Bagajul de spital - o lista utila pentru fiecare!

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Cine nu vrea clisma poate lua Forlax, un laxativ f. bun, folosit in general preoperator sau inainte de anumite interventii care necesita golirea colonului.

In maternitate am vazut cam cum se face clisma: degeaba! Adica infirmiera e grabita, scirboasa, iar mamica ... care mai era cu mine in rezerva (2 paturi) a fugit efectiv la baie dupa 3-4 minute si a facut... apa. Deci clisma fara nici un efect.

Eu oricum nu stateam la asa ceva. Aveam Forlaxul la mine si am luat un pliculet dupa cezariana (inainte nu am avut timp, s-a petrecut totul destul de repede). Si, cu toata constipatia mea rebela si de cind lumea, am avut scaun chiar a doua zi, de m-am golit de tot. Merita deranjul.

Iar pt. stimularea secretiei lactate, intr-adevar, ceaiul cu chimen si anason e f.f. bun. Pt. colici bebe - ceaiurile Babycalm sau Colimix. Foarte bune, Deiu meu nu a avut o colica macar cit a fost sugarel!



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaforisch spune:

buna fetelor si buna cristina!
esti de-o varsta cu mine la sarcina!!!
cum te simti?
cand ti-ai facut testul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaforisch spune:

scuze Cristina1 ! am uitat sa pun 1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaforisch spune:

Scuze Cristina1 ulterior am vazut data la care ai scris mesajul ,dar si eu eram in 3 s si 3 zile la data la care am scris mesajul!
excuse me!
pa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura radulescu spune:

Eu am avut experiente neplacute cu ceaiurile pentru copii gen Baby Calm pentru ca are in compozitie menta si s-a constipat copilul, desi era hranit exclusiv la san.
Pentru stimularea lactatiei mai exista Galactogil (~300.000. lei) si Still Tee de la Humana (~200.000. lei).
La copii dati ceai de plante : tei pentru ca este linistitor, musetel, sunatoare sau in combinatie.
Nu dati niciodata medicamente fara ceai (Debridat, Sab Simplex, calciu, vigantol).
Sa va spun de ce am avut eu nevoie la Filantropia : camasa de noapte, halat, alte haine de stat in salon, papuci, ciorapi, sutiene,chiloti la greu, prosoape, vata multa, algocalmin fiole sau ketonal, si altele pentru igiena, pampers vreo 20 bucati si m-au mai pus sa cumpar 1 tub de Bepanthen pentru fundul de bebelus.
Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Are si menta ceiutzul Babycalm, dar are si musetel, si chimen (anticolici), iar Deiu meu, care e un constipat ca mama lui, nu a avut nici o problema cit timp l-a baut pe ala. Doar dupa aceea...



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns an-k spune:

hai sa zic si eu ce mi-a fost si ce nu de ajutor
in spital luati tampoane super super night plus si cum se mai numesc ele, vata se lipeste si daca mai e loc si de epistomie... (eu n-am folosit vata dar cred ca doare in schimb cu tampoanele mi-a fost f bine), +ceai de pelin pt spalaturi
pt ranile de la sani care la mine au fost urate rau m-a ajutat doar crema cu lanolina
chiloti(cu fund- cum a mai zis cineva- pot fi si masura putin mai mare)
sutiene alaptat sa fie din bumbac si nu din nylon, si sa nu fie supraelastice, (eu am avut doua, unul asa su unul supraelastic- aceeasi masura- cum il puneam pe cel supraelastic ma dureau sanii, asa ca il foloseam pana se usca celalalt si gata)
sapun, pasta si periuta dinti... ce cosmetice mai foloseste mama
tampoane sani- sa fie cu plastic la exterior, eu am folosit simple la inceput si tare m-am ars, apropos la sfarsitul lui 2005 deschide premaman in bucuresti si au niste tampoane pt sani super bune
mameloane de cauciuc -eu mi-am luat si nu mi-au fost utile
pijama sau camasa de noapte cu nasturi in fata(pt cine va alapta), si ar fi bine pentru perioada alaptarii orice bluza sa fie cu deschidere in fata(nasturi fermoar)- mult mai practic

pt bebe inafara de ce a scris miflore: barbetici, si sa puneti o asistenta sa va invete cu baita si masajul, si sa va ajute cu alaptatul- e datoria lor, dar banuiesc ca, cu o oarecare atentie nu vor mai stramba atat din nas

