medicament pt. oprirea lactatiei

medicament pt. oprirea lactatiei | Autor: teresa

Link direct la acest mesaj

Trebuie sa plec pentru 2 zile si m-am gandit ca e un moment potrivit sa-l intarc pe voinicul meu de 1 an jumate. Problema e ca am inca mult lapte si in 12 ore mi se intaresc sanii atat de mult incat nici nu pot sa scot laptele. Asta e si motivul pt care incercarile mele de a-l intarca au esuat. Am auzit de acest fel de medicamente, dar nu stiu ce este mai bun, si ce efecte secundare poate avea. Poate ma ajutati voi. Mi-e groaza de cum o sa fie sanii mei peste vreo doua zile. Multe multumiri.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_ce spune:

Felicitari pentru ca inca mai ai lapte si acum.
Eu am luat Brocriptina ,parca asa se numea,dar stiu ca se da numai cu reteta.Este destul de dificil medicamentul pentru ca scade tensiunea,asa ca ai mare grija.Incearca mai bine cu cateva zile inainte sa pleci sa-ti pui compresii cu apa rece si sa-ti strangi sani cu o fasa seara .

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_ce spune:

Felicitari pentru ca inca mai ai lapte si acum.
Eu am luat Brocriptina ,parca asa se numea,dar stiu ca se da numai cu reteta.Este destul de dificil medicamentul pentru ca scade tensiunea,asa ca ai mare grija.Incearca mai bine cu cateva zile inainte sa pleci sa-ti pui compresii cu apa rece si sa-ti strangi sani cu o fasa seara .

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lz_cecilia spune:

Draga Teresa eu am alaptat pana la 1 an si 2 luni, iar procesul de intarcare a fost unul foarte greu, dar o data ce ai hotarat sa-ti intarci bb-ul nu mai este cale de intoarcere. Esti sigura?
Cum am procedat eu: * pt. inceput mi-am dus fetita la ai mei, unde mama ii dadea lapte de vaca fiert cu f. putin zahar( numai cu cana);
* eu imi puneam comprese cu apa rece, imi tineam pe sani frunze de varza murata. Nu m-am muls decat atunci cand nu mai puteam si doar putin, pt. ca stii ca prin mulgere iti stimulezi secretia lactata.
*Inca din prima zi am inceput sa beau BROMOCRIPTINA, un inhibitor al secretiei lactate, dar dupa care ma simteam f.f. rau (ameteli, greturi,etc.).
Sincer nu am scapat de lapte definitiv decat atunci cand Sara a implinit 2 ani... Groaznic!
Mult noroc, Cecilutza.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Cind am vrut sa ma opresc din alaptat doctorul mi-a prescris un diuretic slab si il puneam mai rar la sin.
Usturoiul se pare ca inhiba putin lactatia.

Curaj, ca o vei scoate la capat.

Mik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Si eu am avut ff mult lapte asa ca nu m-am descurcat cu altceva in afara de medicamente. bromcriptina ti-o prescrie medicul, dozajul standard este de 2 comprimate pe zi, unul la 12 ore (dar poate varia in functie de reactia organismului). mai este varianta Dostinex-ului, la care concentratia de substanta activa e mai mare si scapi mai repede dar efectele adverse sunt aceleasi, ameteli, greata, dureri de cap. la mine a durat cam 7 zile tot procesul. succes si multa sanatate!

Roxana si Patrick (29.07.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

eu am facut niste injectii, nu au deloc efecte secundare, pb e ca nu-mi amintesc deloc cum se cheama au fost foarte eficiente
intreaba si doctorul sau la farmacie (ceva cu ssss- pfii ce ma oftic)
sinii strinsi, dus cu apa rece si nu scoate laptele decit daca nu mai suporti si atunci foarte putin

Anca si Matei (1 ianuarie 2004)
gasca MAO
know your mind, love your body


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Buna!
Eu am doar doua saptamani de cand mi-am intarcat copilul, la varsta de un an si doua luni. Si eu aveam mult lapte, eram ingrozita de momentul intarcatului, nu atat pt copil, cat pt mine.....(trebuie sa recunosc). Mi se parea imposibil sa reusesc fara suferinta si fara medicamente, caci am avut destule probleme cu unul dintre sani, la care se mai infundau canalele si ... ce dureri si ce chin....
Si totusi: am reusit si suntem ok amandoi!!!!
Tu nu dai detalii despre modul in care decurge alaptatul la varsta asta (spre ex, de cate ori pe zi/noapte).
Cand avea Sebi un an, deja sugea doar de 3 ori pe zi (dimineata, pranz si seara si de fiecare data asa adormea...).
In urmatoarele doua luni, i-am scos treptat cate un supt la san, inlocuindu-l cu biberonul (cam la doua saptamani, treceam la urmatoare faza).
Poate ca pt el a contat si faptul ca de cateva luni, primea si cate un biberon de lapte praf cu cereale pe zi, deci era oarecum obisnuit cu alt lapte, care sa vina din biberon... La inceput, a refuzat laptele simplu (am aruncat o gramada), apoi s-a prins ce are de facut si... la treaba!
Eu am cautat sa beau cat mai putine lichide, sa se reduca lactatia si sa stii ca la mine a mers!!! Ca idee, in ultima saptamana de alaptat, i-am dat sa suga o data pe zi, apoi la o zi jumate, apoi la doua zile si.... GATA!!!!
(Acum, doar daca storc sanii, mai curge ceva, dar nu l-as mai numi lapte! Si sunt in continuare la portie redusa de ...apa.... Insa pieptul nu mi s-a mai intarit, ba chiar este... aproape ca inainte.)
Stiu ca iti vine f greu, dar trebuie sa fii hotarata!!! Oricum, tot trebuie sa treceti prin asta, mai devreme sau mai tarziu, asa ca: mult curaj, rabdare si sa nu dai inapoi!!!!!!
Pt ca voinicul tau este destul de mare, ar putea sa bea laptic direct din canuta (ca sugestie)!
Oricum, tu esti cea care hotareste momentul si modalitatea de intarcare, dar parerea mea este ca treptat este mai bine si pt el si pt tine!!!!!!!!!!!!!!
Sper ca n-am batut campii si ca m-am facut inteleasa!
Sa-mi dai PM, dupa ce intarci baiatul, daca ti-am fost de ajutor cu ceva! (Si pe mine m-a ajutat tot o mamica de pe DC!!!!)

Vic & Sebi (04.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vlada spune:

Atentie totusi cu bromocriptina...la mine a avut efecte secundare, mi-a fost groaznic de rau si medicul mi-a spus ca multe mamici s-au plans de asta...asa ca am fost nevoita sa renunt la ea.

Andreea si Vlad
Iubirea mea

Mergi la inceput