Bagajul de spital - o lista utila pentru fiecare!

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crisarh spune:

salut!Sunt o mamicuta care a nascut de curand, pe 20 aug 09, si am sa va povestesc patania mea: aveam o listuta super completa si am pregatit bagajele pt spital si al meu si a bb-linei, cred ca nu imi scapase nimic; am mers la spital, faceam cezariana, mi-am luat bagajul meu, m-am internat, m-au bagat in cezariana; din tot bagajul meu am luat doar papucii, restul bagajului l-a dus sotul in masina; la cateva ore dupa cezariana ne-au spart masina si mi-au furat ambele bagaje, al meu pt internare si al bebelusei; aveam in bagaj si dosarul de sarcina si rochia si sandalele cu care venisem la spital; aveam a doua zi, in salon doar in papuci si pijamaua de la spital data de la spital inainte de cezariana; asa ca sa nu intrati in panica ca va lipseste ceva, se rezolva pe parcurs, la mine s-a rezolvat pana la urma; am fost necajita ca ma pregatisem, dar eram mai preocupata de noua micuta de langa noi, asa ca nu va stresati prea tare;va pup si bafta http://picasaweb.google.com/alnaibii/ClaraMaria?authkey=Gv1sRgCJ2R0qKhx_KMgQE&feat=directlink Clara Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns svetic85 spune:

Salut fetelor!Noi asteptam peste citeva saptamini aparitia odorasului si chiar bine ca aici este informatia de care chiar aveam nevoie.Am procurat unele lucruri dar vad ca mai am un sir de chestii de luat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Stie cineva cu ce bagaj ai voie la spitalul din Iasi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabryelle spune:

Eu o sa nasc in decembrie la Filantropia si mi-am facut bagajul pt spital dupa lista care este la ei pe site:

Ce trebuie sa ai la tine cand te internezi ca sa nasti

Pentru mama: doua camasi de noapte (de preferat cele care permit alaptarea), doua prosoape de corp si unul de maini, sapun si periuta de dinti, tampoane igienice, un pachet de vata medicinala, lenjerie intima de schimb, papuci, sosete de schimb, halat.
Pentru copil: pampers = 6buc/zi (numarul mediu de zile petrecute in spital 2-3 zile), 1 tub de unguent fesier de tip BEPANTHENE (ideal sa contina dexpanthenol), un pachet de servetele umede, haine pentru momentul externarii, care trebuie sa fie spalate chiar daca sunt cumparate noi din magazin (body sau camasuta, costumas subtire de bumbac, caciulita si paturica). In cazul ca externarea se face in anotimpul rece va mai recomadam sa aduceti si un costum si o caciulita groasa.
Acte necesare pentru internare: buletinul sau cartea de identitate a mamei, adeverinta de la locul de munca care sa certifice plata asigurarilor de sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_mario spune:

gabryelle...spune-mi te rog si mie,sau da-mi link-ul ptr k eu nu gasesc pe site-ul lor "bagajul de maternitate"eu tot la Filantropia nasc...este foarte util ce ai scris tu akl,ms

Andreea 27+ -Alexandra Elena si Mario Andrei 16.08.2005
www.flickr.com/photos/43981940@N03/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cris_mario

gabryelle...spune-mi te rog si mie,sau da-mi link-ul ptr k eu nu gasesc pe site-ul lor "bagajul de maternitate"eu tot la Filantropia nasc...este foarte util ce ai scris tu akl,ms

Andreea 27+ -Alexandra Elena si Mario Andrei 16.08.2005
www.flickr.com/photos/43981940@N03/" target="_blank">poze


http://www.spitalulfilantropia.ro/sectie_neonatologie.html#necesar

uite aici

de Craciun vom fi 2 in 1 ....... +6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabryelle spune:

Mirela a fost mai rapida ca mine...

Cris cu cine nasti si cand ai DPN?
Eu nasc cu Maria Bari....probabil in jur de 20 decembrie...stau in suspans ca am colul deschis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_mario spune:

Mirela,gabryelle va multumesc mult

eu nasc cu dr Cotiga Cristian in 19-02-2010.iti tin pumnii sa fie totul bine

Andreea 27+ -Alexandra Elena si Mario Andrei 16.08.2005
www.flickr.com/photos/43981940@N03/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza21 spune:

Buna fetelor!
Este cineva care a nascut sau urmeaza sa nasca la Polizu?
Eu sunt o viitoare mamica de gemeni si banuiesc ca vom necesita o spitalizare mai indelungata, pana cand brotaceii vor avea greutatea optima externarii. De aceea va rog sa-mi descrieti conditiile din spital si cele necesare bagajului de maternitate. N-as vrea sa ma confrunt cu neajunsuri, mai ales ca venim din provincie.


27 + : Dragos & Denisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Isis_23 spune:

Stiti sigur k trebuie adeverinta de la munk?in romania,nasterea si spitalizarea mamei si a copilului sunt gratuite.Deci,nu cred k trebuie adeverinta de la munk....mienu mi-a trebuit!

Mami de Edith

Mergi la inceput