Amenajarea apartamentului

Amenajarea apartamentului | Autor: mirebu

Link direct la acest mesaj

Buna tututor!
am vazut ca sunt discutii despre construirea unei case, despre gradinarit, dar despre amenajarea unui apartament ce aveti de zis?
In curand sper sa imi cumpar un apartament cu 3 camere si ma gandesc de pe acum cum sa il amenajez.
A doua problema e legata de mobila. Ce parere aveti despre mobila din pal? Poate ca arata bine dar sincer nu este durabila (sau cel putin asta e parerea mea). In apartamentul in care stam acum eu si sotul meu avem mobila din pal (o parte facuta la comanda, alta facuta de noi ) si sincer ma gandesc sa vand ap. cu tot cu aceasta mobila, fiindca sa o transport in alt oras mi-e groaza .

Astept povestile voastre despre cum v-ati amenajat apartamentul ca poate mai invatam cate ceva unii de la altii.

Pupici
Mire

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ad_risnov spune:

Buna Mire!
Noi ne-am amenajat apartamentul acum aproape 3 ani, dar amintirile sunt proaspete pt. ca am supervizat absolut totul.

Ce anume te-ar interesa mai exact??? Te rog sa fii mai punctuala.

Despre mobila: noi am optat pt. mobila din pal din ratiuni estetice si financiare. Poti alege dintr-o maaare varietate de culori si modele de pal si costa cu mult mai putin decat o mobila din lemn masiv.
Eu sunt adepta unui stil tineresc, iar mobila de lemn mi se pare mai clasica si mai greoaie.
Daca va faceti pe comanda mobila din lemn tr. sa aveti mare grija la calitatea lemnului care tr. sa fie f.f.f.f. uscat. Altfel puteti avea surpriza sa se crape si sa apara rosturi din cauza ca in casa, la caldura, se va usca.
Este intr-adevar f. greu sa transporti o mobila de pal, dar daca cine iti cumpara apartamentul vrea si mobila, da-o cu toata inima. Oricum iti vei face ceva nou si potrivit noilor spatii in care va mutati.
Deci, eu optez pt. mobila de pal, chiar daca exista si dezavantaje!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirebu spune:

Buna Adriana
ma gandesc in primul rand la ferestre, in garsoniera unde stau acum am ales varianta tamplarie de lemn si sticla termopan. A fost f. ieftin pentru ca tamplaria ne-am facut-o la o cunostiinta, un tamplar si pentru geamul de la bucatarie si camera am platit in total vreo 6-7 milioane. Acuma problema este, asa cum ai spus si tu legata de cat de uscat este lemnul. Adevarul este ca noi tamplaria ferestrei am vopsit-o in alb acum un an, de vreo 2 ori, iar anul acesta s-ar impune o noua vopsire, deoarece lemnul a absorbit vopseaua
Tamplaria de PVC pare mai rezistenta desi iti da senzatia de sufocare ,trebuie mereu sa aerisesti
Si, multe alte intrebari de genul acesta.
Poate facem o listuta cu ceea ce am gresit, nereusit, uitat, ratat in amenajarea apartamentului, poate prind ca niste invataturi de minte pentru ceilalti
Anul trecut cand mi-am amenajat garsoniera,
- am grabit foarte tare lucrurile ca eram nerabdatoare sa ma mut, incat gresia a fost pusa "cu piciorul"
- pentru ca timpul nu ne permitea, faceam cumparaturile duminica (asta sper sa nu o mai repet): am cumparat o usa la baie care am gaurit-o in drum spre casa (sper ca cei care imi vor cumpara garsoniera sa nu fie curiosi ce e sub manutele de plastic aplicate pe usa ); am cumparat podele laminate pe care le-am pus si raspus de vreo 3 ori, si lista poate continua...

Mire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_risnov spune:

Mire,
Noi am optat pt. termopan cu tamplarie de PVC si suntem multumiti de cum se comporta.
Am facut insa o greseala: am deschis sufrageria catre balcon si nu am facut temeinic hidroizolatia si nici izolatia sapei. Asa ca in vara asta tr. sa facem o renovare a balconului cu pricina pt. ca ni se uda tavanul catre exterior, atunci cand ploua si vine frig din balcon cand e f. frig afara.

Am uitat sa tragem un tub pe sub gresie, pt. a duce pe acolo cablurile de tv, telefon catre dormitoare. Asa ca va tr. sa stam cu ele la vedere, inchise in canal de cablu, montat pe perete. Sa nu uitati asta!!!

Am gresit ca am facut niste masti de gips-carton pt. tevile de la caldura (noi avem centrala si suntem debransati). Acum se pune problema inlocuirii acestor tevi si noi va tr. sa spargem mastile. In plus iau putin din spatiul camerei! S-ar fi acoperit oricum cu mobila, asa ca am facut o greseala!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirebu spune:

Adriana, se pare ca de pe forumul asta doar noi doua stam la bloc, restul stau la casa
Stii, mi se pare interesanta ideea ta cu cablurile pe sub gresie, nu m-am gandit la asta. Dar daca doamne-fereste ti se strica un cablu, ce faci, spargi gresia? Oricum, eu nu sunt prea pesimista, dar sunt curioasa daca sotului ii va surade ideea
In privinta balconului, nu as vrea sa renunt la el, chiar sper sa am doua, fiindca in garsoniera sufar tare ca nu am balcon si imi usuc rufele in camera
Pentru podea, voi ce ati ales? Mi-as dori f. mult parchet, ca e rezistent si probabil in aparatamentul asta voi imbatrani
, dar ce am fazut prin ziar mi se pare scump, am calculat ca la o camera te ajunge vreo 8 milioane, cumparat, montat, raschetat, lustruit.Cand ma gandesc ca imi doresc si niste usi interioare noi, si imi fac un calcul ...


