Cat purtam la pantofi la 2 ani?

Cat purtam la pantofi la 2 ani? | Autor: sinzi_ana

Link direct la acest mesaj

In primul rand cum masurati piciorul unui copil de 2 ani si cand ne dam seama ca i-au ramas mici incaltarile?
Eu nu imi dau deloc seama cand ii ramane ceva mic, ca el oricum nu ar spune ca il strange, si am observat ca isi tine varfurile degetelor de la picioare stranse ...
Acum, David poarta la pantofi 24 si mi se pare ca ii sunt mici...dar daca ii cumpar un 25, par prea mari..
CAt poarta copiii vostrii la 2 ani si cum ne dam seama ca i-au ramas mici si trebuie sa trecem la urmatorul numar..
si cat de des schimbati acum incaltamintea?

". A man should treat all creatures in the world as he himself would like to be treated.
Janism"


Sinzi si David
David pe malul marii primavara - noi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Domnisorul meu ma anunta singur cand nu-i mai sunt bune incaltarile ("mami, nu bun papucu'") si chiar daca nu o face, imi dau seama ca nu prea ii mai intra piciorusul lejer (el are piciorul cam lat si imediat ce ii creste in lungime putin, nu i se mai potrivesc incaltarile). Nu prea risc sa-i iau ceva fara sa-l am cu mine pt ca am avut experiente neplacute. El poarta 25-26 acum dar cum numerele nu prea se potrivesc de la o firma la alta...nu stii niciodata...

Salvati viata lui Mihaita!
http://www.site.neogen.ro/mihaita.hogas

Alina si puiul Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Moama, ce scoruri:)
Sofia mea are 2 ani si 7 luni si poarta maxim 23!



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Sanzi, si eu am probleme cu pantofii mici, mai ales ca Maria face cate o pasiune pt. unii si e foarte convingatoare cand imi spune "buuuni!". Asa ca, daca vad eu ca nu ii mai intra usor in picior, ma gandesc deja la urmatorul numar .

Acum poarta 24, dar are si o pereche 23 care ii vine bine, asta probabil pt. ca nu se prea potrivesc numerele.

Cornelia (37 sapt.) si Mariuta (2 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

24 a iesit la masuratoare, dar avem papuci 25 si-i vin foarte bine.
Ii masor piciorul cu o talpa din plastic cu marcaj, speciala pentru asta. Si, bineinteles, merge cu mine la magazin cand luam incaltaminte noua si-o probeaza. Ma uit unde-i ajunge degetul mare (sa nu fie prea aproape de varf) si-l las sa se plimbe putin pe acolo sa vad cum calca, daca nu-l incomodeaza la mers. Pentru primavara asta i-am luat o pereche de adidasi, urmeaza sa-i iau sandale si niste tenisi pentru vara. De schimbat ii schimb cand constat ca-l strang sau ca se uzeaza prea tare. Iarna trecuta a avut o singura pereche de cizmulite care i-au ramas mici in final si nu-i mai incapea soseta groasa- dar s-a incalzit vremea si am scapat repede de ele.


Cristina
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Robert, 14.12.2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

A, mi-a adus aminte Cristina_C! Sanzi, du-te la magazinul Lisa (cel mic de langa Restaurantul Sport) si vezi ca au acolo talpa cu numere. Pe Maria am masurat-o si avea 23,5 - deci e ok!

Cornelia (37 sapt.) si Mariuta (2 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramba spune:

Fetita mea poarta 22-23 la 2 ani si 8 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

Capsunika poarta 23 de la 14 luni. Acum am trecut la 24 si avem 17 luni. Ce are pt vara e 24 jumate si 25. Banuiesc ca la toamna iar va trebui sa cumpar altceva.

Freia si Alexa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Dragos are 3 ani si poarta marimea 25.La 2 ani purta 23-24.

Alina & Dragos (11.04.2002)
pozici
Dragos la 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

Julian are 2 ani si 5 luni si poarta numarul 23.
O zi buna



Gabbriela & www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
0 - 2 years 2 - 3 years

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by alina morostes

Dragos are 3 ani si poarta marimea 25.La 2 ani purta 23-24.

Alina & Dragos (11.04.2002)
pozici
Dragos la 3 ani




Exact asa si la noi!

Aici in orice magazin cu raion de copii,poti masura talpa copilului si grosima talpii(ingust,medi,lat-multi pantofi precizeaza si asta).

Alina

Mergi la inceput