Bagajul de spital - o lista utila pentru fiecare!

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Mona, cred ca mai bine ai intreba aici :

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=122612&whichpage=13

e subiectul fetelor care vor naste la Municipal,, ele tb sa stie cu siguranta. nastere usoara.

Mami de fetita si de baietel 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vavaly2007 spune:

Buna mamici si mai ales viitoare mamici. eu sunt o mamica de 5 saptamani si m am hotarat sa impartasesc si altor mamici din experienta mea in maternitatea Braila cand am adus puiutzul pe lume. eu am nascut prin cezariana si am avut la mine cam asa:
-2 camasi de noapte cu deschidere in fata (dar in primele zile la terapie intensiva e bine sa le purtati pe cele de acolo ca oricum se vor murdari f tare si sunt curate si igienizate)
-2pachete mari de vata si un pachet de absorbante
- sapun, pasta si periuta de dinti , pieptan si alte obiecte de igiena personala in functie de fiecare
-2, 3 prosoape
- cana, la terapie cele mai de folos sunt paiele ptr ca e mult mai usor de baut cu ele din cana
-hartie igienica, servetele
- papuci de casa , un halat eventual desi e f cald in spital
- crema ptr sani iar ptr cele care au probleme cu sanii e buna si o pompa si mameloane de silicon. eu nu am stiut si m am chinuit rau pana am ajuns acasa si mi am luat altfel nici n as fi putut alapta.
- 5-6 perechi de chiloti de bumbac lejeri
- sutiene de alaptat
-sosete
- bancnote de 5 lei si de 10 lei desi eu sincer nu am facut mare uz de ele, asistentele au fost foarte dragute si nu cu mana intinsa.

LA noi in Braila te lasa cu puiutzul in salon dupa ce iesi de la terapie (stiu ca nu e in toate orasele asa) si e bine sa ai si ptr bebe cate ceva

-pampersi
- servetele umede
- cateva caciulite
- o paturica
- un scutecel
- doua trei costumase si bady
- crema ptr fundulet bebe (fiecare ce prefera)
- prosopel.


am scris doar strictul necesar. eu cam astea le am avut si tot mi s-a parut ca am ditamai bagajul . nu de alta dar te mai plimba si prin spital si nu e o placere in conditia aceea sa cari dupa tine ditamai geamantanul. oricum dupa operatie (ptr cele cu cezariana) nu ai voie de mancare mare lucru si eventual iti aduce de acasa.

si desigur sa luati de acasa curajul si increderea ca totul va fi bine si marea intalnire va fi o sarbatoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sor3lla spune:

ce bine ca existati.....sunt minunate listele mai ales pentru cele ce se afla la prima nastere....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns youngmomy spune:

sincer vad ca in romania cand se naste va trebuie de toate.....aoileu eu urasc vata nici sa o vad la cineva nu suport dapoi pt ciclu....orikum in afara de romania exista niste tampoane speciale pentru femeile care deabia au nascut....seamam cu pampersii is mari ....orikum....aici ai camera de un pat sau doua cu bebelusul....asistenetele ii schimba pampersiii chiar le dau haine sigilate paturica....pina tie ca mamica iti da aparata de muls...la externare ai nevoie doar de patut:D orikum....eu am nascut acasa in apa....dupaia am plecat la spital si am stat doua zile in spital....ca sa-mi dea certificatul....orikum dupa ce nasteti ajutata sau nu plimbativa are efect pt dureri si inareste muschii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgibadea spune:

buna fetelor
Sunt o mamica in prima luna si tare nerabdatoare sa vina pe lume mult asteptatu bebe . Am citit forumul acesta si mi sa parut tare interesant ,multumesc tuturor care isi da silinta sa ne invete si pe noi cele la prima sarcina cum sa ne pregatim pt venirea celor mici .
va urez numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toshador spune:

Salutare tuturor burticilor,

De trei zile incerc sa citesc tot ce s-a zis pe acest subiect si sa fac o lista copleta cu tot ce s-a zis. Poate ii va fi de folos la cineva. Eu am adunat totul intr-o lista mare si acum o pus sa o vedeti si voi:

Pentru mamica: - vata (2 pachete mari!)
- Bephanten (Garmastan) - pentru eventuale rani la sani
- servetele nas - batistute
- sapun
- periuta de dinti
- pasta de dinti
- pieptan
- crema de fata si de maini - eventual gel de dus, sampon, burete, gel de dus pentru copii
- deo stick cu parfum cat mai slab
- lapte de corp - adio vergeturi!
- tampoane
- Vata
- 2 suluri de fasa sterila
- strugurel de buze - obligatoriu!
- hartie igienica
- elastice de prins parul, clame
- bila de cauciuc - sau ceva de strans in mana in timpul travaliului si a nasterii
- aparat foto - o sa vrei poze in fiecare secunda!
- carte de citit usurica pentru dupa - cine poate!
- chiloti cu burtiera
- sutiene de alaptat
- o bustiera
- tampoane de sani
- paturici absorbante
- pompa de muls
- mameloane de cauciuc - sterilizate de acasa!
- prosop moale pentru sani - sanii trebuie stersi bine cu apa curata inainte de fiecare alaptare!
- sosete - 3 perechi
- camasa de noapte pt travaliu/nastere (adica de sacrificiu…)
- camasi de noapte cu nasturi in fata - 2-3 bucati
- halat
- papuci de casa si slapi pt. Dus
- papuci plastic ( pt.sala de nasteri...pe care sa-i arunci dup'aia...)
- bani pentru asistente - in hartii diverse schimbate la banca unde am starnit curiozitatea pentru operatiunea in sine si plicuri cu etichete in cazul in care eu n-as fi putut sa ma ocup, mama sau consortul sa se descurce cu usurinta cam 250 lei
- prosop de fata
- colac de plaja
- Diclofenac supozitoare, eventual spray dezinfectant Oxymed - la fel, valabil in Ro
- supozitoare cu glicerina
- cutit, lingurita, furculita, farfurie, cana
- colaci de hartie pt. WC
- eventual un carnetel si pix – pentru a nota primele impresii despre nasterea in sine, dar mai ales a primei intalniri cu bebe
- "ustensila" proprie de facut clisma.
- un ceas cu secundar pentru cronometrarea contractiilor.
- Un sandwich sau o alta gustare pentru tatic
- ceaiul de pelin pt cicatrizarea si vindecarea eventualelor rani.
- algocalmin fiole
- ovule de clotrimazol
- aparat de tantari cu pastille
- trusa pt recoltare de sange placentar, cine a optat pt asta
- pt tati, daca asista, echipamentul steril, halat, papuci si ce mai trebuie

Pentru bebelus: - body
- pantalonas
- caciulita
- salopeta cu maneci
- botosei
- manusi speciale
- paturica
- pampers marimea nou nascuti-newborn
- prosopel moale
- servetele umede
- ulei de corp
- cosulet sau landou pt. cand il scoateti din spital (cu asta poate sa vina tati la externare!)
- plus unghiera sau forfecuta speciala pentru bebelusi pentru a i se face manichiura.
- vitamina A uleioasa (in primele zile bb are pielea prin anumite zone uscata si se descuameaza, putina vit A face adevarate minuni)
- ser fiziologic pentru nasuc
- Baneocin pudra pentru buric
- apa oxigenata tot pentru buric
- crema de galbenele pentru funduletul lui
- cercelusi, daca aveti fetita


Acte: - Buletin (copie si original)
- adeverinta de salariat
- dosar de analize din perioada sarcinii
- carnetul gravidei
- Adeverinta de salariat in care se precizeaza plata CAS si contul in care s-a facut plata ( daca nu lucrati dvs a sotului )

Altele: - telefon mobil
- incarcator
- cartela telefon public
- apa
- mancare

Sper sa nu ma fi repetat si sa va fie de folos.

Pupici


tare fericita, mamica de . Vom avea un !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danadelia spune:

Multumim pentru listuta actualizata .....
Nastere usoara tuturor mamicilor.


38 + saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalishka spune:

As adauga ceva farduri, ca sa aratam bine in primele poze cu bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

eu as mai adauga la listuta o cana-fierbator pt apa,sa iti faci ceiut pt lactatie .Eu am avut si tare bine mi-a prins,imi faceam mereu cate o cana proaspata de ceiut.

tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria
30.05.2008

34sapt+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ivanoiuadela9 spune:

Toshador buna listuta asta ca de la prima sarcina cam uitasem ce mai trebuie .... si deja am intrat in luna a 9 a si treb sa ma pregatesc. Nastere usoara tuturor mamicilor

Mergi la inceput