Mire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Si eu stau la bloc...si am 3 camere.
Si am facut cam asa:
aveam o bucatarie luuunga si ingusta iar sufrageria era cu nisha asa ca am facut o singura camera, gen living american.
camera noastra: mobila de pal alba (pentru luminozitate), perdea cu draperie, mocheta paslata pe jos cat toata camera, obligatoriu bagheta.
camera fetei: mobila pal, mocheta cu maimutzoi si perdea la fel in tonalitati de frez...
Bucataria: tot din pal (mi s-a spart si-o teava la bucatarie si s-a umflat un pic...dar insesizabil)
Sufrageria: o canapea de colt
pe jos in restul casei, gresie!
Flori, multe flori!
Cam atat.

Chestii de retinut: gresia cand se pune trebuie supervizat sa se puan amterial cum trebuie pe dedesubt ca alfel oricat de buna calitativa ar fi, crapa. Noi am inlocuit o gramada de palcute.
Cablurile se baga pe sub gresie prin tub de plastic. La fel, daca mai trageti cabluri elecrice.
In cazul nostru, obligatoriu hota. Nu ramane miros de la gatit in casa. Scos burlanul afara, chiar daca te injura vecinii cand spargi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_risnov spune:

Mire,
Acel tub este special pt. asa ceva. Se numeste intr-un fel, dar imi scapa.
Trebuie sa existe o solutie daca apar probleme pt. ca nu e inventata de mine chestia asta. Chiar se foloseste pt. a masca firele.

Pe jos noi avem parchet laminat in toate camerele, gresie in bucatarie si pe hol. Suntem multumiti asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otis41 spune:

Super subiect mirebu, felicitari pentru ca de aici se pot invata multe. Felicitari la toate fetele care au postat aici sunt multe, multe de care trebuie tinut seama!
Sarbatori fericite!
Otilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirebu spune:

Mersi Otilia,
Intr-adevar putem invata unii din greselile altora. In legatura cu mocheta, nu stiu de ce dar nu ma incanta ideea. Oricum sub mocheta nu poate fi doar o shapa, ca trage la picioare, cel putin mie asa mi se pare.
Liliac1, ideea cu livingul e ok, si eu ma gandeam la asta, imi doresc foarte mult o masa inalta gen bar; asta pt ca si eu si sotul meu suntem inalti si avem o pozitie proasta la masa, cu picioarele sub noi sau cocosati. Am cautat pe net si am gasit cateva idei dragute.

Vad ca voi ati ales mobila din pal, eu am un pat matrimonial din lemn super dragut, se imbina cumva, nu are cuie, il putem dezasambla f. usor, cred ca o sa-l pastrez.
Imi fac planuri, dar abia duminica asta vom merge la Resita (acolo ne vom muta) si voi incepe sa caut apartament. Abia astept.Am dat sfoara in tara pe forum dar pare a nu fi nimeni de pe acolo

Mire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_risnov spune:

Mire,
Si eu am spart peretele dintre bucatarie si hol (cel cu sufrageria e de beton) si am facut bucatarie deschisa. Jumatate din vechiul perete l-am inlocuit cu un dulap (initial am vrut sa construim o bucata de zid) care pe partea din hol este dulap de pantofi, iar pe cea dinspre bucatarie are etajere de pus borcanele cu zahar, faina, cafea... Deasupra acestui dulap am facut masa de bar, pusa pe picioare de inox.

Hota tr. obligatoriu sa aiba iesire prin burlan, in afara. Noi avem produse Franke pt. bucatarie (chiuveta, baterie, plita, cuptor, hota) si suntem super multumiti de ele. Nu miroase deloc in casa cand gatesc.

Noi avem centrala termica si am reusit sa ingropam in sapa mare parte din tevile care ajung la calorifere. Arata mult mai bine asa.

Si eu sunt impotriva mochetei din cauza ca nu se poate scoate si scutura, spala.
La Rares in camera era cat pe ce sa punem din aceea pt. copii, dar dupa nastere, m-am felicitat ca nu am avut nici macar covor pt. ca a varsat pe jos de multe ori, mie imi curgeau sanii, a mai tras si cate un pipi cand il schimbam pe masuta lui. Ne-au curs asa de multe pe jos ca sigur aruncam mocheta la gunoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirebu spune:

Esti o draguta Adriana
poate vrei cand ai timp sa pui si niste poze, in special cu dulapul ala dintre hol si bucatarie ca suna interesant.
La fel m-am gandit si eu cu mocheta, e nasol daca versi ceva, asa pe podea stergi repede cu mopul, nu e grav

Mire

Mergi la inceput