Amenajarea apartamentului

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Si noi am amenajat un ap cu 3 camere(in 2luni) in Cta,am schimbat tot in afara de calorifere-pe care le-am vopsit cu vopsea alba superlucioasa- si cada(care era ok).Am preferat sa luam un ap la care am facut noi toate schimbarile pe gustul nostru,decat sa luam altul facut pe gustul proprietarului.A fost mai ieftin si cu banii pe care i-am economisit,am renovat.Am avut calciu peste tot,hol si bucatarie vopsite cu vopsea pe pereti,tot tacamul...Dar a iesit f frumo:am dat cu lavabil peste tot(dupa ce am curatat peretii),am schimbat usile cu usi de lemn de culoarea ciresului,nu intentionam,dar nu am reusit sa le reparam.Am pus aplice in toata casa,linoleu care imita gresia in bucatarie si hol(lipsa finante+ca tine cald),gresie si faianta in baie,mocheta bej,mobila de pal am facut-o la comanda la un atelier al unor cunostinte,termopane de plastic in toata casa(exceptand balcoanele-no money left).L-am mobilat cu strictul necesar si il inchiriem pe vara deocamdata,ca e la 10 min mers de Mamaia/Sat vacanta.
In legatura cu rosturile/chitul colorat dintre gresie/faianta-nu tine mult se mai improspateaza din cand in cand(mai ales pe jos)-asa am vazut la multe cunostinte si rude de ale noastre.Noi singuri pictam la ele-migalesti putin si gata.

si pestiuc iubit de 30s6z

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Buna am si eu o problema.... la Oana in dormitor am geam termopan si acum vreau sa-mi pun jaluzea din aceea exterioara, rulou sau chiar nu stiu cum ii zice. Va rog frumos sa-mi spuneti daca are cineva, pentru ca colega mea imi spune ca nu se poate pune daca am geamul deja pus.

5 ani -14 februarie 2005


PS: si ceva preturi daca aveti va rog!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grigA spune:

emaaimee, am si eu rosturi/chit colorate, as picta putin pe ele, dar cu ce? culoarea aia ce substanta este? ca acuarela (ca atat ma duce pe mine capul) precis nu e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

grigA Cand am zis ca pictezi(migalesti)m-am referit ca rosturile trebuie reimprospatate cu acelasi chit colorat pe care l-ati folosit prima oara sau daca va schimbati gusturile cu ce culoare vreti voi de chit!In nici un caz nu as improviza cu alte porcarii!

si pestiuc iubit&saltaret de 35s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Buna, m-am hotarat sa zugravesc si sa mai dau o fata apartamentului. Stiti cumva daca pentru parchet mai trebuie indreptata podeaua? si care ar fi ordinea operatiilor? usa schimbata, termopan, zugravit, parchet? Parchetul asta ieftin se zgarie, cum mutati mobila pe el?

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank">6 ani - 14 februarie 2006




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Cristina, ordinea pare buna.
Pentru a nu zgaria parchetul sau linoleumul aseaza mobila pe bucati mici de mocheta intoarsa cu puful in jos, micsorezi frecarea si vei putea muta un dulap in 2 persoane. Cand ajungi cu obiectul in pozitia dorita, scoti presul si gata.

Daniella, mama lu'Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monagan spune:

Cristina T, oricum parchetul trebuie sa fie ultima operatie.
Eu cand mi-am facut modificari in apartament, am spart, am demolat etc, parchetul l-am lasat la urma si l-am raschetat. Imi place parchetul laminat, arata bine, dar totusi il prefer pe cel clasic (e mai stabil).
Ah si ca sa nu zgarii parchetul, mi-am pus pe picioarele mobilei, pisla si am putut-o plimba pe unde am vrut prin casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Multumesc pentru raspunsuri.

Dar mai am cateva:

1. as vrea sa inlocuiesc teava scurta de la gaze cu una mobila. Aragazul aluneca pe gresie si mi-e teama sa nu se fisureze. La cine trebuie sa apelez?

2. Vreeau si eu sa-mi impuste cineva sau sa-mi faca cateva gauri. Nu mai stiu cum se practica acum. Am de fixat din nou sarma de rufe si de pus o galerie. Aveti idee de unde sa fac rost de un asa meserias?

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank">6 ani - 14 februarie 2006




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goguta spune:

Salutare!

Am si eu o intrebare: aveti idee cum se calculeaza manopera la mobilier? Vreau sa dau comanda de un pat. Materialele costa 7.000.000 lei veci si manopera 4.500.000 lei. E ok?

Multzu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela73 spune:

buna! poate ma ajuta si pe mine cineva cu niste informatii: am nevoie de o galerie destul de lunga (cca 3 m) dar care sa fie dubla (sa pot pune si perdea si draperie. Nu pot pune pe sine ca am cumparat perdelele/draperiile deja facute si sunt cu bride. As pune in bai oglinzi cu rame dar vreau niste rame deosebite (sa fie patinate, sa arate vechi...). Cunoaste cine furnizori?
In Practiker si Brico nu am gasit decat galerii scurte si fara suporti dubli, as mai incerca fier forjat cu toate ca nu sunt f fericita cu asta ...prefer unele mai simple

Mergi la inceput