Bagajul de spital - o lista utila pentru fiecare!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Subiectul lipicios mai vechi cred s-a dezlipit din motive tehnice la arhivarea subiectelor pe 2004. (Explicatie dupa logica mea, ca nu stiu alt motiv).
L-am facut pe asta lipicios si am mai adaugat si alte subiecte mai vechi despre bagaj, pentru cine mai doreste info in plus.
Sarcini si nasteri usoare

Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Lavi02, si eu am nascut acum 5 ani normal.

Am folosit vata cu comprese sterile (asta mi-aduc aminte cum imi vedeam sotul, cum ii ceream comprese sterile).
Asa mi-au spus asistentele si bine au facut ca rana s-a vindecat super bine si repede.

Operatia a fost cu fire care se absorb singure, asa ca nu am avut batai de cap cu asta.
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

De acord cu voi, insa eu sunt alergica la vata...

Btw, cele mai bune tampoane pentru san sunt de la Chicco.. (eu am incercat numai cele de unica folosinta..).

mamica de ( 13oct04 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Sunt aici niste tampoane speciale pt cele care au nascut maternity la Mothercare si nu numai.Tampoane sani de unica folosinta(Mothercare&Chicco&NuK) si eu folosesc ca a iesit lapticul.Aici se gasesc si chiloti de unica folosinta(Mothercare)-eu mi-am trecut pe lista cateva cutii.
A,mai am pe lista pt bebe burete contur bebe sa nu alunece cand il spal.
si pestiuc iubit de 28s5z

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

DIn pacate, aici, Mothercare e impracticabil aproape.. Asemenea preturi mai rar ...
Daaa, deosebit de bun - reductor de baie se cheama, in alte ocazii numit si suport de baie (a nu se confunda cu suportul de cadita de baie..) e din plastic sau din prosop sau gonflabil si se fixeaza pe cadita de baie pentru ca sa nu alunece bebe...

Din seria "ce sa NU.." - cosmetice pentru bebe Johnson..

mamica de ( 13oct04 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Din experienta multor mamici vorbesc,ele m-au sfatuit sa nu iau reductor de care zici tu-stiu cum arata,ci un burete(bath sponge se cheama)cred ca are 1m lungime si 40cm latime,3-4cm inaltime,este din burete un pic mai plin decat buretii obisnuiti(un fel de burete cauciuc),are forma bebelui pe mijloc si bebe nu aluneca ca la cele de plastic si e mult mai comod pt bebe decat cel de prosop.Nu stiu daca se gaseste si in Romania,aici costa 9 euro.

si pestiuc iubit si saltaret de 28s5z

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zapacila spune:

iNTREBARE INTREBATOARE
Mamicile care au nascut in State care ar fii bagajelul pentru spital? Ca bacnote si pachetele de vata nu stiu cat e cazul. Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_e spune:

Felicitari Mihaela pentru subiect!!!. Sper sa ne fie util tuturor, sa fim pregatite din timp astfel incat sa nu ne zapacim familia cu tot felul de cerinte.

Referitor la polemica vata vs absorbante, din experienta verisoarei mele care a nascut in ianuarie la Filantropia pot sa va spun nu numai ca se recomanda vata, dar in primele 2 zile este obligatorie!!! Eu, in naivitatea mea, am intrebat-o pe asistenta sefa din spital de ce sunt asa de primitivi si cer mamicilor sa foloseasca vata pt ca in ultimii ani s-au inventat absorbantele, care sunt mult mai bune si nici nu te patezi. Raspunsul a fost acelasi pe care l-a dat Lavi 02: aerul trece prin vata dar nu trece prin absorbante. Pielea trebuie sa respire ca sa se trateze. Este o chestie pur medicala si nu de fasoane. Deci, mi-am cerut scuze si acum o sa-mi pun in bagaj 2 pachete mari de vata (evident si tampoane absorbante, pentru cand o sa am voie).

Mihaela 15 fix.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

As mai adauga la bagaj:
-cana, farfurie si tacamuri - pentru cine naste in spitalele clasice din Ro
-pt travaliu o sticla de apa plata, o sticluta mica de limonada sau o alta bautura dulce, energizanta un pic
-supozitoare cu Diclofenac pt reducerea durerii la cine a facut epiziotomie; eventual spray dezinfectant Oxymed - la fel, valabil in Ro
-pampersi - in majoritatea maternitatilor nu-ti dau ei si trebuie sa vii cu cate un pampers la fiecare alaptat = 7 /zi

As scoate din bagaj:
-sutienul de alaptat - lasa sanii sa creasca in voia lor in zilele din maternitate, sa vina laptele; eu l-am purtat numai cand am iesit "in lume"
-hainele pt intors bb si mami acasa - le poata aduce tati cand vine dupa voi
-pentru travaliu si nastere mai bine folosesti o camasa de-a spitalului, si asa o umpli de sange; ei le fierb, sunt curate
-pijamaua cu pantaloni mi se pare inutila: daca ai epiziotomie iti va fi aproape imposibil sa-ti iei si dai jos pantalonii, vei vrea sa-ti misti picioarele cat mai putin in primele zile, iar pt toaleta genitala si ev. consultatii, camasa are "acces rapid", este mult mai comoda.

In principiu bagajul e bine sa fie cat mai mic si asezat intr-o singura geanta larga cu acces usor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sch_Ralu spune:

Sunt curioasa daca cineva dintre voi s-a dus la spital sa nasca cu "ustensila" proprie de facut clisma...? Mi s-a sugerat asa ceva chiar de propriul medic; chiar daca exista in spital, si se sterilizeaza, nu poti avea 100% incredere, mai ales in mizeria maternitatilor din Romania..plus ca numai ideea ca a fost folosita de atatea persoane.....
Aveti idee cat costa asa ceva, in cazul in care ati procedat la fel ?

Mergi la inceput