Sfaturi despre botez

Sfaturi despre botez | Autor: sandra20

Link direct la acest mesaj

am nevoie de ajutorul vostru.....pe 11 iunie avem botezul baietelului meu...avem nasa a vorbit la biserica,cred ca a facut si lumanarile...in rest eu nu prea stiu ce si cum...ce trebuie sa fac eu?ce trebuie sa aduc eu?cam cat costa tot? (stiu ca difera de biserica,restaurant,cate persoane,etc dar vreau sa stiu aproximativ cat )

Orice informatie e bine venita...va multumesc!!!


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

Sandra si eu am botezul sambata pe 14.
din cate stiu nasii platesc la biserica nu e datoria ta.
la restaurant e clar ca depinde de reataurant, de meniu...
tu trebuie sa aduci copilul, asta e sigur, la biserica, ca acolo se ocupa nasa de el, tot ea se ocupa de hainutele lui cu care va fi imbracat la botez.
cum mai aflu ceva iti mai scriu.
ok?

oricum va urez de acum petrecere frumoasa.

Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/ninocikap/my_photos?urlhint=actn,del%3as,1%3af,0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sandra20 spune:

multumesc ptr raspuns nicoleta...petrecere frumoasa si voua...

deci la tot ce trebuie adus la biserica nu trebuie sa ma mai gandesc (bineinteles ca nu o sa uit sa aduc copilul )....la restaurant nu o sa fim prea multe persoane iar patronul este un amic deci o sa avem parte si de o mica reducere...eu ajung in tara pe 1 iunie si mi-e frica ca nu o sa am timp sa ma ocup de toate si de asta v-am intrebat pe voi ca sa stiu la ce trebuie sa ma astept...

mai astept pareri....si nicoleta daca nu ma uiti poate dupa botez imi vei spune cum a fost...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

quote:
Initial creeata de sandra20

cred ca a facut si lumanarile



La botez e o singura lumanare.
Nasii suporta totul, parintii nu platesc nimic.
Daca parintii vor se poate servi(la biserica) sampanie si prajiturele.
Copilul este adus de moasa, mama nu are voie in biserica daca nu au trecut 40 de zile de la nastere. Termenul nu stiu daca este corect.
Nasii sa aiba la biserica certifictul de nastere al copilului, de casatorie al parintilor si CI ale voastre. Pe baza acestor acte se elibereaza certificatul international de botez. Acesta arata confesiunea religioasa(ortodox, catolic). Acest certificat il inmaneaza preotul nasilor.
Nasii va aduc copilasul acasa(cu lumanarea aprinsa), "il predau" parintilor spunand un text dar nu mai stiu exact cum era. Ceva in genul: de la noi nasi la voi parinti sau l-am adus crestin. Aici nu mai stiu dar va spune parintele ce trebuie sa faceti.
Doar atat trebuie sa faceti voi.
Dupa cateva zile de la botez mama trebuie sa mearga cu copilul la biserica. La sfarsitul botezului va spune preotul cand trebuie sa mergi.
Petrecera este responsabilitatea voastra.
Sa va creasca strumful sanatos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sandra20 spune:

da..multumesc darria...deci era vorba de o singura lumanare oopsss....
40 de zile au trecut de la nastere,chiar mai mult....face un an acum...nu am avut cand sa-l botez...ma intreb daca e ceva diferit (la botez ma refer),ptr ca stiu ca botezul se face pe la 3 luni,nu?
mirul stiu ca se face a doua zi..ce as mai vrea sa stiu e daca se poate taia si motul in aceasi zi cu mirul....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Nu este o regula in privinta varstei la care se face botezul. Este bine ca sa fie crestinat cat mai repede. De exemplu: noi am botezat ambele bombonici la 2 saptamani de la nastere.
Nu cred sa difere cu ceva ca va fi botezat la un anisor. Daca era un adult poate era un pic deferit botezul.
Stii ca dupa 40 de zile de la nastere trebuie sa mergi la biserica? Nu stiu ce se face dar abia dupa aceea poti sa intri in biserica.
Dupa ce termina botezul copilasul este impartasit si miruit. Este indicat sa eviti, daca se poate, sa elimine impartasania(sa vomite, sa scuipe). In aceste conditii nu stiu daca taiatul motului se poate face in aceiasi zi. Poate dupa ce doarme un pic. E posibil sa gresesc. La aceasta intrebare iti poate raspunde preotul care-l boteaza.
Sunt multe mamici care te pot lamuri mai bine dar cum este duminica si sunt ocupate cred ca o sa primesti raspunsuri mai bune maine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha spune:

