Remediu pentru calcaie crapate....

Remediu pentru calcaie crapate.... | Autor: aissa

Link direct la acest mesaj

....exista?
Fetelor, problema asta o aveam de regula vara cand umblu fara ciorapi si de regula in sandale, papuci.
Dara cum stau acasa din decembrie si sunt numai in papuci, am niste calcaie de pot ascuti cutite pe ele. Sunt ingrozita ca a venit caldura si mi-e asa jena de mine, zau. Ce sa mai zic, mi se agata si cearceafurile de picioare.
Am dat cu crema, folosesc piatra si o crema grunjoasa de la Avon, speciala pentru calcaie, apoi dau cu crema emolienta. Stau cu picioarele (e adevarat, cand am timp si e si sotul acasa sa fuga la bb la nevoie) in lighean cu apa cu sapun. Cand ma spal se iau stratur-straturi de piele. Problema e ca atunci cand e piciorul uscat se vad suvite fine de piele, de unde s-a cojit cea moarta care zgarie efectiv, plus ca mi-au aparut si niste crapaturi destul de adanci. Calcaie ca ale mele am mai vazut la femeile de la tara care muncesc la camp.
Ma gandeam sa merg la pedichiura (nu am fost niciodata pana acum) dar as vrea numai la calcaie sa imi umble, ca am obsesia ca pot lua ceva la unghii si nu vreau sa risc. Dar ma gandesc daca pot sa ma duc sa cer sa-mi faca doar calcaiele si mai ales cam la ce interval trebuie facuta operatiunea asta ca sa fie mereu frumos. Ca daca e saptamanal.....slabe sperante sa ma tin.
Voi cum procedati? Va rog sa ma sfatuiti ca rade omul meu de mine ca-l zgarii in loc sa-l mangai.


Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

aissa du-te la farmacie si intreaba acolo.E o crema speciala pt calcaie,care are galbenele(din cate imi aduc eu aminte)..e super buna.
Din pacate nu-mi mai aduc aminte cum se numeste,am luat acu 2 ani pt bunica.
Eu am crema aia emolienta de la avon pt picioare,e adevarat ca n-am asa probleme cu calcaiele..eu am bataturi si oricat le-as trata tot acolo stau,dar e bunicica.
Eu stau cu picioarele in apa calduta cu sare de baie,eventual sare de la farmacie(nu sapun ca usuca pielea) si ma dau cu piatra ponce si apoi ma dau cu crema emolienta pt picioare.
Pupici.

Judecand prea mult oamenii,uiti sa iubesti!!!


Ajutati un OM sa traiasca!
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43117


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Exista. Si eu am problema asta dar vara. E o crema preparata in farmacii pe baza de aloe si cu vitamine. Te duci la farmacie, le spui problema si ai crema. De obicei o au gata preprata. Este o crema simpla, nu costa mult dar la mine si-a facut efectul. Mai poti intreba si la magazinele naturise. Ca exista ceva mai bun nu contest dar eu nu am cautat. Stii cum e cand nu te intereseaza ceva, nu cauti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

Si eu am din cand in cand aceeasi problema.. Nu crapaturi ingrozitoare, doar o perioada in care "schimb pielea" si aceeasi solutie - o crema de la farmacie, preparata acolo... N-are nume, e doar o cutiuta din plastic si crema e foarte grasa. Si bai locale cu apa calduta dupa care folosesti cu convingere piatra de calcaie si apoi aplici crema masand bine ca sa intre in piele si apoi lasi ceva vreme la aer si pui sosete. Eu, in mod obisnuit, ma dau cu crema de galbenele din belsug si pun sosete si dorm asa toata noaptea!

Sanatate!

mamica de ( 13oct04 )

"Selon les statistiques, il y a une personne sur cinq qui est déséquilibrée.
S'il y a 4 personnes autour de toi et qu'elles te semblent normales, c'est pas bon."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Multumesc fetelor.
Crema de galbenele e ingrozitor de grasa si mi-e imposibil sa dorm cu sosete in picioare ca mor de cald....
O sa intreb la farmacie sa vad de care au.
Inca o data multumesc.


Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Am citit in Formul as,cred,ca ar fi din cauza hidratarii insuficiente.Deci trebuie sa bem foarte multa apa,ceea ce nu e usor.Si eu mai am probleme de acest gen uneori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

Vezi sa nu fie o problema dermatologica. E foarte posibil ca in cazul in care papucii sunt dintr-un material sintetic (plastic sau textil sintetic) sa ai o alergie la ele si sa-ti dea de furca.
De asemenea, exista o forma de psoriazis care se manifesta in felul asta (prezentare talpara si palmara). Descuamarea permanenta a pielii nu este oricum normala.

Sanatate multa!
Boga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otis41 spune:

Incearca si cu vitamina A sa ungi pe calcaie, este uleioasa dar poate face calcaiul fin. Este si o crema la farmacie, asa cum au spus fetele cu galbenele .
Otilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cybip spune:

aissa, la mine au avut efect doua produse de la Scholl, mai intai am folosit "Rough skin remover" si apoi "Cream cracked heel" dar pt a vedea efectul,cateva zile trebuie sa folosesti sosete de bumbac si sa te dai de doua ori pe zi cu crema asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Eu folosesc (mai ales primavara) o crema de la Cosmetic Plant si sunt multumita. Crema e cu vitaminele A si F.Eu am problema descrisa de tine doar la un picior, pentru ca am o ciuperca de care nu reusesc sa mai scap.Ana-Maria"Some people see things as they are and ask WHY?I dream things that never were and ask WHY NOT?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

quote:
Originally posted by mitub

Vezi sa nu fie o problema dermatologica. E foarte posibil ca in cazul in care papucii sunt dintr-un material sintetic (plastic sau textil sintetic) sa ai o alergie la ele si sa-ti dea de furca.
De asemenea, exista o forma de psoriazis care se manifesta in felul asta (prezentare talpara si palmara). Descuamarea permanenta a pielii nu este oricum normala.

Sanatate multa!
Boga



subscriu.




Nu crede in miracole, bazeaza-te pe ele.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37862" target="_blank">A fost odata...Fat-Frumos din LACRIMA



Mergi la inceput