despre mastoza

despre mastoza | Autor: stefanleonardo

Link direct la acest mesaj

poate cineva sa-mi spune despre mastoza si displazie ceva, despre efectele ei si a medicamentelor asupra acesteia?gabriela

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fritz spune:

Am 30 ani, o fetita de 2 ani si sunt insarcinata cu a 2-a fetita. Pe la 26 ani am inceput sa-mi fac ecografii mamare, avand in familie probleme de gen. Si eu si sora mea avem displazie si mastoza. Dupa sarcina se pare ca stau mult mai bine.Singurul sfat care mi s-a dat a fost ca in caz de dureri sa apelez la mastoprofen unguent. In rest, riscul de a se transforma in altceva este pur teoretic.Trebuie urmarit prin palpari sau ecografii, din cate stiu anuale pana la 40-45 ani si apoi mamografii daca ai la ce sa faci, eu avand sanii foarte mici. Deci stai linistita, si o data pe an mergi la ecograf si control ginecologic. Sunt foarte mult legate cele 2 aspecte la o femeie. Sanatate iti doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

quote:
Originally posted by fritz

... mamografii daca ai la ce sa faci, eu avand sanii foarte mici. .


adica daca am sanii mici nu se justifica/nu se face mamografie nici dupa 40 de ani? se urmareste doar ecografic si control ginecologic? stii de la un doctor treaba asta?

"SI CAND SFARSEAM CUVINTELE, INVENTAM ALTELE
SI CAND SE-NSERA CERUL, INVENTAM CERURI ALBASTRE
SI CAND ORELE SE INVERZEAU CA SMARALDELE
NE BRONZAM LA LUMINA DRAGOSTEI NOASTRE"
(NICHITA STANESCU)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fritz spune:

quote:
Originally posted by megbeng

quote:
Originally posted by fritz

... mamografii daca ai la ce sa faci, eu avand sanii foarte mici. .


adica daca am sanii mici nu se justifica/nu se face mamografie nici dupa 40 de ani? se urmareste doar ecografic si control ginecologic? stii de la un doctor treaba asta?

"SI CAND SFARSEAM CUVINTELE, INVENTAM ALTELE
SI CAND SE-NSERA CERUL, INVENTAM CERURI ALBASTRE
SI CAND ORELE SE INVERZEAU CA SMARALDELE


Mamografia consta in presarea sanului intre 2 "placi", deci neavand ce prinde...Poti intreba un ginecolog mai multe amanunte despre mamografie, care mai are un dezavantaj fata de ecografie:este o metoda invaziva. O zi buna!
NE BRONZAM LA LUMINA DRAGOSTEI NOASTRE"
(NICHITA STANESCU)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

mai,stiu cum decurge o mamografie, dar ma gandesc ca asa mici cum sunt ai mei, ar putea fi totusi "prinsi" intre cele 2 placi..mai ales in perioada premenstruala, cand imi cresc destul de mult (am bust 82, la ovulatie ajunge 86, dar nu e f relevant ca am spatele lat)
ma gandeam ca e vorba de altceva: cu cat e sanul mai mare, cu atat riscul de a face cancer de san e mai mare, si ma gandeam ca fiind atat de mici, riscul e prea mic pentru a justifica o astfel de investigatie...

"SI CAND SFARSEAM CUVINTELE, INVENTAM ALTELE
SI CAND SE-NSERA CERUL, INVENTAM CERURI ALBASTRE
SI CAND ORELE SE INVERZEAU CA SMARALDELE
NE BRONZAM LA LUMINA DRAGOSTEI NOASTRE"
(NICHITA STANESCU)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana spune:

Nu are nici o legatura marimea sanilor cu riscul de a face cancer.
Si daca e sa luam in considerare asa ceva, pot spune ca am urmarit emisiunea lui Oprah si acolo spuneau ca ar fi invers, daca ai sanii mici ar fi riscuri mai mari. Dar am citit foarte multe si intrebat doctori, nu are legatura una cu alta. Speculatii.
Mamografie trebuie facuta , deci, indiferent cum avem sanii, mai mici sau mai mari.
Diana


Trebuie sa ne golim de prea plinul Eu, ca sa mai intre in noi un pic de Dumnezeu.

Petre Tutea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

imi pare rau sa te contrazic...dar ARE legatura cu marimea sanilor..si eu tot de la doctori stiu: oncologi, anatomopatologi, chirurg plasticieni...e vorba de receptorii pentru estrogen care se gasesc in tesutul gras..cu cat e mai mult tesut gras (adipos) in san, cu atat receptivitatea la estrogeni si riscul de cancer e mai mare..asta explicat asa, cat mai schematizat...
pe mine ma contrariase doar ideea ca la sani mici nu faci mamografie, dar s-a lamurit si problema asta

"SI CAND SFARSEAM CUVINTELE, INVENTAM ALTELE
SI CAND SE-NSERA CERUL, INVENTAM CERURI ALBASTRE
SI CAND ORELE SE INVERZEAU CA SMARALDELE
NE BRONZAM LA LUMINA DRAGOSTEI NOASTRE"
(NICHITA STANESCU)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m.roswita spune:

Si eu am avut probleme cu sanii.Aveam dureri mari,am fost la mai multi doctori,in final mi s-a spus ca am mastoza facuta probabil in urma unei dereglari hormonale.Am facut 3 luni tratament cu mastoprofen(unguent) si mastodinon(sirop).Dupa acest tratament mi-am revenit,n-am mai avut dureri .Acum sunt insarcinata(27 de saptamani) si sper sa nu am probleme sa pot alapta atunci cand va veni vremea.Iti doresc multa sanatate si sa ai un bebe sanatos.

Mergi la inceput