Clinici, Centre, etc. pt copii cu AUTISM

Clinici, Centre, etc. pt copii cu AUTISM | Autor: flavia ramona

Link direct la acest mesaj

Cunosc un beietel frumos, dulce, grozav din toate punctele de vedere insa cu o boala despre care, recunosc, nu stiu foarte multe amanunte. Parintilor li s-a spus ca la nastere creierul copilului a fost lipsit de oxigen pentru catva timp si din aceasta cauza este asa. Mai multe amanunte nu stiu, pt ca va dati seama ca mi-e greu sa intreb mai mult. Pe mama nu o cunosc bine, dar pe tatal lui da. E un om sufletist care ar face orice pt ca copilul lui sa poata sa spuna o vorba.
E dezvoltat normal, pentru varsta lui (daca nu ma insel 5/6 ani), doar ca are probleme de comunicare, nu vorbeste de loc, doar maraie sau scoate tot felul de zgomote, e foarte agitat, nervos, etc.
Ce vreau eu sa stiu este daca nu cumva, cineva, de pe acesta pagina stie in Romania sau Ungaria clinici sau centre unde el poate fi ajutat in vreun fel. Tatal lui a auzit ceva despre o clinica in Ploiesti sau Pitesti, dar doar asa ca un zvon. Am inteles ca la noi in Arad sunt inregistrati 13 copii cu aceasta boala, dar aici nu exista medici specializati pe asa ceva. Poate stiti voi ceva si imi spuneti, iar eu transmit mai departe tatalui.
Va multumesc.