<no frost> - pro si contra

<no frost> - pro si contra | Autor: anemona

Link direct la acest mesaj

Vrem sa achizitionam o combina frigorifica, Arcticul notsru vechi fiind foarte obosit, asa incat mi-am prins urechile pe net intre atatea marci cu toate avantajele lor.
Ce parere aveti despre sistemul no frost? Mai este el considerat atat de bun precum era cand a aparut pe piata? Am auzit pareri pro si contra, dar nu sunt lamurita. Care ar fi avantajele/dezavantajele in comparatie cu sistemul cu dezghetare automata? Am vazut si sisteme hibride (de la Bosch) cu congelator no frost si frigider cu dezghetare automata. Are cineva asa ceva?
Ce sa aleg si de ce sa ma feresc cand cumpar un frigider?
Si nu in ultimul rand, poate-mi dati idei si despre marci mai bune.
Multumesc mult.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Eu am un General Electric No Frost de vreun an de zile si sunt foarte multumita. Nu stiu ce ai putut auzi "contra" la no frost, chiar sunt curioasa ... Daca ai de ales intre dezghetare automata si no frost ... nu stiu ce sa te sfatuiesc; noi cind am cautat n-am gasit nimic sa fie si congelatorul, si frigiderul fara dezghetare.

In principiu ar trebui sa te uiti dupa capacitate, sa-ti iei unul cu capacitate cit mai mare si cu un raport convenabil intre congelator si frigider, in functie de necesitatile tale. Sa fii atenta si la compartimentare, sunt unele care, desi au capacitate mare, e prost impartita si e ne-ergonomic. Si consumul poate fi un criteriu, dar sincer, mie cel mai important mi s-a parut capacitatea.

Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Eu am un Bosch no frost (combina frigorifica) si sunt foarte multumita de el. Nici eu nu stiu pareri contra, asa ca n-am ce sa spun decat de bine! Nu mai am treaba cu dezghetatul frigiderului, se dezgheata singur si se elimina gheata prin topire si evaporare. Oare ce inconvenient ar putea fi la sistemul no frost??? De ce iti faci probleme?

Mihaela
Diana si Silvia

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42663&whichpage=1" target="_blank">Tudorel are nevoie de mama lui!
Ajutati-o pe Alina sa-si implinesca visul!

bebelusi august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Va multumesc pentru raspuns. Intr-adevar, ce poate fi de comentat la <no frost>?! Doar ca unii spun ca nu ingheata la fel de bine ca cele clasice si ca li se intampla sa li se strice mancarea ceva mai repede. Deci concluzia ar fi sa nu-i cred, nu? Altii spun, la fel ca voi, ca ar fi cel mai bun. Iar daca scap de grija dezghetatului e ceva. Nu am vazut insa nici o combina no frost cu doua compresoare, pentru inghetare separata pe frigider si congelator, toate cele no frost au un singur motor. Am inteles ca e foarte bine sa aiba doua compresoare separate, pentru atunci cand unul din corpuri e gol si nu vrei sa consume (concediu etc).
Boghi, eu nu am vazut nici un frigider General Electric in magazine. Au alta denumire cumva? Sau poate imi dai un reper, sa ma duc sa vad. Nici chiar pe internet nu am vazut nimic in Romania. Al tau cate compresoare are?
Oscilam intre unul Bosch si unul Ariston, dar inca ne gandim si la alte variante inca necunoscute noua.
Va multumesc si mai astept impresii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Noi am cumparat TOTUL nou in casa acum 2 ani. Si am luat ceva plase pe la aragaz, mocheta deschisa etc.
Da fetelor, frigiderul Bosch antibacteria e o bijuterie.
Pai sa va zic de ce: mancarea nu se strica in interior, daca o uit si se mai intampla naiba stie cat cred ca cu saptamnaile, se mai usuca un pic da cam atat! Si nu miroase!
"No frost" e evident cel mai bun sistem de dezghetare, si cel mai nou. La cel vechi se oprea frigiderul, curgea apa pe perete, se evapora prin spate!
si nu-l tin prea rece ca sa-mi inghete dintii pe mancare la 4-6 grade.
E clasa A de consum, glumesti cum sa n-ai nimic intr-un compartiment al frigiderului? Adica nica-nimicuta? Macar o cutie veche de margarina si niste oua expirate? Mie nu mi s-a intamplat, chiar si in concediu l-am lasat in priza da n-a patit nimic - trei saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Cristiama, ce model de Bosch ai tu? Noi ce am gasit, erau toate hibrid no frost (adica doar congelatorul no frost), nu full no frost (ma refer la combinele frigorifice, nu frigiderele cu 2 usi, la care am vazut ca sunt no frost, dar au congelatorul sus si mai mic).
Mai sus ma referisem la varianta de plecat mult timp de acasa si de ex nu ai nimic in congelator, asta ca sa nu mearga degeaba. Dar nu e f important...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melina34 spune:

Contra: fara sa am Bosch, am o alta marca de combina ,,no frost" si cu regret ma gindesc la vechiul arctic care avea tavitza aceea sub congelator unde puteai tzine carnea 2-3 zile semi inghetata;ei bine, combina mea nu are asemenea compartiment si e o problema caci copilul meu nu asteapta pina se dezgheata carnitza!!!!

M.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Am uitat sa spun ca si Bosch-ul meu e antibacteria. Modelul e KSU 32622.
Il puteti vedea www.bosch-ed.com/pub/productos/imagenes_alta/KSU32622FF.jpg" target="_blank">aici, iar caracteristicile produsului www.magazinultau.ro/product.php?recom=1&product_id=8731&category=Electrocasnice" target="_blank">aici in josul paginii.

melina34, sertarul albastru pe care-l vezi chiar primul in frigider, este imediat sub congelator si are aceeasi utilitate ca si sertarul de la Arctic despre care spui ca regreti.

Mihaela
Diana si Silvia

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42663&whichpage=1" target="_blank">Tudorel are nevoie de mama lui!
Ajutati-o pe Alina sa-si implinesca visul!

bebelusi august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

quote:
Originally posted by melina34

Contra: fara sa am Bosch, am o alta marca de combina ,,no frost" si cu regret ma gindesc la vechiul arctic care avea tavitza aceea sub congelator unde puteai tzine carnea 2-3 zile semi inghetata;ei bine, combina mea nu are asemenea compartiment si e o problema caci copilul meu nu asteapta pina se dezgheata carnitza!!!!

M.



Dezgheata la microunde in 2 minute!!!!

Eu am o combina dawoo(frigider sus, congelator jos), no frost, cumparat odata cu ap de la fostii proprietari, ei l-au cumparat in 2004...l-am luat pt ca se incadra in mobila de comanda din bucatarie...
Pana acum nu am avut nici o pb sa se strice mancarea, sau nu inghete bine, imi spunea si mie o matusa ca s-ar strica mancarea in el...dar nu s-a adeverit pana acum zvonul...
Iar David il deschide toata ziua si il tranteste...asa ca sigur e REZISTENT....

". A man should treat all creatures in the world as he himself would like to be treated.
Janism"


Sinzi si David
Poze de la intalneala mamicilor de Constanta si a bebeilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melina34 spune:

mihaela s-e beton boschul, m-am indragostit spontan dar...unde e congelatorul, cate rafturi are pt congelat?

[b]sinzi_ana[/b- n-am cuptor cu microunde.

M.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

quote:
Originally posted by melina34

mihaela s-e beton boschul, m-am indragostit spontan dar...unde e congelatorul, cate rafturi are pt congelat?

[b]sinzi_ana[/b- n-am cuptor cu microunde.

M.


Daca tii mouse-ul putin pe imagine o sa apara in aprtea de jos dreapta semnul prin care poti mari poza ca sa vezi amanunte.
congelatorul e in partea de sus, are 1 raft si un sertar chiar sus pentru congelare rapida(quick freezer). Eu acolo am tinut o parte din legumele pe care le-am congelat asta toamna. iar pe usa mai are 2 raftulete in care eu tineam borcanele si pungulite pentru cea mica(mancare si fructe portionate, ca sa decongelez o portie). Acum tin borcanele cu frunze de tot felul-telina, patrunjel, marar-si diverse maruntisuri.
O alta chestie care mie imi place la nebunie e sertarul pentru gheata(ice box). Pui apa in el si dupa ce a inghetat chestiile alea ca niste S-uri se invart si iti scot cuburile in sertarelul de dedesubt. Iar peste iarna se poate scoate ice box-ul pentru spatiu mai mare in congelator.
In partea de sus a congelatorului e un display cu temperaturi, reglezi separat in frigider si congelator ce temperatura doresti.

Mihaela
Diana si Silvia

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42663&whichpage=1" target="_blank">Tudorel are nevoie de mama lui!
Ajutati-o pe Alina sa-si implinesca visul!

bebelusi august-septembrie 2003

Mergi la inceput