Limba romana cu aroma de gutui

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns robotzica cucului spune:

O frumusete de subiect! Sa va dea Dumnezeu sanatate!

Adaug si eu:
- cerdac
- chisea ("La Medeleni"...)
- dulceti - dulcetzuri
- om - in sensul de barbat, sot ("omu' meu")
- macra - despre carne, fara oase sau grasime

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmi spune:

fioc - sertar
paradai - rosii
harseu - hirlet
grumpene - cartofi
a se hului - a se prabusi

Cu drag, Mihaela.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Primel spune:

Foarte frumos, mi-a mers direct la suflet subiectul si chiar daca azi nu intentionam decat sa citesc pe ici pe colo, prin punctele esentziale, nu m-am putut abtine sa nu scriu si eu vreo cateva...
din Maramures (valea Izei - am copilarit putzin si pe acolo... cei mai frumosi ani...):
finge (cana);
zidere (galeata);
ai (usturoi);
cocon (copil);
sa sie (sa fie);
mandru (frumos);
colesha (mamaliga);
ni (uite);
ioi (un fel de "aoleu" la ... olteni);
a tzapa (a arunca);
a sfadi (a certa);
a ocari (a insulta)... si mai sunt multe, multe, dar mai lasam si pentru alte mesaje

acu' vreo doua si din Oltenia (...cei mai multzi ani ):

de,de! (un soi de amenintzare...a nu se confunda cu alt "Dede " );
piarsace (piersici);
plita sau mashina (aragaz);
lantete (blana din gard si nu numai...);
dovlete (dovleac);
dudau (buruiana ptr anumale);
hardau (cred ca e ceva din care mananca sau beau porcii...nu stiu exact);
parleaz (gard sau obstacol)...


tuturor












Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flafi spune:

Ce imi place subiectul asta.
Nu imi mai aduc aminte multe cuvinte de la bunica mea, dar imi place sa folosesc in vorbirea curenta : fusai, mersai, ma dusei etc.
Acum imi adusai aminte de cipici (botosei crosetati), jordie (batul cu care ma alerga bunica mea prin curte cand nu duceam eu gastele la balta), scoverci ( niste gogosi mai plate si mai mari pe care ni le facea bunica-mea))...
ce amintiri frumoase...


"So if you tried to understand me
Would you crucify or damn me
Or stand by me
Like smoke around the flame" Vaya con Dios
http://community.webshots.com/user/flafi1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stoichitescu cristina spune:

Din OLTENIA , get-beget am crescut cu termenii acestia, sa va mai spun:jordea, macrame, iglitza(croseta cu care bunica croseta fetze de masa).
Axxa,Ortansa dragelor, sunteti de prin Oltenia, prea cadezti cu mine in expresii?

Sa va mai zic una: "du-te pe girligiul pimnitzei" , adica pe scara pe care coborai in beci si erau atirnate la uscat diverse .
Toate doamnele de pe strada se numeau "madam" .Bunicul glumea si le zicea "conitza".

In gradina noastra crestea:macrish (o planta cu care se acreste ciorba), dragavei( cam ca stevia), iar vara, prin august, mincam "lubenitza" (pepene rosu).
Nu stiu daca prin zonele celelate exista "corcodushe" sau "corcodele".

Doamne ce frumosi ani. Acum cu legea 10 am luat terenul inapoi unde am avut casa si, culmea Scaramus, l-au rebotezat se numeste:Gutuiului.
M-a apucat melancolia, fiindca pe vechiul loc vom construi o casa noua si asa voi reveni la radacini.

Felicitari!Un subiect extraordinar. CE TE-A INSPIRAT?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Bata-va sa va bata, mere omu' la serviciu si ce gasaste cand vine acasa?
Mi-ati umplu inima si sufletul de atata duiosie cum nu va puteti imagina voi. . E fantastic ce limba frumoasa vorbim noi si cum o slutim in fel si chip, in fiecare zi...
Cristina, m-a inspirat tocmai spaima asta ca astfel de cuvinte au ramas ferecate in sipete uitate de lume si ca daca nu le vom scoate la lumina sa ne mandrim cu ele vor ramane pe veci uitate. Ma gandesc serios, serios sa fie subiectul unei cercetari pe care tare as vrea sa o fac, dar asta e doar in faza de proiect.

