Limba romana cu aroma de gutui

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arboria spune:

- fâneatză sau fânatz
- sălash
- aripe (pluralul de la aripa)
- armindeni
- cimilitură
- vatră
- calic
- tigvă
- untdelemn


Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana75 spune:

scarmanus

Din Banat:
ștrimfi - șosete
avlie - curte
scoverzi - clatite
credenț - dulap de bucatarie
cașică - lingură
pită - pâine
părădaisa - roșie
paprică - boia
dormeză - pat
tolcer - pâlnie

Silvana si Paul
http://photos.yahoo.com/silvana_popovici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

quote:
Originally posted by smillaraaq

...cand eram mica le inventam etimologii fanteziste si ma minunam de sonoritatea lor. Incercam sa vad de ce "zambet" suna ... ca un zambet , ei, imi ziceam din cauza "e"-ului (simteam ca e sunetul cel mai deschis?) si de ce "plâng" are cu totul alta insemnatate ... evident, â-ul

Asta chiar este o treaba nastrusnica... m-am jucat si eu putin cu "etimologia expresiva" si pare ca functioneaza:
"gând" si "idee" ...

Da' nu se-aplica si la expresii: "gând bun"

Q


Honi soit qui mal y pense...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Excelent subiect!


o mica observatie insa.Cele ce povesteste qsaru...erau pe vremea aia cum am spune noi cool, downladat etc .
in familie la sotu se vorbea asa in mod curent, si acu ei spun coiffeur, sofeur( ca sa scriu fonetic) etc etc etc



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara03 spune:

faina treba faceti voi aici. smilla, qsar, si eu ma jucam asa cu cuvintele, si mai faceam o chestie: repetam de zeci de ori un cuvant pana aveam impresia ca s-a golit de sens, si ramanea, de cele mai multe ori doar un sunet(sunete) ciudat(e) (asa mi se parea mie).

...si mai adaug pe lista:
ceruza = creion (asta-i din maghiara)
clece = un fel de sacou
ciubar = butoi de lemn
hutzutz = leagan
glaja = sticla
balozaider = pardesiu
...


Andreea & Tudor (9 dec 2003)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42234" target="_blank">fiti parte din viata lui mihaita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

quote:
Originally posted by mara03

si mai faceam o chestie: repetam de zeci de ori un cuvant pana aveam impresia ca s-a golit de sens, si ramanea, de cele mai multe ori doar un sunet(sunete) ciudat(e) (asa mi se parea mie).






daaaa, si eu faceam asta, credeam ca-s singura nebuna, chiar nu mai avea nici un fel de sens, oare de ce??




Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

quote:
Originally posted by Sabina

quote:
Originally posted by mara03

si mai faceam o chestie: repetam de zeci de ori un cuvant pana aveam impresia ca s-a golit de sens, si ramanea, de cele mai multe ori doar un sunet(sunete) ciudat(e) (asa mi se parea mie).






daaaa, si eu faceam asta, credeam ca-s singura nebuna, chiar nu mai avea nici un fel de sens, oare de ce??




Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia




in clubu asta ma inscriu si io...ia sa vedem care taie bilete la poarta:-)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

quote:
Originally posted by smillaraaq

Iar cuvintele imi sunt dragi de cand ma stiu, cand eram mica le inventam etimologii fanteziste si ma minunam de sonoritatea lor. Incercam sa vad de ce "zambet" suna ... ca un zambet , ei, imi ziceam din cauza "e"-ului (simteam ca e sunetul cel mai deschis?) si de ce "plâng" are cu totul alta insemnatate ... evident, â-ul

Smilla





Smila-crocodila , si io tot cu intrebari de astea existentiale imi sfarm creierii, numa ca la mine a dat deja in patologic, ca mie-mi plac toate limbile si cum mai fac si traduceri ma culc cu dilemele pe cap, da' faza si mai tare e ca le rezolv peste noapte, , asa de tare ma framanta.

Io voiam sa zic mai acum cateva pagini sa ne staruim sa scriem in dulcele grai romanesc uitat de timpuri, macar unde e cu putinta, sa vedem daca izbutim.

Astept cu mare curiozitate si ma iscalesc,


pisici, flori si jucarele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

quote:
Originally posted by orchid

quote:

"încailehait" - asta era folosit intotdeauna cind facea cite-o timpenie. Bunica: Încailehait mama sa nu mai faci...(nu stiu ce inseamna si nici nu l-am mai auzit in alta parte:D).



Esti sigura ca nu e "haitincailea" - bunica mea folosea cuvantul asta ( in Muntenia). Cred ca e o interjectie care exprima surprinderea!



ahahaha si bunicii mei is dintr-un sat care apartinuse de PH:-)))
de-a lungul timpului mi-am tot batit capul cu varameu sa gasim explicatiile cuvintului...singura chestie plauzibila e ca bunica l-a auzit pe la vreun soldat neamtz (avea in curte o casca de neamtz in care dadea mincare la puii de ratze). hai spune-mi ca si pe la ai tai trecura nemtii:-)))))))))))

"În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

quote:
Originally posted by papadie

quote:
Originally posted by Sabina

quote:
Originally posted by mara03

si mai faceam o chestie: repetam de zeci de ori un cuvant pana aveam impresia ca s-a golit de sens, si ramanea, de cele mai multe ori doar un sunet(sunete) ciudat(e) (asa mi se parea mie).






daaaa, si eu faceam asta, credeam ca-s singura nebuna, chiar nu mai avea nici un fel de sens, oare de ce??




Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia




in clubu asta ma inscriu si io...ia sa vedem care taie bilete la poarta:-)))




ma inscriez si io:-)...da nu poci sa tai belete ca n-am timp.

"Ulciorul nu merge de multe ori la apa.De aceea s-a inventat galeata."(anonim)

Mergi la inceput