AJUTOR URGENT - cancer pulmonar

AJUTOR URGENT - cancer pulmonar | Autor: motanik

Link direct la acest mesaj

Va rog daca cineva poate sa ma ajute cu o informatie, de asemenea rog moderatorii sa faca subiectul sticky macar 2-3 zile.

Mama unei prietene a fost diagnosticata cu cancer pulmonar micro-celular. Va scriu pe scurt despre ce este vorba. Acest tip de cancer are 2 faze: limitat sau extins. Mama prietenei are limitat, cea ce inseamna ca fara tratament speranta de viata este 2-4 luni, dar prin tratament poate fi vorba chiar de vindecare. Tratamentul inseamna chimioterapie si apoi radioterapie. Radioterapia se face la tumoarea existenta, la nivelul plamanilor, pentru a o micsora. Acest tip de cancer, in faza limitata, raspunde foarte bine atat la chimoterapie cat si la radioterapie.

In Bucuresti nu exista un aparat performant de radioterapie. Cel existent cauzeaza gauri in stern, in cap, sau in zona supusa radierii. In Cluj exista un Clinical Trial, pentru pacientii cu cancer microcellular limitat, prin care se incearca sa se evalueze cat de mult poate fi iradiat creierul, fara a cauza prea multe efecte secundare pacientului. Avand in vedere ca acest tip de cancer se extinde foarte repede, iradierea creierului este o metoda de a preveni extinderea cancerului la nivelul acestuia. Pentru a obtine aceste rezultate, pacientii sunt supusi la aceasta procedura mai des decat se face pana acum, in doze mai mari.

Ma intereseaza sa stiu daca aparatul de la Cluj este mai bun decat cel de la Bucuresti, daca ma poate ajuta cineva cu o informatie sau cum pot sa iau legatura la Cluj sa aflu sigur.
Va multumesc.

--------------------

Andra
Noi
Weekend 2-3 aprilie

Ajutati un OM sa traiasca!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43117" target="_blank">Subiectul Liviu pe forumul DC

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Multumesc Veve.

--------------------

Andra
Noi
Weekend 2-3 aprilie

Ajutati un OM sa traiasca!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43117" target="_blank">Subiectul Liviu pe forumul DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Multumesc, orice informatie e binevenita, mai cu seama cu cat prietena mea citeste aici pe subiect si ea va lua probabil deciziile potrivite.



--------------------

Andra
Noi
Weekend 2-3 aprilie

Ajutati un OM sa traiasca!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43117" target="_blank">Subiectul Liviu pe forumul DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alyah spune:

schimba titlul mesajului - daca se poate - si scrie in el si cancer pulmonar - ca sa stie lumea si sa intre sa-tzi dea raspuns cine stie cat mai repede!

apoi poti intreba la Formula As - ei au un mail, nu stiu dc si forum, dar pe site se gasesc retete naturiste, iar in jurul Formulei As este o comunitate dornica sa ajute, sunt oamanei care dau tratamente pe care le-au utilizat ei!

atata te pot sfatui eu, Doamne ajuta !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cici spune:

Pe forumul nostru am vazut postari ale lui "sgbolog".Este medic in chirurgie toracica Iasi, spitalul de pneumologie Iasi.
Nu stiu cat de des intra pe forum ,dar trimite-i un mail.Iti va raspunde negresit.

cici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grenouille spune:

salut!
tatal meu a avut cancer pulmonar (nu stiu de care insa, din nefericire) eu stiu ca a facut radioterapie si chimioterapie la spitalul Fundeni (la Institut). Nu am auzit ca radioterapia sa fi provocat gauri in stern sau sa fi lezat in alt fel zonele iradiate - bineinteles, in afara de iradiere. Banuiesc ca daca ar fi fost vorba de alt fel dfe leziuni tatal meu ar fi simtit ceva nu? dar nu a reclamat deloc dureri.
in schimb, chimioterapia a fost ingrozitoare. si toti pe care i-am auzit ca au facut chimioterapie s-au plans - am inteles ca da niste stari de rau cumplite.

No person is entirely bad or entirely good. Therefore learn to forgive yourself for error the same as you should forgive others...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Draga motanik,

Tatal meu a decedat din cauza cancerului pulmonar,acum 14 ani!
Desi multa lume nu este de acord cu tratamentele naturiste(noi am mers atunci in paralel cu tratamentl doamnei Virginia Faur)eu as fi de parere ca mama prietenei tale sa incerce absolut tot ce se poate,tratamente naturiste in combinatie cu cele radiologice sau chimioterapeutice!
Nu se stie niciodata de unde apare o sansa!
Am inteles ca a Tg.Mures ar fi un accelerator de particule folosit pentru tratarea bolnavilor de cancer,dar nu stiu daca este folosit si pentru cancerul pulmonar !
MULTA SANATATE MAMEI PRIETENEI TALE ,iar ei PUTERE SI CURAJ !


PS In Bucuresti este o doamna bioenegetician(si medic)care a mai aparut la TV,dar imi scapa numele acum,poate te ajuta fetele cu numele si adresa!Este din Republica Moldova si e foarte cunoscuta...oh Doamne, sper sa-mi aduc aminte numele cit de repede!
Cristina

PS Mi-a revenit memoria : LIDIA FECIORU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Va multumesc mult. Am fost destul de ocupata si nu am avut timp aseara sa intru aici. Prietena mea insa sunt sigura ca a citit si va tine cont de sfaturile voastre.

Papa, multumesc ca ai schimbat titlul.

Nu am avut timp zilele astea dar in weekend sigur voi traduce actele mamei prietenei mele ca sa le vada si niste doctori din afara..

--------------------

Andra
Noi
Weekend 2-3 aprilie

Ajutati un OM sa traiasca!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43117" target="_blank">Subiectul Liviu pe forumul DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RA spune:

Draga mea,multa sanatate mamei prietenei tale.Si mai ales tarie!

Uite,asta este adresa Institutului Oncologic "Ion Chiricuta" din Cluj:

www.iocn.ro

De acolo,puteti afla mai multe amanunte care v-ar putea interesa.
Este foarte adevarat ca echipa si aparatura de la Cluj sunt cele mai performante,dar si aglomeratia ,pe masura.
Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina iulia spune:

multa sanatate mamei prietenei tale. ii doresc din tot sufletul sa se poata trata corespunzator si sa scape de aceasta cruda boala.
Doamne ajuta!

------------------------
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.
Booker T. Washington
cu drag de forum, corina si lutzu si sotul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavi spune:

Stiu, ca nu e mult, dar cautati pe internet adresa lui Stelian Fulga, e naturit, in fond e o alternativa si tata a urmat tratamentul stabilit de el si ii merge mult mai bine.
Multa sanatate si cu Dumnezeu inainte

Lavi

Mergi la inceput