Rh-ul si intreruperea de sarcina

Rh-ul si intreruperea de sarcina | Autor: Cristina1

Link direct la acest mesaj

Ma numesc Cristina si am 24 de ani. Acum 4 ani si jumatate am facut o intrerupere de sarcina la 7 saptamani.Nu stiu ce Rh am pentru ca atunci nu mi s-a facut nici o analiza medicala si ca atare nici nu mi s-a administrat injectia specifica femeilor cu Rh negativ care sunt la prima sarcina si nu doresc sa o pastreze. Mi s-a administrat un tratament medicamentos timp de cateva zile in urma interventiei , pe care l-am urmat cu strictete. La controalele medicale ulterioare mi s-a spus ca ovarele mele sunt perfect in regula. Apoi am fost sfatuita de doamna doctor care a facut aceasta interventie chirurgicala sa iau anticonceptionale pe care le-am folosit timp de aproape 2 ani. Prima oara am luat Tri-Regol dar dupa 1 saptamana apoi am trecut pe Rigevidon deoarece Tri-Regolul imi dadea stari de rau.In prezent nu mai folosesc anticonceptionale.
As dori sa-mi spuneti : daca cumva am Rh-ul negativ voi avea probleme cu sarcinile urmatoare pentru ca nu am pastrat prima sarcina si pentru ca nu mi s-a administrat acea injectie ?
Va multumesc frumos.


Cristina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Eu zic ca decat sa iti pui intrebari de genul: "ce se poate intampla daca...?", mai bine faci tu analiza si vezi exact ce grup de sange ai. E banal, se face din deget si mi se pare total anormal ca la 24 de ani sa nu stii ce grup sangvin ai. Iar daca totusi vrei un raspuns la intrebarea ta, acesta ete: da, poti avea probleme la sarcina urmatoare daca ai grup sangvin Rh negativ si daca embrionul fusese Rh pozitiv. Dar sunt femei Rh negativ, care au avut un avort si apoi au tinut o alta sarcina; evident cu un control si mai atent, decat daca nu s-ar fi intamplat acest lucru.

Andra,de printesa (15.11.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martha78 spune:

Cristina, cel mai bine este sa-ti faci analiza Rh-ului si sa nu-ti faci probleme degeaba
Daca ai fi Rh negativ, probabilitatea sa ai anticorpi anti Rh este foarte mica (sub 5%)

If hope were not, heart would break.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina1 spune:

Thanks girls !

Cristina

Mergi la inceput