Bicicleta slabeste?

Bicicleta slabeste? | Autor: andira

Link direct la acest mesaj

Am si eu o nelamurire: vreau sa-mi cumpar o bicicleta medicinala (pe cea normala nu stiu sa merg :)) ca sa mai fac miscare si sa slabesc.
Sotul meu insa spune ca nu ma ajuta la slabit.

Eu stiam altceva. Foloseste cineva in mod regulat? Care au fost rezultatele?
Eu am nascut acum o luna, si desi am dat jos aproape tot ce am pus in sarcina, mai am destule kg in plus de dinainte....

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Bicicleta e mai mult pentru mentinere dar daca faci in fiecare zi macar 1/2 ora la o treapta mai grea o sa te ajute si la slabit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boo lina spune:

e buna ptr tonifiere si pentru conditie fizica dar de slabit...eu am folosit-o juma de an zilnic cate jumatate de ora si nimic la capitolul kilograme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copilutzu spune:

E bunaaaaa, dar trebuie sa ai ambitie si timp sa o folosesti.
Cand am cumparat-o eram super incantata ,"bagam la greu", apoi m-am plictisit ,o tineam pe post de umeras ,o stregeam de praf ( sa nu ma fac de cacao ca am bicicleta si se prafuie) si pe urma .......am vandut-o.....Dar sa stii ca a fost o adevarata usurare cand am dat-o.


Multumirea este comoara cea mai de pret a omului. Proverb indian


Copilutzu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns syd spune:

Si a mea prinde praful.Mereu spun ca mai dau din pedale si n-o fac.Ma cam dor si genunchii de la aceeasi miscare si e plictisitoareE buna iarna,cand nu poti iesi afara sa afci miscare si dk esti super motivata.

Eu am pierdut 4 kg cu ea in 3 luni cred,de 3 ori pe saptamana plus ca aveam grija ce mananc.Si nu mai aveam burtica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Parerea mea este ca e mai buna una eliptica, miscarea e mai ampla.

Laura si bebitele: Bianca (6 ani si 1 luna) si Ramona (3 ani)
poze_cu_fetele_mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delidana spune:

Bicicleta ajuta la slabit, atita timp cit o folosesti regulat, adica nu 3 zile intr-o saptamina, apoi saptamina urmatoare cind iti amintesti si tot asa... in felul asta nu faci treaba. Daca vrei sa vezi rezultate va trebui sa tii si un pic de regim, fara dulciuri, bauturi acidulate, sosuri grele, etc. Eu stiu ca bicicleta lucreaza muschii picioarelor si talia. Daca poti ia-ti una eliptica pentru ca pe aceasta o poti folosi si o ora odata (nu din prima, cu timpul) si in plus lucreaza mai multi muschi odata pentru ca trebuie sa dai si din miini, pe cind la o bicicleta normala iti amorteste fundul dupa 30 minute, asta spun din experienta personala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Fetelor, multumesc pentru raspunsuri!
Concluzia, ma mai gandesc daca imi iau sau folosesc banii pentru un abonament la sala... :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otis41 spune:

Un abonament la sala este asa cum spui tu, mai bun in functie de timpul programat de tine te vei duce regulat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmita_baby spune:

quote:
Originally posted by otis41

Un abonament la sala este asa cum spui tu, mai bun in functie de timpul programat de tine te vei duce regulat.



Subscriu, un abonament la sala este mult mai bun, decat o bicicleta personala. Si noi avem o bicicleta, dar crede-ma ca o folosim mai mult pe post de umeras, asa cum a zis si Copilutzu. Insa cam de o luna mi-am facut abonament la sala si crede-ma ca iubesc sa ma duc acolo, ma duc aproape in fiecare zi. Plus ca dupa fitness, putem folosi sauna. Ma simt pur si simplu renascuta
Pe cand bicicleta zace intr-un colt uitata. Nu zic nu, folosesc si bicicleta cand merg la sala, insa au mai multe feluri de biciclete, iar cea pe care o folosesc eu nu este chiar asa de incomfortabila.

Mello motanelul iubit



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ile77 spune:

Pot spune din propria experienta ca o asemenea bicicleta e o "afacere buna".
Eu o folosesc cite o juma de ora in fiecare zi.
Daca crezi ca te vei plictisi de ea repede si apoi vei regreta banii investiti in ea ,de ce crezi ca de sala nu te vei plictisi tot atit de repede.
plus ca e mai simplu cu o asemenea bicicleta,o pui in fata televizorului si nici nu iti dai seama cind trece timpul(cele 30min..sau mai mult).
O bicicleta si o pereche de haltere ...si ai fizicul "asigurat"

Mergi la inceput