.
Succes. si parerea mea este sa iti gaseste un avocat bun cu experienta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valiburu spune:

o sa-l mai vedem odata, aissa,dar ma gandesc ca si atunci cand dai nastere unui copil poate esti putin deceptionat de ceea ce a iesit. Poate te astepti la altceva, dar in timp lucrurile se schimba. mamele oricum nu recunosc acest defect al lor pe moment ci peste nu stiu cat timp.
Sunt convinsa ca va fi bine. Citeam tot aici pe forum sau in alta parte despre faptul ca si copilul capata trasaturile mediului in care traieste. Adica daca este intr-un mediu cu certuri, cu batai va fi si el traumatizat, iar daca traieste undeva unde este inconjurat cu dragoste, unde se simte in siguranta este luminos la fata, zambeste.
asa poate va fi si cu Daniel!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Valiburu, probabil va scrie si Rozi. Ea cand l-a vazut pe Victor a zis ca e trist si ca ei isi doreau un copil vesel. Si sa iti zica acum cum s-a schimbat imediat ce l-au luat acasa. Sper sa nu se supere ca am scris eu despre ea, dar vroiam sa te incurajez.
Iar despre asemanare ce sa iti zic, eu si Tony ne distram copios pe seama celor care nu stiu si ne tot zic ca seamana cu noi. Eu regret foarte mult ca am pierdut primele poze cu Alexandra, ca e total schimbata fata de cum arata cand am luat-o. Si ieri ne-am intalnit cu o tipa care e mirata de cat de bine seamana cu tati (si nu stie nimic!). Iar altii, firesc, zic ca seamana cu mine (asa vad si eu!).
stai linistita, oricum ar arata e puiul tau si e frumos. Nu te lua dupa trasaturi, se schimba foarte mult, iar veselia normal va veni atunci cand va fi inconjurat de dragoste.
Sper ca inima sa te indrume cum e bine.

Silvia, vroiam sa iti raspund si tie si am omis ieri. Eu am luat-o pe Alexandra la 2 luni si dr din maternitate mi-a zis sa-i dau sucuri, dar ceilalti medici au zis ca sunt nebuni sa recomande asa ceva. Nu i-am dat nimic pana la 4 luni, cand am diversificat fortat din motiv de diaree.


Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Silvia_Pui spune:

Valiburu , asa este cum spune aissa , copilul se schimba dupa mediu si simte foarte mult ce se itampla cu cei din jur . Cand l-am adus pe Stef acasa socrul meu era foarte bolnav si noi eram destul de agitati si la un moment dat copilul meu cel linisitit incepuse sa se agite . Noroc ca am citit niste articole care mi-au oferit informatia necesara si de atunci cand sutem cu el lasam orice problema la o parte . Si copilul nostru este acum linistit si vesel , si toata lumea spune ca seamana cu mami , chiar si medicul lui este foarte uimit de asemanare .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Simt ca ma decompensez de tot .Nu mai vine odata tampenia aia de hotarare si imi vine sa ma urc pe pereti de nervi .Astia se joaca cu nervii nostri!Numai la noi se poate asa ceva .
Ii spuneam cuiva ca nu-i inteleg pe cei care vor sa emigreze ,ca eu n-as putea sa fac asta ,dar acum am ajuns la concluzia ca eu nu am minte .Cand prinzi momentul favorabil trebuie sa pleci pentru ca mai mare bataie de joc ca la noi nu cred sa fie in vreo tara care are pretentia ca e civilizata .
Am fiert in suc propriu o luna de zile .Nu mai pot!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Si ce se intampla daca se face si ziua de 27 si nu vine? DPC tot nu a primit-o? Sa nu se fi pierdut.... Nu o poti obtine direct de la ei? Ca sunt aproape 30 de zile totusi...
Iti urez toata rabdarea din lume!



Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput