Dublu si triplu test

Dublu si triplu test | Autor: miruna28

Link direct la acest mesaj

Spuneti-mi si mie, va rog, dupa 30 de ani, toti medicii fac aceste teste ?
Eu m-am mutat de la medicul pe care l-am avut pana acum (diverse motive gen aglomeratie, spital murdar..)tocmai in momentul in care ma programase ptr dublu test; oare la celallat medic la care am programare la o saptamana dupa ce trebuia sa-mi fac acest test, mi-l va recomanda ?
Si inca ceva..pana citesc ce si cum..ma lamuriti voi ce inseamna dublu si triplu test ?

Va multumesc,
Miruna.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mary_25 spune:

Miruna,
Eu una n-am auzit de dublu-test. Triplu-test tocmai l-am facut si astept rezultatul. Dureaza 2 saptamani pana soseste rezultatul, tocmai din Franta. La acest test se fac masuratori la bb, (la eco - nimic dureros sau neplacut) dupa care se completeaza un formular cu aceste masuratori + alte informatii de genul: kg, data primei zile a ultimei mestruatii, data la care a debutat sarcina, etc. Ti-as spune mai multe, dar formularul era in franceza si nu am reusit sa-l descifrez. Formularul impreuna cu proba de sange sunt trimise in Franta. Pretul unui astfel de test este de 1.017.000 lei.

ne mai auzim!




Strauti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Mary_25 in Timisoara nu exista un laborator care sa faca trilu test?
In Cluj sunt 2, mai bine ar trimite aici probele cu sange ca ar ajunge mai repede. In 2-3 zile la mine a fost gata.
Nici eu nu stiu mare lucru despre dublu test, doar ca am auzit de el...:)), iar la triplu test iti masoara, ecografic bebele, si proba de sange din care iti spune care sunt sansele ca bebele sa aiba probleme: spina bifida, sindrom down....din astea...si iti ies niste valori pe care ti le interpreteaza doctorul.
Codruta 20 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna28 spune:

Mie medicul mi-a recomandat la 12 saptamani dublul test si la 16 saptamani triplu test; nu stiu daca triplul test poate substitui si dublul test; ideea e ca mi le-a recomandat pe amandoua.

Dar am auzit ca triplul test ar fi cam 2 500 000 lei in R.; in Franta este doar 1 000 000 ??!??!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

In Romania, la Cluj-Napoca, Triplu Test e 750.000 lei. Eu atata am platit, iar pt toxo 560.000 lei pt ambele valori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mary_25 spune:



Codruta: In Timisoara cel mai bun laborator, profesional vorbind, este BIOCLINICA. Toata lumea mi-a recomandat acest laborator: ginecologul, medicul de familie, mama, care lucreaza in doemniu, etc.. Pana acum nu am auzit pe nimeni sa se planga de ei.
Pentru toxoplasmoza si citomegalovirus am platit aprox. 1.200.000 lei, restul de analize: calciu, fier, magneziu, etc. fiind gratuite daca ai trimitere de la medicul de familie.
Miruna: La laboratorul BIOCLINICA,Timisoara atat costa si analizele sunt trimise in FRANTA!!!!!!!!!!!!!






Strauti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Miruna, si eu am facut triplul test saptamina trecuta la Sanador. A costat 1 milion si mi-a dat rezultatul a doua zi. Triplul test se recomanda la orice virsta.

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mary_25 spune:

Scuzati-mi greselile de dactilografie!

Mary

Strauti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Mary, eu nu am zis ca nu sunt bune laboratoarele din Timisoara ci, ca nu fac ei analiza la sange pentru Triplu Test, ci o trimit in alta tara cand ar putea sa o faca in Romania. La asta m-am referit! Scuze!!
Citomegalovirusul....ce e? Mie nu mi-a dat sa fac aceasta analiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mary_25 spune:

Codruta: Stai linistita, eu nu am luat raspunsul tau ca pe o acuza. Probabil ca in Franta sunt laboratoare mai bune, habar n-am!!!!!!!!!
Toata lumea mi-a spus de BIOCLINICA: Sunt scumpi, dar analizale sunt precise!
Citomegalovirus - rezistenta organismului la diversi virusi
Mi-e mi-a fost recomandata analiza odata cu toxoplasmoza si celelalte analize de la inceputul sarcinii.

,
Mary

Strauti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna28 spune:

Multumesc mult tuturor dar de dublu test (care se face intre sapt 10-14, mai exact pe la 12 sapt.), nu stie nimeni nimic ? ce analize ar putea fi ?

Mergi la inceput