Bagajul de spital - o lista utila pentru fiecare!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DanaRosu spune:

Sunt curioasa daca cineva dintre voi s-a dus la spital sa nasca cu "ustensila" proprie de facut clisma...? Mi s-a sugerat asa ceva chiar de propriul medic; chiar daca exista in spital, si se sterilizeaza, nu poti avea 100% incredere, mai ales in mizeria maternitatilor din Romania..plus ca numai ideea ca a fost folosita de atatea persoane.....Aveti idee cat costa asa ceva, in cazul in care ati procedat la fel ?

Nu stiu de ce ustensila vorbesti, nici proprie nici de la spital pen ca nu mi s-a facut clisma la nastere, desi era vorba de inducere programata. Discutasem cu doctorita inainte de nastere si ii spusesem ca as vrea sa evit manevrele de genul ras in zona cu pricina chiar in urgente sau clisma. Pentru prima problema mi-a sugerat sa ma "rezolv" singura acasa chiar in ajun (am optat pt crema depilatoare, pentru ca de la lama ma irit fff tare) iar pentru a doua, cu doua zile inainte de data programata pentru inducere sa folosesc supozitoare cu glicerina, 2 pina la 3 pe zi, ultimul pe la 12 noaptea, in conditiile in care la 7 era prevazuta prima injectie pentru inducere. Oricum, de emotie, n-am mai mincat mare lucru zilele acelea, asa ca nu a fost o problema.

Doi la mina, da , balsamul de buze e super util, intre contractii, ca se usuca tare buzele. Io din cauza ca-mi uitasem strugurelul acasa era sa dau divort de sot chiar in timpul travaliului...

Dana
And, yes, I am a blonde!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zapacila spune:

Chiar nimeni de aici nu a nascut in State???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana0204 spune:

Zapacila si nunumai... Eu inca nu am nascut dar am gasit intr-o carte ce trebuie sa contina bagajul nostru de spital (o sa vedeti ca multe sunt chiar optionale, depinde de fiecare):

Pentru nastere:
- un ceas cu secundar pentru cronometrarea contractiilor.
- un radio/casetofon sau cd-player, cu muzica relaxanta.
- aparat de fotografiat/camera video pentru imortalizarea momentelor (daca se doreste).
- Pudra, lotiuni, uleiuri sau orice altceva ne dorim pentru masaj.
- O punga mica de hartie in care sa respiram in caz de hiperventilate -cand incepem sa gafaim.
- O minge de ping-pong sau tennis de camp pentru masaj in cazul in care apar durerile de spate;
- Acadele fara zahar pentru a putea ajuta buzele sa ramana hidratate-cele cu zahar pot induce sete si o deshidratatre mai pronuntata (cred ca merge si un strugurel hidratant);
- Sosete groase in cazul in care ni se racesc picioarele;
- Perie de par/piaptan;
- Un sandwich sau o alta gustare pentru tatic
- O sticla de sampanie sau cidru spumos cu numele tau pentru a sarbatori evenimentul

Pentru salon, dupa nastere:

- Camasa de noapte in cazul in care nu doresti sa le porti pe cele de la spital;
- Parfum, deodorant, pudra, orice altceva te face sa te simti fresh;
- Obiecte de toaleta incluzand: sampon, perie/pasta de dint, lotiune (corpul poate fi deshidratat din cauza pierderilor de fluide);
- Sapun in savoniera, deodorant, perie de par, oglinda de mana, farduri si orice altceva te face sa te simti frumoasa si curata
- Servetele igienenice, tampoane, preferabil cu adeziv, desi tampoanele sunt deobicei asigurate de catre spital;
- Carti de joc de citit si orice altceva ce va poate relaxa.
- Pungulite cu stafide, nuci, alune, migdale;
- Haine pentru noi atunci cand mergem acasa, tinand cont ca inca avem un abdomen considerabil.
- Hainute pentru bebe cand il aducem acasa- tricou, body, costumas, paturica si o patura ceva mai grosuta daca este frig afara, scutecele sunt date de obicei de la spital dar sa aveti la voi in caz ca nu..
Am sa mai rascolesc prin carti si am sa mai intreb si pe d-ra mea care trebuie sa nasca si ea zilele astea, sper sa ne intalnim pana cand vine si sorocul meu.


