Bagajul de spital - o lista utila pentru fiecare!

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihatocae spune:

Pe mine, in spital, m-au intrebat daca am PASTA PETRINI pt. fundul lui BB, pasta pe care de obicei o aveau ei, dar atunci, bineinteles ca nu mai era in spital...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana spune:


multumesc Steluta, ti-am trimis un PM ca te-am mai intrebat cate ceva ce nu era strict legat de subiectul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kawaii spune:

Buna!
Mare mister si cu bagajul asta. Si eu am citit o gramada de liste inainte sa nasc dar in spital mi-am dat seama ca puteam sa las acasa jumatate din bagaj.
Deci, iata lista mea pentru spital:

MAMA
- 5 camasi de noapte sau 5 pijamale (la cezariana preferabil camasi de noapte, mai ales in primele 2 zile)
- 2 halaturi
- chiloti marime mare (cat mai multi)
- sosete groase
- papuci comozi, fara toc
- servetele umede si batiste de hartie
- hartie igienica
- perie si pasta de dinti
- pieptene si elastic de par
- vreo 2-3 prosoape mici si unul mare
- gel de dus sau sampon, sapun (care cum prefera, ca n-are rost sa-ti duci toate cosmeticalele)
- vata si 2-3 role de tifon (fase)
- Garmastan (unguent pentru sani)
- tampoane pentru sani
- sutiene de alaptat (nu toate mamicile le suporta)
- pompita pentru muls

BEBE
- 4-5 bodite
- 4-5 costumase
- 3-4 caciulite
- ciorapei sau botosei
- 2 paturici
- pampers marimea 1
- servetele umede
- prosopel moale
- sapun si/sau sampon special pentru bebe
- betisoare de urechi
- ser fiziologic pentru nasuc
- Baneocin pudra pentru buric
- apa oxigenata tot pentru buric

Cam astea ar fi strictul necesar. DAR totul depinde si de politica spitalului, si de fixurile doctoritelor sau asistentelor. De exemplu, in spital am avut pentru bebe sapun Klorane, foarte bun, insa asistentele nu l-au folosit pentru ca, chipurile, era o marca "comerciala". Mi-au spus sa-i aduc Protex. Cand am ajuns acasa cu mititica, am folosit numai cosmetice pentru copii Klorane, iar micuta mea n-a avut niciodata funduletul rosu sau alte probleme dermatologice.

Consider ca strugurelul, cartile de citit, walkman-urile, uleiurile de corp sunt niste moftulete placute dar de care nu prea va fi timp. N-am nascut natural ci cu cezariana, dar ma indoiesc ca intre durerile mari ale travaliului mamica mai are timp sa-si unga buzele cu strugurel. Poate doar sa bea cateva guri de apa plata... In momentele de liniste cele mai multe mamici vor prefera sa se odihneasca, nu sa asculte muzica sau sa citeasca in reviste. Iar pentru vergeturi la spital am primit niste injectii speciale dar in burtica. OUCH!! Cum am mai spus, depinde de politica spitalului.
SUCCES la toata lumea!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyyy spune:

kawaii multumesc pt sfat, si eu voi naste tot prin cezariana.Pt ce iti trebuie tifonul?pt vergeturi ti-au facut injectii????ce fel de injectii,,,, au fost la cererea ta facute sau asa fac ei in spital?pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

Foarte tari listutele astea de spital. De fiecare data imi dau lacrimile cand le citesc. Mai ales cand citesc listuta lui bebe



Mica 15+

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amameda spune:

Sunt si eu interesata cum se numesc injectiile pentru vergeturi.
DE acord cu chestiile inutile enumerate de Kawaii.

MEDA 9 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

kawaii, sunt de acord in mare cu listuta ta. Eu de pilda am nascut tot prin cezariana. Miercuri m-a taiat si sambata dimineata eram acasa. dar am avut doar 3 camasi de noapte, dintre care una compromisa in prima zi. Iar pentru bb pampersi (eu am luat direct nr 2, ca sunt mai maricei si merg si la un bb de 3 kg. Fetita mea a avut 3800g), body, costumase,caciulite, sosetele si servetele umede. Paturici, sapun, prosop (defapt scutece sterile cu care sterg nou-nascutii), ser fiziologic au avut ei.

Cat despre injectiile contra vregeturilor...eu n-am auzit niciodata. Se fac, intr-adevar, in burta injectii cu clexane, care este heparina, pentru impiedicarea coagularii aberante a sangelui, mai ales dupa o cezariana. Si sunt asa cum spui si tu, destul de dureroase. Mie mi le-a facut in brat.

Alina 12+, mamica d-rei Anya (19oct.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns absoluta spune:

Buna fetelor,
Sunt debusolata total dupa ce am citit aici. Poate o mamica venita recent acasa cu bb sa ne spuna si noua o lista exacta cu tot ce trebuie sa avem la noi atat pentru noi cat si pentru bb. As vrea sa fie excluse mofturile si lucrurile inutile. Vreau o lista completa si cat mai exacta.
Multumesc!


Absoluta 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns X-ray spune:

liste concrete si fara mofturi nu cred ca exista...suntem fiecare dintre noi femei in toata regula si in curand mame deci incepem sa hotaram noi ce e mai bine si mai bun pt bb-le nostru si pt noi,nu asteptam sa ne faca altii liste concrete.asa ca putem sa scriem ca ne trebuie si aparat de intins parul,il ia cine vrea nu?
eu ma bucur pt fiecare cuvant adaugat pe lista pt ca cele aflate la prima sarcina ca mine isi pot face o imagine de ansamblu mult mai clara.eu sunt pt mai bine iau in plus (cara masina nu eu) si nu am surprize.si binenteles ca ,daca consider ca e in plus ceva,eu nu iau.
salut din toata inima initiativa de a fi pe prima pagina acest subiect!
multumim mamici ca va ganditi si la noi si ne dati sfaturi!

alina 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns absoluta spune:

Stai linistita ca sunt liste "concrete si fara mofturi".
Nu am nimic impotriva cu tine ca pe langa apartul de intins parul sa-ti iei si cateva pachete de carti de joc ....asa cum am vazut intr-o lista pe aici. Tot cara masina, esteeeeeee?
Poate intelegi si tu acum care a fost "esenta" mesajului meu


Mergi la inceput