pt acasa
ham bb -banuiesc ca te referi la port- bebe, eu il am si mai mult de 5 ori nu l-am folosit, in supermarket sta direct in scaunul auto, dar pt cine merge la cump, etc, cu mijlocul de transport in comun e f util

sterilizator am (primit) si nu l-am folosit, eu le-am fiert intr-o cratita mare si noua pe care o pot folosi si altfel mai tarziu, mie mi s-a parut mai comod asa

gentuta speciala- sa fie ditamai gentoiul, caci altfel nu incap:
pampersi
sevetele umede
crema popou
apa plata(noi nu folosim ceai- aici nu se recomanda) si tot apa plata si pt bibi
biberoane
lapte praf,
hainute de schimb
barbetici
servetele uscate

cantar eu nu am luat, merg regulat doar la dr. si nu ma stresez singura, mai bine vedeti dupa nastere daca va trebuie sau nu

baby fon ,cred ca e necesar doar daca stati mult timp cu usile inchise(ceea ce nu cred sa se intample) su intr-o casa mare gen vila- cand plange il auziti cu siguranta),- eu nu am luat

pompa san- ff folositoare

biberoane- e bine sa aiba aceeasi tetina ca sa nu se zapaceasca bb

trusa asta de prim ajutor eu n-am folosit, dar nici n-am avut ideea cred ca e f buna

scutece nu trebuie daca folositi pampers(sau alte scutece de unica folosinta)

eu toate prosoapele le-am luat cu capison, inca imi sunt de folos

noi talc nu am folosit

tinctura de iod sa fie 2%, altfel e prea tare pt ei, e super buna pt iritatiile de la fundulet:)

am postat pe vremea cand eram graviduta o lista o sa caut link-ul

pupici, nastere usoara si bb sanatos tuturor




anca si micutza Bianca(14/03/2005)
http://community.webshots.com/user/biancahugoanca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Referitor la "Din seria ce sa NU..." de care a amintit Kittey, intr-adevar un NU hotarat la Johnson si am sa si spun de ce.
Acum 6 ani se facea reclama adiduu la ulei baby J, care hidrateaza de 10 ori daca il dai pe pielea uda, acum si cu aloe vera. Conform zicalei "Reclama sufletul comertului" am cumparat , am folosit si dupa 2 saptamani , piela a inceput sa se usuce, sa crape si sa ma manance. Ma duc la dermatolog ii spun ce si cum si zice: Da, ai o alergie la aloe vera", imi da tratament si scap.
Acum 2 luni jum., aflu ca sunt insarcinata, si ma gandesc eu mai bine ce sa folosesc ca sa mentin pielea hidratata? Normal produse pt copii...si aleg...ce credeti? Ulei BAby Johnson, fara aloe de data asta ci cu musetel si levantica. Urmarea a fost un dezastru total pt piele. Mi-a crapat pe toata burta pe sani, pe coapse, ma ustura si ma strangea pielea de ma miscam ca robocop. Merg la dermatolog, si-mi da cu firma in cap. Imi spune ca este de la acel ulei si ca e posibil ca de data asta sa-mi fi distrus pilelea definitiv (din punct de vedere estetic) dar sa nu disperam. Nu am disperat, si acum dupa 1 luna jumate de tratament inca mai am "fulgi" pe mine dar slava domnului, pielea si-a revenit, este elastica si sper sa nu sufar de amnezie, ca dupa alti 6 ani sa folosesc iar ulei Johnson.
P.S. este posibil sa fiu doar o exceptie, sa fiu eu alergica la acest produs, dar putin probabil tinand cont ca e singurul produs care mi-a creat probleme si folosesc o gramada.
Cititi si hotarati!
Cat priveste lista cu cele necesare pt nastere.....sper sa reusesc sa nu ma incurc in produse, si sa stiu pe fiecare la ce foloseste
VA pup
12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anairda36 spune:

carminabulina eu folosesc baby oil johnson de cativa ani si mi-a facut bine intotdeauna. Cand am venit in US, din cauza umezelii, pielea mi se usca de ma strangea, in special pe picioare. Mi-am luat uleiul si mi-am revenit. De asemenea mie imi fac foarte bine cremele pe baza de aloe vera. Vezi cat suntem de diferite una de alta?

24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns huacin spune:

apropos de vata... mie nu mi-au fost suficiente tampoanele; o prietena m-a invatat ceva: vata, asa cum este, daca o invelesti in tifon (la fel de steril/ curat) nu se mai lipeste, e perfecta. La mine a mers de minune.

Valentina

Mergi la inceput