Oana D - 19+ saptamani

Foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sch_Ralu spune:

Da, intr-adevar, cand nasterea este indusa, poti sa-ti iei dinainte unele masuri de precautie..dar daca te ia atunci cand te astepti mai putin, este foarte posibil sa nu mai ai timp, sau sa nu poti sa te duci la toaleta inainte...In strainatate clisma se face obligatoriu inainte de nastere..Este vorba de evitarea unei penibilitati (mai exact sa nu te "scapi" chiar inainte sa il nasti pe bebe, in vazul tuturor), este un lucru civilizat si nu in ultimul rand igienic..Deci eu cel putin il consider necesar...Ma mira ca lumea nu prea pomeneste de asta, ma intreb cum s-au descurcat altele...Nu cumva voi fi prima care isi va cumpara dispozitivul de facut clisma ca sa plece cu el la spital cand naste ? Stiu ca pare caraghios, dar in Romania nu te mai mira nimic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

In Irlanda nu se face clisma.S-a descoperit ca de fapt nu trebuie sa ne curatam noi intestinele,ca ne curatam si flora bacteriana care ne protejeaja de cancer de colon,infectii,etc.Putem inteveni din exterior doar cu alimentatie sanatoasa.Ne sfatuiesc sa nu mai mancam de cand incep contractiile si atat,apa multa sa nu se deshidrateze organismul si succes la impins.Am o prietena care a patit rusinica la a doua nastere,nu a stiut cum sa se mai scuze,iar moasele i-au spus sa nu isi faca griji,sunt obisnuite,nu e prima oara cand vad asa ceva,e normal ca tot impingi si e un semn bun chiar ca iese bebele si se exercita presiune si asupra muschilor din regiunea anala.Eu una nu imi fac griji in privinta asta.Nu vreau sa ma stresez si nu imi e frica de nastere-abia astept sa imi vad puiul

si pestiuc iubit si saltaret de 29s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Am uitat sa spun ca te curata moasa cu solutie dezinfectanta fara sa te injure(poate asta s-ar intamla in Ro).

si pestiuc iubit si saltaret de 29s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

E foarte util acest subiect, numai ca m-ati innebunit: asta nu e lista, e discutie cu ce tre buie si cu ce nu; e utila si discutia si experientele pentru ca asa ne putem forma si o opinie proprie, dar as avea o propunere: sa se faca un link pe prima pagina si sa contina o lista, efectiv lista cu liniute, cu tot ce e necesar, pt mama, pt bebe si in urma discutiilor tot adaugam si stergem ce nu ne trebuie. Astfel cand se apropie momentul mult asteptat, dam o listare la o pagina si mergand prin farmacii incepem sa bifam listuta.

Ce ziceti, s-ar putea asa? Mihaele, sau cine a deschis capitolul, crezi ca ai reusi sa faci acel link si sa te ocupi de actualizarea lui?

Va doresc we placut si ne vedem luni.

Pupici pe burtici,
Laura

http://pg.photos.yahoo.com/ph/pitilau2004/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadm spune:

Pentru acele dintre noi care vor naste in statele unite, pot sa va impartasesc din experienta mea. Pe noi nasterea Andreei ne-a luat total prin surprindere. Mi s-a rupt apa la 34 de saptamani si nu aveam inca pregatit bagajul de spital. Ne-am speriat asa de rau ca am plecat la spital la 2 noaptea doar cu hainele de pe noi. Pot sa va spun ca in spital am primit tot ce aveam nevoie: paturi incalzite atunci cind mi-a fost frig, popsicle si apa cind imi era sete, dupa ce am nascut tot cei de la spital mi-au dat tampoane superabsorbante (mult mai bune decit ce am gasit in magazine dupa aceea) si lenjerie intima speciala - erau ca o plasa care se intindea foarte tare.Deci ce vreau sa va spun este ca nu trebuie sa va impacientati daca uitati cumva ceva acasa. Spitalul la care am nascut eu avea un program de gen room service, iar dupa nastere puteai comanda ceva de mincare dintr-un meniu si ei iti aduceau mincarea in rezerva (se poate comanda si pentru partener). Pina am nascut nu am avut voie sa maninc nimic.

Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zapacila spune:

Multumesc pentru raspunsuri. Intr-adevar ma gandeam eu ca nu imi trebuie sa car vata si mai stiu eu ce alte minunatii dupa mine ca in tara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabelele2 spune:

FELICITARI PENTRU SUBIECT!
Am si eu o intrebare:am inteles ca pentru cezariana iti trebuie o burtiera speciala ,daca este adevarat de unde se procura ea?Si clisma se practica si pentru cezariene?(de unde poti sa-ti cumperi dispozitiv ptr clisma?)
Va multumersc anticipat!
Bella si Sandibelii(29sapt.+)

Mergi la inceput