Ce sunt contractiile, cum se manifesta?

Ce sunt contractiile, cum se manifesta? | Autor: beatriced

Link direct la acest mesaj

Buna!

Sunt in sapt. 37 de sarcina si am niste dureri abdominale cateodata foarte dureroase dupa care trec. Vreau sa stiu daca sunt contractii s-au altceva? Specific ca mi-am facut teste ca sa vad daca nu am altceva si sunt ok!
La voi cum a fost inainte de nastere? Si cand ti se rupe apa ce simti?

37 sapt si 3 zile

beatrice

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorena_andreianu spune:

Beatrice, cand ai contractii ti se intareste burtica. Pot fi sau nu dureroase. Vorbeste cu medicul ginecolog care te urmareste si explica-i. Poate nu e nimic.

Eu nu am avut contractii dureroase inainte de a naste, mai precis inainte sa ma duc la spital (asta cu vreo 12 ore inainte ), aveam doar contractii, regulate. Apa mi-au rupt-o ei, ca nu se intampla nimic dupa 5 ore de contractii (nedureroase), deci travaliu. Ce simti? Acum ca gluma: lichidul curgand! Care parca nu se mai termina... Nu doare. Oricum, ce-ti pot confirma e ca dupa ce ti se rupe apa, daca nu te-a durut pana atunci, incepe sa te doara...

Nastere usoara si nu te mai gandi la momentul respectiv. Ia-o ca atare!

si Miron Radu (06 oct. 2004)
Miron Radu

Frantzujii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatriced spune:

Salut

La mine sunt dureri ca de ciclu si de multe ori ma deranjeaza pentru ca nu pot merge. Apoi cand dorm durerea se duce pe partea stanga... Apoi imi trece... S-au cand stau pe scaun iara ma mai doare... Inseamna ca intr-o sapt voi naste probabil cum zicea cineva ca nasterea este aproape.
La ginecolog aici nu te poti duce, iar eu nu am facut nici un control in sensul asta, decat m-am vazut cu moasa si m-am dus la ecograf. Ei zic ca bebe este bine si ca acum la 37 sapt are 3.100.

Pupici



beatrice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Daca ti se intareste burta - ca un pietroi - chiar daca te doare sau nu = contractie. Ia un nospa si daca nu trece - anunta medicul.

Eu am avut contractie "continua" cateva ore, pana mi-au rupt ei apa la spital (nu doare). Si dupa, abia au inceput contractiile adevarate (ca niste valuri). Am facut peridurala - si gata - nu m-a mai durut nimic - dupa 2 ore am nascut.

bafta!!
anya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_mm spune:

Principala caracteristica a contractiilor este ca sunt REGULATE. Asta pentru a le deosebi de cele false - care pregatesc uterul fara a determina insa nasterea.
Contractiile din prima parte a travaliului, fie ca sunt dureroase fie ca sunt ne-dureroase, dureaza 30 - 45 secunde si apar la fiecare 20 de minute. Este perioada cand, de obicei, apare dilatatie de la 0 la 3 cm. Aceasta perioada poate dura la o mamica care naste pentru prima oara pana la 8 sau 10 ore.
Este bine sa incerci sa cronometrezi contractiile si intervalul la care acestea apar.
Dintre semnele de pretravaliu mai fac parte si: simptome ca de sindrom premenstrual (crampe, iritabilitate), simptome asemanatoare cu cele de gripa (ochi lacrimosi, nas care curge), scaune diareice.
Sa iti dea Dumnezeu un travaliu usor si o nastere rapida.


Oana si bb Eric (20.05.2004)
http://www.lamaze.ro
http://community.webshots.com/user/oana_mm
http://www.divertastore.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatriced spune:

Neata!

Multumesc la fete pentru raspunsuri. Se pare ca la mine este abdomenul tare dar daca ma culc pe partea stanga mai se lasa durerea. Cand iesim la plimbare mai ma doare si trebuie sa ma opresc din 2 in 2 m. Dar asta este! oi mai rezista 2 sapt si gata!

