Bagajul de spital - o lista utila pentru fiecare!

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

buna fetelor,

a nascut cineva la Elias in "aripa" privata, adica CMU? daca da, vreau sa stiu ce ati avut la voi; ei mi-au spus ca toate consumabilele sunt incluse in pachetul de nastere pe care il voi plati, insa n-as vrea sa ajung acolo si sa-mi lipseasca ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

quote:
Originally posted by gabdyd

Mai trebuie ser fiziologic, in caz sa ii curg ochisorii lui bb e singurul cu care pot fi curatati, daca nu cateva picaturi de laptic de la mami merg la fel de bine, si eventual Garmastan pentru sani daca faceti rani.
tot diana

cde



este complet contraindicat sa se puna in ochi altceva decat solutii sterile facute special pentru asa ceva. Cu lapte de mama (o mare greseala, ca si cu ceaiul de musetel si multe astfel de "leacuri"), bb poate face o infectie de nota 10.

Ser fiziologic se gaseste in orice spital (sau asa ar trebui).

Alina Radu Teodor si Anya Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns before-after spune:

La cati bani costa, ar fi normal ca sunt incluse. La forumul cu nasteri e un topic cu "nastere la cmu". mai gasesti acolo fete care te pot ajuta cu sfaturi. si eu vreau sa nasc acolo, dar mai e ceva timp pana atunci (august). mai intreb cand merg sa vad cum arata rezervele si celelalte...anexe.

quote:
Originally posted by ella_74

buna fetelor,

a nascut cineva la Elias in "aripa" privata, adica CMU? daca da, vreau sa stiu ce ati avut la voi; ei mi-au spus ca toate consumabilele sunt incluse in pachetul de nastere pe care il voi plati, insa n-as vrea sa ajung acolo si sa-mi lipseasca ceva.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

quote:
Originally posted by Anya20

quote:
Originally posted by gabdyd

Mai trebuie ser fiziologic, in caz sa ii curg ochisorii lui bb e singurul cu care pot fi curatati, daca nu cateva picaturi de laptic de la mami merg la fel de bine, si eventual Garmastan pentru sani daca faceti rani.
tot diana

cde



este complet contraindicat sa se puna in ochi altceva decat solutii sterile facute special pentru asa ceva. Cu lapte de mama (o mare greseala, ca si cu ceaiul de musetel si multe astfel de "leacuri"), bb poate face o infectie de nota 10.

Ser fiziologic se gaseste in orice spital (sau asa ar trebui).

Alina Radu Teodor si Anya Ioana



foarte adevarat, doar ser fiziologic. atat.
uite ca pe la noi numai absorbante speciale pt lehuze primesti si in spital. si cu din alea si vii in bagaj, cu multe pachete. nu e voie vata facuta abs cu tifon.si e mai mult decat ok.cate bordeie...


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina1979 spune:

Buna, mamicilor sau burticilor!
Si eu sunt o burtica inca in sapt 34. e prima sarcina, iar faptul ca se apropie momentul incepe sa ma sperie un pic. In legatura cu bagajul pentru spital, poate sa-mi spuna careva care e procedura la Spitalul Elias? Eu acolo urmeaza sa nasc.Sper ca voi primi raspuns! Multumesc mult! Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenefr spune:

Buna, burtici! M-am hotarat sa va scriu si eu o listuta cu lucrurile de care chiar am avut nevoie la spital. Am nascut-o pe bebelina mea pe 8 martie, la spit.Cantacuzino, cu cezariana.
pt mama:mi-am luat 2camasi de noapte(frumoase, sa-mi fie drag sa ma imbrac cu ele), dar am avut si tricou si pijamale.Nu s-a luat nimeni de mine ca nu respect ,,eticheta,,
-tampoane mi-am luat din cele de noapte si cele cu 5picaturi.Le-am luat degeaba, mai mult ma incurcau, pt ca lohiile la cezariana sunt muuuult diminuate. Deci va trebuiesc tampoane normale.Acolo ne dadeau si vata invelita in tifon .Cine poate folosi asa ceva...ok
-tampoane pt sani
-supozitoare cu glicerina
-algocalmin fiole
-carbune vegetal(eu am fost balonata si constipata)
-sosete
-2bustiere din microfibra(nu-mi plac sutienele de alaptat)
-tacamuri de unica folosinta
-prosoape de hartie de bucatarie(pt toaleta, ca e mai comoda pozitia sezand)
-servetele umede(puteti lua si de la bb din pachet)-e mai practic cu servetele umede, dupa fiecare scaun
-2paturici absorbante(pe una am pus-o eu sub fund, si ma ajutam de ea sa cobor\urc in pat)
-chiloti-am avut tanga de microfibra, care nu ma deranjau deloc la operatie. Nu s-a luat nimeni de mine ca n-am din cei clasici.
-pompita de muls(din cea simpla)
-Garmastan
-un capot cu buzunare(pt bani :-)
pt bb
-hainute pt 3 zile(gen body si bluzita sau pantalonasi si bluzita si caciulita)
-2proasoape noi pt bb
-4 scutecele de finet, pt cand il schimbati pe bb pe patul de spital
-2perechi manusi(bebelina mea ,desi nascuta la 38 sapt, avea niste unghii...)
-cateva prosopele micute, in loc de bavetica
-pampersi(chiar ne cereau sa ducem.Cam 5pe zi foloseam)
-servetele umede de la Pampers
-Baneocin pt buric(dupa ce ii faceau baita, eu ii pudram buricul)
-Bepanthen(ff necesar, ca in spital a facut o iritatie la fundulet, si cu crema asta-medicament, i-a trecut imediat)
-un biberon sterilizat
CAm atat cred. Daca imi mai amintesc de ceva, va scriu.
Va doresc sa nasteti usor si fara probleme.
Mamica fericita de Teodora Ioana ( 08.03.2007)

-

carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenefr spune:

Am uitat sa va spun ca pt bebelina am luat cosmeticale Nivea(care erau acceptate in maternitate).Am luat crema de fundulet(pe care n-am folosit-o ca aveam Bepanthenul)si un samponel ,,fara lacrimi,,bun de spalat tot corpul.

carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

Buna fetelor,

Am vazut ca pe lista de inceput scrie sa punem in bagaj si betisoare de urechi si eventual pomnpita de urechi.Pompita pentru ce? E absoult interzis sa cureti urechea interna cu betisoarele. Deci se curata numai partea externa. Pentru ca , cu (scuzati cacafonia) cureti ceara interna din ureche cu atat expui pe bebica la bolile de ureche.......timpanul nu mai este protejat. Daca intr-adevar ceara e groasa si vizibila sunt alte metode de eliminat si inmuiat. Deci, sa nu introduceti niciodata betisoarele in partea interna a urechii. Felicitari tuturor mamicilor.

5 +





POZELE MELE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina922 spune:

Buna dimineata tuturor si, in primul rand, multumiri pentru ca existati. In timpul sarcinii am citit tot ce se poate citi pe DC si mi-au fost de mare folos toate lucrurile citite aici, de aceea multumesc inca odata mamicilor actuale si viitoare care-si fac timp sa impartaseasca experientele lor cu juniorii.
Eu am nascut in Iasi, la Elena Doamna (prin cezariana), si bagajul meu a fost foarte sumar:
-camasa de noapte, pe care am folosit-o doar inainte de a pleca (am stat 3 zile internata), deoarece iti dau camasi de acolo (cu o mica "subventie", primesti camasi noi)
-capot (asta l-am folosit toate cele 3 zile)
-vata : am luat 2 pachete mari, am folosit doar jumatate dintr-un pachet, deoarece din a2a zi am trecut pe tampoane Always night
-cana pentru ceaiul de tei care vi se serveste la terapie intensiva(restul de tacamuri vi le aduc cei de acasa, cand vi se da liber la supa strecurata )
-burtiera sau brau, desi fesele cu care ne va leaga asistentele sunt foarte bune si tin bine burtica
-vreo 3-4 perechi de chiloti, depinde cat stati in spital
-deo stick cu parfum cat mai slab (cica mirosurile tari il fac pe bb sa refuze sanul)
-prosoape
-obiecte pentru igiena personala...fiecare dupa plac
-bani marunti (5 lei si 10 lei)
-telefon, incarcator, aparat foto
-hainele pentru bb nu sunt admise in maternitate
-servetele umede de la Pampers si cate 4 Pampersi pe zi pentru cel mic
-crema de galbenele pentru funduletul lui (asta cer asistentele de la copii)
Cam atat am avut eu si a fost suficient.(sper sa nu fi uitat ceva)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

Sunt o mamica care o sa nasca la Giulesti, e drept mai am pana atunci, dar e bine de stiut care sunt obiceiurile pe acolo. Poate sa-mi spuna cineva? ca sa-mi fac din timp o listuta, ca si asa sunt cam speriata de acest spital, dar daca dr mea esrte acolo..... merg pe mana ei.

cecilia,22+Cristian

Mergi la inceput