MONTURI - Am revenit cu informatii

MONTURI - Am revenit cu informatii | Autor: relyana

Link direct la acest mesaj

Acum vreo 2 luni a inceput sa imi creasca un .... MONT A coincis cu perioada de administrare masiva de Calciu cu vit.D. De aceea am crezut ca asta e cauza. Se mai opreste, mai creste, se mai opreste.... dar nu se mai termina si a inceput sa se vada vag... Si sunt inca tanara Am intrebat vreo 2 medici si auziti ce mi-au zis, fratzilor! ca e din cauza tocurilor. Dar eu nu port tocuri exagerate, poate m-au mai strans pantofii, dar din decembrie, de cand cu entorsa, numai fara toc sunt...

Fetelor, dati-mi niste remedii ca sunt trista si nu-i cred pe medicii care au zis ca e de la pantofi. Adica Ca + vit.D nu a avut nici un rol?! (ca e prima oara in viata mea cand iau Ca combinat cu vit.D).

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

e de la pantofi. Am monturi de la 10 ani si stiu sigur ca e de la pantofi. Ideea e sa iei un pantof care sa nu te tina deloc in zona montului, tocul sa fie pe toata suprafatza calcaiului si sa nu depaseasca 3 cm inaltime.

poti sa iti faci masaj cu crema de galbene.

daca ai grija la pantofi numai cresc.

Freia si Alexa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craluca spune:

stiu ca eficiente sunt si compresele cu iod

Mama Raluca, baiat Alex si copilita Ioana
http://community.webshots.com/user/craluca100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Este de la pantofi si te poti da tu cu toate cremele dar de dat inapoi, nu da. Daca vrei sa scapi total de mont, iti trebuie operatie.

Ca si Freia, sfatul meu este: pantofi comozi, fara toc.

Mama mea este operata de monturi la ambele picioare si stiu prin cite a trecut. Este foarte dureroasa (perioada de dupa operatie) si dureaza foarte mult recuperarea.

Anamaria mama la Nick (7)& Alex (4)

People who say they sleep like a baby usually don't have one.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

si dupa operatie tot asa iti spune: pantof lejer si toc cat mai putin. in nici un caz tocuri gen cuie.

Freia si Alexa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Si bot rotund, nescutit de loc

Anamaria mama la Nick (7)& Alex (4)

People who say they sleep like a baby usually don't have one.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dadi_t spune:

Daca ai montul asa ,,proaspat'' se rezolva cu fizioterapie cu ultrasunete--SIGUR!DU-TE LA UN DR. fIZIOTERAPEUT-REUMATOLOG NU ORTOPED.
Bafta!

Tania cu Andreea(14 sept'96)+ Bianca (14 febr'04)

Poze MAI!

Ce nu poti controla...evita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns relyana spune:

quote:
Originally posted by dady68

Daca ai montul asa ,,proaspat'' se rezolva cu fizioterapie cu ultrasunete--SIGUR!DU-TE LA UN DR. fIZIOTERAPEUT-REUMATOLOG NU ORTOPED.
Bafta!

Tania cu Andreea(14 sept'96)+ Bianca (14 febr'04)

Poze MAI!

Ce nu poti controla...evita!


dady, tu stii pe cineva care a facut asta si a dat rezultate? Nu am pretentia sa se retraga ca e la inceput si abia se vede, vad eu ca stiu ce se petrece cu mine. Dar vreau sa se opreasca. Cat mai repede! Creste in reprize. Cateva zile uit de el, apoi iar simt o usoara durere, semn ca ia proportii.

Fetelor, multumesc mult-mult de sfaturi. Voi respectati regula asta cu pantofi cu toc de 3 si bot rotund? Asa-s de frumosi pantofii cu toc din primavara asta..... oricum nu-mi luam ca am avut o entorsa si am ramas cu o lipsa de elasticitate cad e vorba sa intind prea mult laba piciorului. A! Si sa va mai spun si despre o matusa a mea care a avut monturi din tinerete fara sa poarte tocuri. Cel putin eu nu-mi amintesc sa o fi vazut pe tocuri vreodata.

Referitor la operatie, de regula sunt contra. Iar aici fiind vorba doar de estetica, nu e cazul sa vreau operatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melina34 spune:

VA CONTRAZIC PE TOATE CELE CE SPUNETI CA ESTE DE LA TOC!!!!!
eu nu port toc NICIODATA, toti pantofii mei sint plati si lati, dk toc inseamna 1-2 cm pai ce sa facem, sa ne punem sandale romane??????
eu zic ca e mostenire genetica, cel putin am vazut ca taica-miu are si de cind mi-au aparut si mie nu ma mai mir dar nu este de la toc, ce tata a purat tocuri??????

M.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

melina nu e nevoie sa zbieri la lume. te auzim si asa, pasnic.

am spus ca eu am facut de la 10 ani. si nu am purtat tocuri . era de la "comoditatea" incaltzamintii in zona monturilor. Genetic? Parintii mei nu au asa ceva, surorile mele nici atat. Si nu a spus nimeni nimic de sandale romane ci de un toc de 2-3 cm.

De exemplu eu imi iau cu jumatate de numar mai mare pantoful, chiar un numar uneori, toc de 2-3 cm, lat pe aproape toata suprafatza calcaiului si bot de ratza. Tocurile cui nu numai ca ma fac sa arat ca o girafa dar nici nu pot sustine atatea oase. Am avut suficienti pantofi asa si ma dureau picioarele infiorator de la ei.



Freia si Alexa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

si eu am monturi la degetele picioarelor ,slava Domnului nu pe toate ci numai pe al doilea,ca e mai lung ca ala mare si eu am fost in tinerete adepta tocurilor si pantofilor ascutiti.
Din cauza lor mi-a fost rusine ani buni sa port sandale decupate la degete insa acum...am vazut si mai urat.
De vreo 3 ani port in general adidasi sau saboti fara toc si s.au mai stran putin,dar tot sunt evidente

Mergi la inceput