masa de cina, - bebe 7 luni si jumatate

masa de cina, - bebe 7 luni si jumatate | Autor: ana_a

Link direct la acest mesaj

Buna!

Eu nu mai stiu ce sa-i mai dau la Stefan seara la ora 18. El cerealele le prefere in sticlutza, cu lapte, deci inafara de cereale ce as putea sa-i dau?
De la 7 luni ii mai dau iaurt simplu sau uneori cu miez de paine dar nu vrea tot timpul, i-am mai dat si legume si o data i-am dat mamaliga cu branza de vaci(din comert) ce alceva as mai putea sa-i dau?

Voi ce le dati la bebelusii de aceasta varsta?
Multumesc

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns otis41 spune:

Eu ii dadeam seara iaurtel de la campina cu branzica facuta cu calciu lactic si o masura sau doua cu cereale pentru ca nu le voia in sticla nici atunci si nici acum, sau ii dadeam ficatel de pui cu un cartofior si putin ulei de masline, sau putin peste pastrav cu un cartofior si putina lamaie. sau iaurt cu branzica si biscuitei 2 ii puneam . sau ii faceam dovlecel umplut cu orez, morcov, branzica si marar.
Sanatate multa!
Pupici
Otilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_smn spune:

Eu ii dau masa de seara putin mai tarziu - cam pe la 8 (adoarme dupa 9 - 10) dar in general prefera cerealele cu iaurt sau branzica cu smantana si iaurt, sau cu mamaliguta. Sau ii mai dau din piureul pregatit pentru pranz daca nu mi l-a mancat atunci.

Cristina si bebelusul Mihaita (11.05.2004)
http://community.webshots.com/user/cristina_smn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Multumesc mult fetelor, Cristina, pireul de la amiaza daca iti ramane il dai si cu carne?Te intreb pentru ca eu mixez si carnea impreuna cu legumele, si uneori imi ramane ca iese mai mult dar nu i-am dat ca m-am gandit sa nu fie problema daca e cu carne si el mancase carne si la amiaza...

Otilia, daca ii dai seara carnita, ficatel, peste, atunci la amiaza sa inteleg ca-i dai doar legumele goale?Sau ii gatesti alceva mai deosebit?Al meu de exemplu foarte greu imi mananca legumele daca nu au si carnitza in ele...

Peste se poate da de la 7 luni jumate?Eu nu i-am dat inca deloc.Multumesc.

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_smn spune:

Ana, daca nu imi mananca la pranz piureul de legume ( e cam mofturos) il dau pe acelasi. Daca deja mi-a luat portia de proteine seara ii prepar altul, il amestec cu orez sau paste. Mai degraba ar vrea piure de fructe, dar ma feresc sa-i dau seara fructe, sa nu-l doara stomacelul (poate gresesc, dar sunt patita).
Despre peste pot sa-ti spun ca i-am dat cam de la 7 luni, si i-a placut. I-am dat salau, fie amestecat cu legume din supa, sau doar fiert si introdus intr-un fel de pilaf cu morcovi si orez pe care le-am fiert in lapte - cei place mofturosului meu.

Cristina si bebelusul Mihaita (11.05.2004)
http://community.webshots.com/user/cristina_smn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Otilia, care e reteta la dovlecelul umplut?
Cristina, cum fierbi orezul si morcovul?In lapte de vaca?


Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

branza de vaci din comert nu e buna? Intreb pentru ca branza calcica facuta de mine nu-i place mofturosului!

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

quote:
Originally posted by ana_a

branza de vaci din comert nu e buna? Intreb pentru ca branza calcica facuta de mine nu-i place mofturosului!



bB e foarte buna. Io i-am dat de la inceput branza Fagaras de la Napolact. Nu i-am facut niciodata din calciu si a mancat. Doar atata ca i-am luat jos smantana de deasupra fiindca oricum e cam grasa. Mai nou, cand nu gasesc Fagaras proaspata iau perle de branzica LaDorna si le dau la blender, cu fructe (nu fructele La Dorna ci de-ale mele :-)), e super.

"Fiecare pasare, pe limba ei piere..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_smn spune:

Ana, il fierbeam in lapte preparat din lapte praf (mi-e cam teama de laptele de vaca proaspat), dar in ultimul timp in lapte Dorna la cutie albastra, al meu are aproape 11 luni. Pun laptele la fiert, apoi pun morcovul taiat rondele si orezul cam 2 linguri, fierb totul cam 20min-jum.ora, iar la sfarsit cand scade laptele amestec toata compozitia la blender cu peste.
Despre branza - am patit acelasi lucru, iese sfaramicioasa cu calciu lactic si nu ii place. Am incercat sa o fac altfel si mi-a iesit foarte cremoasa : dupa ce fierb laptele (cam 1 litru) - aici folosesc lapte de vaca proaspat il mai las putin (15min) apoi pun o cana iaurt preparat in casa, la inceput poti cumpara iaurt de la magazinele de lactate, nu iese cu cel ambalat de tip Danone. Laptele fiind inca fierbinte cand pui iaurtul se va alege, il mai las cam 1 ora si apoi il strecor. Imi iese o branzica cremoasa - reteta pe care ti-am dat-o mi-a iesit din intamplare, cand vroiam sa fac iaurt si am pus maiaua in laptele prea fiarbinte. De atunci numai asa am facut branzica.

Cristina si bebelusul Mihaita (11.05.2004)
http://community.webshots.com/user/cristina_smn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Patrick mananca la 17 iaurt cu diferite fructe si branza (oke sau napolact sau covalact). fructeel diferite, amestecate sau chiar iaurt cu fructe. mamaligutza cu barnza si cu iaurt...si cam atit. ultima masa e la 20-20.30 si e numai din lapte.

Roxana si Patrick (29.07.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_smn spune:

am uitat sa-ti spun - pana sa descopar cum se face branzica dupa cum ti-am spus am folosit si eu din comert, am variat in functie de ce am gasit: Covalact ( nu prea a preciat-o puiul), Fagaras, Almette, care ii place, dar ma cam feresc sa ii dau.
Ti-am vazut smecherul - sa-ti traiasca!

Cristina si bebelusul Mihaita (11.05.2004)
http://community.webshots.com/user/cristina_smn

Mergi la inceput