Pentru azi de la mine, regiunea Clujului si Salajului:
-grumaz
-duhani care s-a pomenit deja dar care-mi este foarte drag (vine din maghiara)
-videre (galeata)
-lipideu (velinta de lana de pus pe pat)
-cotcodatz (casa gainilor)
-groshtior (smantana)
-ludau (dovleac), spre deosebire de pepine (accent pe primul e) care e dovleacul ala de se da la porci

Ana_a , sa nu-ndraznesti sa te cenzurezi. Stapanesti o mica comoara lingvistica.


Un bonus: la noi in Salaj sa petrec (conduc) oaminii pana la use cand sa duc acasa si cand o iesit din ocol numa' atuncea le zaci "Mai haidati pa la noi!". Iara ei zac "Vie binele si sanatatea."

pisici, flori si jucarele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

quote:
Originally posted by stoichitescu cristina

Din OLTENIA , get-beget am crescut cu termenii acestia, sa va mai spun:jordea, macrame, iglitza(croseta cu care bunica croseta fetze de masa).
Axxa,Ortansa dragelor, sunteti de prin Oltenia, prea cadezti cu mine in expresii?

Sa va mai zic una: "du-te pe girligiul pimnitzei" , adica pe scara pe care coborai in beci si erau atirnate la uscat diverse .
Toate doamnele de pe strada se numeau "madam" .Bunicul glumea si le zicea "conitza".

In gradina noastra crestea:macrish (o planta cu care se acreste ciorba), dragavei( cam ca stevia), iar vara, prin august, mincam "lubenitza" (pepene rosu).
Nu stiu daca prin zonele celelate exista "corcodushe" sau "corcodele".

Doamne ce frumosi ani. Acum cu legea 10 am luat terenul inapoi unde am avut casa si, culmea Scaramus, l-au rebotezat se numeste:Gutuiului.
M-a apucat melancolia, fiindca pe vechiul loc vom construi o casa noua si asa voi reveni la radacini.

Felicitari!Un subiect extraordinar. CE TE-A INSPIRAT?

csth



..da,mama din Oltenia si tata din Moldova.ce mixaj,nu:-D?

mi-am mai amintit -in Oltenia-cobilitza-este un lemn lung si usor curbat de capetele caruia se atarna cate o galeata cu apa,iar cobilitza e pusa pe un umar si carat in felul asta apa de la fantana.cand ne duceam seara cu baietii si fetele la plimbare se spunea ca "ne ducem in sat" sau ca "iesim la shushea(shosea)":-D.la sora se spune "tzatza" :-D.tot in Oltenia se foloseste f. mult cuvantul "ghia"- un fel de -mai,tu-cam asa ceva.Mamaia ne alinta cam asa:"afurisitilor,neostoitilor,viermi neobositi",iar gainile care sareau mereu gardul le suduia de mama focului "ali moartilor nu va mai ajunge cat bagarati in gusha".copiii trebuiau musai sa se joace toata ziua in tzarana din drum,altfel dadeau in "galbinare" :-DDD
in Moldova,corespondentul lui "ghia" este "bre".Tot in Moldova,la bunic,unchi sau nene se mai zice si "butu".

"Ulciorul nu merge de multe ori la apa.De aceea s-a inventat galeata."(anonim)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Foarte frumos...
Chiar mi-ati trezit amintiri...
Bunicii mei sunt din nordul Moldovei asa ca:

-oghial (plapuma)
-curechi(varza)
-pepeni (castraveti)
-harbuz (pepene verde)
-zamos (pepene galben)
-melesteu sau culisher (facaletzul de mamaliga)
-ce casa (camera de curat-sufrageria...)
-stishca (nu mai stiu exact dar cred ca strecuratoarea)
-leica (palnie)
-pintrinjal (patrunjel)
-buz (botz de mamaliga in care bagam branza proaspata...)
-perje (prune)
-goldanele (un fel de prune rotunde si dulci de care n-am gasit pe piata)

dar si celebrul chishioare (picioare) sau manuri (mani pluralul de la mana-bratz)

Apelative: "badie" este fratele cel mare
"tzatzaca" sora cea mare
ia o pauzare este o jignire pentru femeie!!
Mai revin la acest subiect ca-mi place la nebunie...dar trebuie sa-mi mai amintesc...

Liliana& Andra-Maria

poze Andra Ghiberdica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canuta-om-sucit spune:

La noi in zona ( Dbrogea), ca vad ca nimeni nu a ghicit, la sora mai mare se spune dada, iar la fratele mai mare, nenea. Obile sai oghiele sunt carpele alea de la opinci ceva de genul asta:)

aura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canuta-om-sucit spune:

Scuze, Dobrogea si obiele.

aura

Mergi la inceput