Anticonceptie si PCOS

Anticonceptie si PCOS | Autor: rrox3

Link direct la acest mesaj

PCOS = sindrom ovare polichistice (scuze ca am folosit abrevierea americanilor, dar pe asta o stiu)

Adresez intrebarea in principal celor care au acest sindrom, ca si mine, si bineinteles medicilor de specialitate.
Ce metoda anticonceptionala credeti ca ar fi mai potrivita in cazul PCOS? Nu ma pot hotara intre pilule - Yasmin mai exact - si steriletul cu progesteron - Mirena. La Yasmin ma incanta proprietatile antiandrogenice, dar am mici retineri pentru ca anterior am folosit Logest si mi-a alterat analizele de ficat (transaminazele) dupa 3 ani. La Mirena ma incanta cantitatea mica de hormoni si protectia endometriala, dar pe langa retinerea de a avea un corp strain in mine mai e si posibilitatea de aparitie a chisturilor ovariene si un plus de efect androgin dat de progesteron.
Sa nu ma trimiteti la medic, am fost deja si mi-a zis ca m-am gandit foarte bine, sunt bune amandoua Va multumesc anticipat.

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns martha78 spune:

Ambele au atat avantaje cat si dezavantaje, cred ca tu poti decide cel mai bine ce ti s-ar potrivi.
Eu am luat anticonceptionale (microgynon) doar cateva luni si tot mi-au iesit analizele un pic crescute la ficat; poti lua anticonceptionale cu un protector hepatic (liv 52 sau siliphos)


If hope were not, heart would break.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aquariusrpro spune:

Stan patitul! Fara anticonceptionale. Sterilet sau altceva.

Si trateaza PCOS-ul , alopat sau homeopat, cum vrei dar trateaza-l altfel e nashpa rau.

Roxana&Ruxandra

http://community.webshots.com/user/aquariusrpro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns estera spune:

eu am avut chisturi pe ovare si le-am tratat cu Diane35. am avut de ales intre operatie sau anticonceptionale. le-am ales pe cele din urma si nu-mi pare rau. cat despre analize pot sa spun ca toate mi-au iesit OK, in afara de glicemie, care a fost sub limita mereu.

http://photos.yahoo.com/narcesteh

Mergi la inceput