Eu am botezat 3 copii.La biserica parintii nu au nici o responsabilitate .Totul este suportat de nasi.Cind aduc nasii copilul botezat inapoi acasa,acestia spun parintilor in timp ce le dau copilul "de la noi fin, de la Dumnezeu crestin" ,de trei ori.Luminarea trebuie sa fie aprinsa cind intra in casa,iar parintii multumesc nasilor pentru pomana.Si la cumatrie luminarea sta aprinsa.Motul se taie dupa ziua botezului si nu cred sa aiba importanta ziua daca copilul are deja un an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Sal!
Noi am avut botezul sambata pe 7 mai.
La biserica eu, mamica, am platit taxa de cult si nasa taxa de botez.Impreuna 350.000lei. Si nasa a mai dat ceva la preot si la cantor.Vreo 300.000 lei.
Si de acasa il ia moasa si tu i dai copilul si ii spui "iti dau un pagan" iar cand ti-l da nasa cand ti-l aduce de la biserica ti-l da peste prag si iti spune "ti-am adus un crestin".
Eu am iesit bine cu botezul. Mi-am acoperit cheltuielile adica.
Am avut emotii oricum.
Dar sa stiti ca a mers tare bine la masa peste cu mamaliguta si mujdei de usturoi.
Bafta si un botez reusit!
Lorellay si Codrin

Where there's a will there's a way!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viovio spune:

La 40 de zile se face o "slujba" speciala pentru mama,ca sa poata intra in biserica(se tine la intrarea in biserica(ca loc,vorbesc).
Daca nu ai facut-o la 40 de zile,ii poti spune preotului si o va face inainte de a incepe botezul.Eu asa am facut.Dureaza vreo 5 minute totul.
Distractie placuta la botez!

Violeta mami de printesa Cristiana Bianca
POZE CU BIANCA

Daca plingi ca ai pierdut soarele...,lacrimile te vor impiedica sa vezi luna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sandra20 spune:

va multumesc ptr raspunsuri...deci cu biserica m-am lamurit in mare parte...eu nu am mai fost la biserica de multicel timp...am nascut aici si deci nici nu am facut nimik dupa 40 de zile...
mai ramane sa vad cum fac cu restaurantul....cam cat tine botezul ca nici asta nu stiu ....noi il avem programat la 13:30 cam pe la cat credeti ca am ajunge la restaurant?
stiu ca par cam stupide intrebaril;e dar asa mi-e frica sa nu iasa ceva urat ...adica intarzieri sau sa zic vai dar asta nu am stiut ca se face sau nu stiam ca tre sa aduc si nu stiu ce act....

inca o data multumesc celor care mi-au raspuns....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

quote:
Originally posted by sandra20

cam cat tine botezul ca nici asta nu stiu
dar asa mi-e frica sa nu iasa ceva urat ...adica intarzieri sau sa zic vai dar asta nu am stiut ca se face sau nu stiam ca tre sa aduc si nu stiu ce act....


Slujba dureaza aproximativ o ora, depinde de "sarguinta" parintelui.
Ca sa stali tu linistita si sa nu mai crezi ca se putea face sau aduce ceva si nu ai stiut mergi sau trimite pe cineva la biserica sa intrebe. Dar ceea ce ti s-a spus pana acum se face, poate daca sunt obiceiuri specifice locului.
O sa fie totul bine, nu iti mai fa griji. Dupa ce totul o sa se termine cu bine, te vei amuza de grijile de acum.
Distractie placuta.

Mergi la inceput