37 sapt +

beatrice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babygirl spune:

oana, pe asta cu nasul care curge n-o stiam. eu m-am trezit dimineata cu simptome de raceala. mi-am luat si temp. si pt ca era 37 nu m-am foarte alarmat. poate fi pretravaliu sau chiar raceala..

adina/35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Fetelor, va invidiez ca pe voi nu v-a durut cand vi s-au rupt membranele. daca am cu adevarat o amintire neplacuta din timpul travaliului, asta se cheama ruperea membranelor. Pe langa durere, a fost o senzatie de metalic in vagin extrem de neplacuta; dar tot durerea a fost cea mai enervanta. Ruptul propriu-zis al membranelor n-are cum sa doara, probabil insa ca in cazul meu nu stiu cum o fi umblat cu ustensilele alea p-acolo prin istmul uterin, cert e ca a fost nasol... In ceea ce priveste contractiile, cum au spus si fetele, pot fi nedureroase (apar din trimestrul III si pregatesc incet uterul pt nastere) sau dureroase (care la inceputul travaliului seamana mult cu durerile de la ciclu, numai ca se intareste si burtica; ulterior, nu mai pot fi confundate cu nimic...

Andra,de printesa (15.11.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_mm spune:

Luat din context nu inseamna nimic. Poate fi numai un simplu curent care te-a sacait putin.
Semnele de pretravaliu pot stabili aceasta etapa numai considerate mai multe odate. Cel putin 3 de obicei. Deci, in absenta oricaror alte simptome, nu cred ca ai motive de ingrijorare.
Sanatate la toata lumea

Oana si bb Eric (20.05.2004)
http://www.lamaze.ro
http://community.webshots.com/user/oana_mm
http://www.divertastore.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatriced spune:

Salutare!

Fetelor acum ma chinuie o ingrozitoare durere de sold pe partea stanga care nu ma lasa nici sa merg nici sa stau in fund. Plus ca din cand in cand mi se mareste abdomenul. Moasa mea zicea sa ma cam astept la orice acum mai ales ca sunt in sapt 38. Aseara simteam jos ca niste cutite care le infigi si le scoti si apoi imi trecea. Astea ce-or mai insemna?

Este foarte ciudat insa cum se manifesta contractiile si durerile la fiecare in parte. S-au cum pierzi dopul s-au cum ti se rupe apa. Eu ma gandeam ca ar trebui sa fie la fel ca sa nu ma surpinda intrebandu-ma ce o fi asta?
Dar asta este! este bine, cred ca este dezvoltat cat trebuie ca la 37 de saptamani mi-a zis moasa ca are 3.200 ceea ce inseamna ca la termen este taman bine...
Fetelor in perioada asta noi mai luam ceva in greutate? Ca scria in revista Mami ca in principiu nu! si ca mai dam jos ceva kg! Voi ce stiti?

38 sapt

beatrice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Beatrice ma bag si eu in seama ca ma apucara nostalgiile....
Durerile ca de ciclu au tinut la mine cam 10 zile inainte de nastere, nu mai puteam merge ca inainte, iar cutitele din vagin ma faceau sa ma gandesc la toate prostiile.. se zice ca incepe bebe sa-si faca loc spre iesire.... Nu mai rezistam pe distante lungi si daca stateam jos nu-i convenea lui bebe, trebuia ori in picioare ori culcata... Contractii de care zici tu am avut cand s-a deschis colul, cu aproape 2 sapt inainte de nastere, cica de asta apar.(deja le cronometram ca nebuna).
Dopul mi-a cazut la control, cu o sapt inainte de nastere. In ziua anterioara nasterii am stat doar in picioare in bucatarie, ca era sambata si ma apucase treaba (alt semn ca nasti e ca te apuca aranjatul prin casa, cica e ca la pasari care-si pregatesc involuntar cuibul de venirea puiului ).
Contractiile nasterii au fost la 5 minute direct (!!) si pana n-am vazut ca sangerez nu m-am dus la spital. Se simt ca niste taieturi de-a latul burtii, dar nu cum citisem eu ca te dor mai ales salele...intense si apoi treceau..ma uitam la ceas si reveneau...La spital mi-au rupt si apa, n-am simtit decat scurgerea apei calde, ca si cand ti s-ar rasturna o galeata din tine in afara . In 2 ore am nascut... Asa ca totul poate merge extrem de repede, eu cred ca in maaaxim 2 sapt nasti. Te pupacesc si ai grija de burticuta, pupaceste-o si sa stii ca ma gandesc in mod special la tine.... Nastere usoara!!!!!

www.andora.bravehost.com/" target="_blank">Andreea & Gogomaimutica (DN 10.10.2004)


Mergi la inceput