custodie copil

custodie copil | Autor: anonimcumotiv

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,
sunt o veche utilizatoare de forum DC, dar din cauze obiective sunt nevoita sa postez acest subiect sub un alt nick.
Problema mea e urmatoarea, eu si prietenul meu avem impreuna o fetita de 8 luni (are numele lui). Din varii motive pe care nu le detaliez aici, ne vom desparti curand.
Situatia sta in felul urmator:
- el are salariu net 830 EURO/luna, din care plateste rata la apartamentul personal de 170 EURO/luna;
- eu am salariu net 300 EURO/luna + T.M (inca 1500000 lei)+ 80 EURO (chirie pe care o iau de pe un apartament proprietate personala din provincie).
As vrea sa stiu ce sanse (d.p.d.v. legal) ar avea tatal sa obtina custodia fetitei (avand in vedere ca eu ar trebui sa stau cu ea cu chirie - aprox. 150 EURO).
Va rog din suflet sa-mi raspundeti cat de repede posibil.
Va multumesc.


PS. As dori sa stiu si care e procedura de obtinere a custodiei in astfel de cazuri.

Anonimcumotiv

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aquariusrpro spune:

Scuze de intrat cu raspuns in zona asta desi nu sunt avocat dar am indraznit sa raspund pentru ca am tot dat de avocati in ultima perioada. Un bun prieten este in situatia de a cere custodia exclusiva in detrimentul mamei ( din motive bine intemeiate .. zic eu).

1. Este foarte greu pentru tata sa obtina custodia, mai ales la sugar si fetita ... ar fi chiar ciudat daca o obtine. Ar trebui sa dovedeasca faptul ca nu esti o mama buna, ca faci rau copilului, nu esti intreaga la minte etc. "O femeie poate fi o sotie execrabila dar o mama foarte buna" citat de la avocat.

2. Tatal trebuie sa contribuie la cheltuielile legate de copil. Pensia alimentara inseamna 1/4 din venitul la data la care instanta stabileste acordarea pensiei alimentare.

3. Venitul tau este asa cum l-ai scris daca asa reiese din declaratiile de venit, adica daca totul este la vedere.

4. Bunurile obtinute pe perioada de concubinaj se partajeaza.

Din cate am inteles in lunile astea de discutii cu avocatii, instanta este interesata de binele copilului dar nu masurat in banii parintilor. NU se da copilul parintelui cu mai multi bani. Prioritatea este mama atata vreme cat mama poate asigura conditii decente pentru cresterea copilului.

Cam atat stiu.


Roxana&Ruxandra

http://community.webshots.com/user/aquariusrpro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anonimcumotiv spune:

Mersi mult pt raspuns
Oarecum m-ai mai linistit, ma gandeam ca daca el are un venit mult mai mare ca al meu, ar fi posibil sa-mi ia fetita, ceea este de neconceput pt mine. Te rog, daca nu ti se pare deplasat,sa-mi spui care o sa fie finalul in povestea prietenului tau si pt ce motive mama ar putea fi decazuta din drepturi (in cazul lui)....repet DOAR daca nu ti se pare deplasat.



Anonimcumotiv

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anonimcumotiv spune:

quote:
Originally posted by aquariusrpro


4. Bunurile obtinute pe perioada de concubinaj se partajeaza.



Roxana&Ruxandra

http://community.webshots.com/user/aquariusrpro





Asta sincer nu ma intereseaza, eu vreau doar fetita.


Anonimcumotiv

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aquariusrpro spune:

quote:
Originally posted by anonimcumotiv

Mersi mult pt raspuns
Oarecum m-ai mai linistit, ma gandeam ca daca el are un venit mult mai mare ca al meu, ar fi posibil sa-mi ia fetita, ceea este de neconceput pt mine. Te rog, daca nu ti se pare deplasat,sa-mi spui care o sa fie finalul in povestea prietenului tau si pt ce motive mama ar putea fi decazuta din drepturi (in cazul lui)....repet DOAR daca nu ti se pare deplasat.



Anonimcumotiv



Uite aici un link unde poti sa citesti. http://www.anasaf.ro/romana/webleg/intern/familie/codfamilie.html

In cazul prietenului meu povestea este extrem de complicata. Procesele sunt in curs. Nu stim cum va hotara instanta. In acest caz mama are probleme medicale complexe.

Roxana&Ruxandra

http://community.webshots.com/user/aquariusrpro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aquariusrpro spune:

quote:
Originally posted by anonimcumotiv

quote:
Originally posted by aquariusrpro


4. Bunurile obtinute pe perioada de concubinaj se partajeaza.



Roxana&Ruxandra

http://community.webshots.com/user/aquariusrpro





Asta sincer nu ma intereseaza, eu vreau doar fetita.


Anonimcumotiv



Eu doar am scris ce mi-a spus avocata ( cand citeam postarea ta m-a sunat avocata prietenului, nu dadea de el).


Roxana&Ruxandra

http://community.webshots.com/user/aquariusrpro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anonimcumotiv spune:

Multumesc mult










Anonimcimotiv

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenutza spune:

In practica se intampla in foarte putine cazuri sa se acorde custodia copilului tatalui....si atunci numai cu motive extrem de bine intemeiate..de ex. mama alcoolica, toxicomana, etc.

Veniturile voastre nu constituie un criteriu prioritar in acordarea custodiei, iar daca tatal are venituri mai mari cu atat mai bine, si pensia va fi mai mare.
Bafta!


I Was Borned Intelligent, But Education Ruined Me!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Robert Iahn spune:

Eu sunt prietenul de care se vorbea mai sus. Am avut proces de incredintare temporara a copilului pana la solutionarea divortului pe care l-am castigat. Sotia mea a facut recurs, dar l-am castigat tot eu. Acum avem pe rol numai procesul de divort. In tot acest timp baietelul nostru de aproape 1 an a fost ingrijit de mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anonimcumotiv spune:

Robert, ma bucur pt. tine, probabil ca e mai bine pt copil sa ramana cu tatal, in cazul vostru.

Intre timp, situatia la mine s-a mai schimbat, in sensul ca cel putin deocamdata nu ne despartim.

Va multumesc tuturor!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Robert Iahn spune:

Deci, cum spuneam mai sus, am castigat un proces de incredintare temporara a copilului pana la pronuntarea divortului. Sotia mea a facut recurs, pe care l-am castigat. Acest proces a fost foarte lung: a inceput in ianuarie si s-a sfarsit in mai. In tot acest timp copilul a fost in ingrijirea mea, iar sotia mea a incasat idemnizatia CIC, fara sa contribuie la intretinerea copilului. Cu aceasta sentinta definitiva as putea solicita ca idemnizatia CIC sa-mi revina mie, sau macar sa o suspende? Pentru ca scopul acestei idemnizatii, conform legii 19/2000, este sa te ajute sa cresti copilul in varsta de pana la 2 ani.

Mergi la inceput