cineva asigurat la casa OPSNAJ ?

cineva asigurat la casa OPSNAJ ? | Autor: mary ilie

Link direct la acest mesaj

buna!!!
ma intereseaza daca mai este vreo graviduta asigurata la casa opsnaj ca sa vad daca si ea pateste la fel ca mine! doctorita mea de familie mi-a spus ca nu beneficiez de nici un medicament gratuit si nici de carnet de gravida nu a auzit, desi majoritatea gravidelor primesc materna si alte medicamente gratuit sau macar compensat. oare e de vina casa la care sunt asigurata sau doctorita de familie? oricum situatia nu imi convine deloc pentru ca asigurarile de sanatate le platesc si eu la fel ca toata lumea!
mary (16 + )

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Da Mary si eu sunt asigurata tot la acasta minunata casa de asigurari. Eu pana acma am luat medicamentele gratuite acum luna asta chiar azi am aflat ca nu mai este gratuit materna, tardyferon-fol si gynipral ce luam eu. Despre carnetul gravidei nu stiu ce sa iti spun ptr ca nu m-a interesat eu merg la medicul de familie doar ca sa imi dea retete si concediu pre si postnatal in rest merg la medicul ginecolog la cabinet si nu mi-a cerut niciodata acest carnet.

Monica si bocanila din burtica
Esentele tari se tin in sticlute mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Mary sti care este culmea am intrebat acum la Farmacia 2NA si a zis ca asiguratii de la OPSNAJ au aceste medicamente gratuite pe lista lor. Cine sa-i mai inteleaga, e bataie de joc. Medicul de familie nu elibereaza reteta grutuita iar farmacia da aceste medicamente gratuit.Asta e la noi - " Sa traiti bine!" nu ni se zicea acum cateva luni intr-un slogan.

Monica si bocanila din burtica
Esentele tari se tin in sticlute mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreen spune:

Si eu sunt asigurata la OSPNAJ, dar nu am avut nici un fel de probleme nici cu medicamentele, nici cu medicul. Am mai auzit de medici care nu vor sa dea retete gratuite sau macar compensate pentru gravide pentru a nu-si depasi plafonul.Fac parte din reteaua militara iar la noi medicul de familie este medicul unitatii de unde si usurinta de a obtine cele necesare. Oricum sistemul este prost dar mai prost il fac si medicii de familie...

Loreen 37 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary ilie spune:

Monica-Elena tu esti din Bucuresti?
uite acum chiar sunt furioasa, o sa merg si eu sa intreb la farmacie( pana acum nu mi-a trecut prin cap) si daca materna e pe lista la opsnaj o sa iasa cu scandal ca nu am de gand sa tolerez chestia asta. si asa de cate ori mergem la medic platim, echo morfologica o platim, toxo, citomegalovirus, etc. toate sunt pe banii nostrii.
si cand ma gandesc ca doctorita mea de familie e tare dulcica....chiar am crezut-o pe cuvant!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreen spune:

analizele mai sofisticate ale sarcinii gen toxoplasma, listeria, citomegalovirus,clamidia, echo morfologic nu fac parte din cele care se compenseaza.Analizele banale la singe doar fac obiectul asigurarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary ilie spune:

monica, tu ai luat pana acum materna gratuit de la opsnaj? pentru ca mie nu mi-a dat niciodata, nici luna trecuta, desi am insistat, nici acum. si nu mi-a dat nici alt medicament(de ex. mie imi mai trebuie magneziu de 300mg care costa si ala 350 mii pe luna).
abia astept sa-mi raspunzi ca sa stiu, sa fiu pregatita la intalnirea cu doamna doctor!!!!
iti multumesc mult!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Loreen pana acum nici eu nu am avut problem,e cu medicul de familie care este tot medic militar. Am luat toate medivcamentele gratuite pana acum la 27 de sapt. Azi cand m-am dus sa imi iau reteta pe luna asta nu a mai vrut. Nici nu mi-am pus vreodata problema sa iau gratuitati la analize sarcina mea este obtnuta prin FIV asa ca unde s-au dus atatea milioane se mai duc. Oricum nu as avea incredere in analizele facute in spitalul militar nici macar cele banale.

Mary m-am interesat si la casa de asigurari personal si medicamentele se gasesc pe lista.Da sunt din Buc.Pana acum am luat tot gratuit. Magene B6 nu este pe lista de gratuitati.Asa ca eu una ii fac scandal medicului de familie este dreptul nostru.

Monica si bocanila din burtica
Esentele tari se tin in sticlute mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

tot la OPSNAj sunt.. si medic de familie la policlinica elias... n-am avut inca probleme, sunt abia la inceput de sarcina si inca n-am luat nimic.
dar sarcina trecuta stiu ca intai imi cauta pe lista sa vada daca se da sau nu gratuit... sau imi cauta inlocuitor...
oricum, o sa vad si eu cum sta treaba...
cert e ca mi-a dat trimitere pt spital, si mi-a zis ca beneficiez de investigatii gratuite. adica nu platesc echo. la spital nu s-a luat nimeni de mine... dar nu stii cand apar surprizele...

Cristina 6+ si Andrei-Razvan
http://www.andreirazvan.home.ro
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Mary ce ai facut cu medicul de familie? Mie mi-a bagat faza ca nu am salariu mediu pe economie si ca atare nu imi mai da retete gratuite. Intrebarea mea este cui mai dau dr din sistemul militar retete gratuite in afara de pensionarii mlitari ca ofiterii, subofiterii si salaritii civili cu studii superioare nici pomenela de salarii mici.

Monica si bocanila din burtica
Esentele tari se tin in sticlute mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary ilie spune:

eu nu am ajuns inca la medicul de familie, abia vineri ma duc, dar cred ca ma mut la alt medic de familie, din reteaua civila, o sa caut un cabinet mai aproape de casa.Am vazut ca la casa civila gravidelor li se dau retetele gratuit. o sa mai intreb.

Mergi la inceput