Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Parintii intreaba, parintii raspund!

Operatie de polipi - ce, cum, si costuri?!

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Versiune imprimanta
Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 3

Carmena
membru junior

Romania
Bucuresti

977 Mesaje
4 Prieten(i)

Trimis la - 31/03/2005 :  20:50:44 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite Carmena un Mesaj Privat  Reply with Quote

Operatie de polipi - ce, cum, si costuri?!

Buna tuturor,
Mi-am aruncat in graba o privire pe subiectele discutate, sa nu ma repet, dar sincer nu am gasit exact, asa ca am deschis subiect. Daca s-am mai discutat, va rog, scuzati-ma,dar nu ma lasati in ignoranta.
Nepotica mea de 2 ani si jumatate a fost diagnosticata cu polipi, care trebuie operati. Am fost azi la control la Budimex la Dl.Dr. Gheorghe si a fost programata pentru operatie luni. Suntem cu totii foarte ingrijorati datorita faptului ca ea este micuta, deci i se va face anestezie generala, am aflat din alte surse ca operatia ar fi mai bine de facut in lunile mai calde, dar se pare ca la mititica nu mai suporta amanare(din cauza polipilor are si lipsa poftei de mancare, ameteli...).
Va rog mult din mamicile care ati trecut pri asta, povestiti-ne mai multe. Si va rog sa ne spuneti si cam cat merge"spaga" pentru o astfel de interventie, parintii mititicii nu vor sa se faca de ras, si nu au nici pe unde sa se intereseze.
Va multumim mult, si inca o data, ce bine ca existati...
Va pupicim,
Carmena si Stefi(1 an si 4 luni)

http://community.webshots.com/user/carmena092003
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator

adita
mamica de sase copilasi

Donator desprecopii.com
 Romania
2723 Mesaje
4 Prieten(i)
Trimis la: - 31/03/2005 :  21:33:12 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiadita Adauga semn de carte la raspuns Trimite adita un Mesaj Privat
si noi trebuie sa operam copilul de polipi.ORL-ista a zis ca nu se recomanda operatia nici cand e prea cald, nici prea frig. primavara si toamna ar fi momentele cele mai prielnice. in plus, copilul trebuie sa fie in perfecta stare de sanatate, sa nu fie anemic, sa nu fie racit. noi de problema asta ne-am lovit, de cate ori eram programati pt operatie, racea

mamica de trei copilasi : Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

AILUI
membru incepator

Romania, CONSTANTA
180 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 31/03/2005 :  23:50:42 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns
Salve,
Îmi pare rău că am văzut mesajul tîrziu,fina mea a operat fetița în vacanța de iarnă!Operația nu este dureroasă ,mai mult traumatizantă,de aceea poate-i mai bine că va face anestezie generală nepoțica ta!
finei mele i-a făcut doar anestezie locală (are 7 ani),și deși nu a durut-o știe tot ce s-a întâmplat;oper constă în introducerea unui soi de foarfece în năsuc pt extragerea polipilor; zona fiind puternic vascularizată curge mult sânge,motiv pt care cei care au doar anestezie locală au tendința să se miște ....
Nu durează însă f mult,iar în primele zile după oper vorbește puțin răgușit,mai încet,și mai are scurgeri mici de chegulețe de sînge (cel puțin așa s-a manifestat la Lorena,fina mea),după care își revine complet!Lorena răcea f des înainte de oper, dar după nu a mai avut probleme!
În privința banilor,pt oper știu că au dat un milion jumate doctorei și parcă 500.000 anestezistului (să nu uitați de anestezist!!!);însă asta aici,în Constanta,nu stiu la voi,cred că cel mai bine aflați întrebând tot în spitalul unde are loc oper,ori vreo asistentă (fina mea așa a aflat),ori alte persoane internate pt operație de acest fel!

Sănătate multă!
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
liliana csaki
liliana csaki

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.com
 Romania, bucurestiBUCURESTI
2177 Mesaje
6 Prieten(i)
Trimis la: - 01/04/2005 :  00:13:56 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui liliana csaki  Trimite mesaj yahoo luililiana csaki Adauga semn de carte la raspuns Trimite liliana csaki un Mesaj Privat
Noi l-am operat pe David, acum un an, avea 5 luni, la dr. Gheorghe. Mie mi-a placut f. mult dr., totul a fost ok. cu el. Anestezistul, am avut un soc la vremea aia, am povestit si pe forum, la 9 dimineata era mut(de beat). M-a socat si atitudinea pasiva a parintilor, mamici plangand in pumni fara sa zica nimic. Eu m-am revoltat, am vrut sa-mi iau copilul si sa plec, le-am zis ca nu-l dau pe mana betivului. A fost momentul in care toata lumea a intrat in priza. Au inceput sa se agite in jurul meu, sa-mi promita ca totul o sa fie in ordine. N-o sa uit privirea disperata a dr. de dupa masca, mi-a cerut sa am incredere in el si mi-a promis ca totul va fi bine si individul cu pricina n-o sa puna mana pe copil. L-a operat, toata lumea s-a purtat cu noi de parca eram intr-o clinica privata, sau de fapt asa cum ar trebui sa se poarte, veneau pe rand la cateva minute sa ne dea explicatii si dupa ce l-au adus din sala sa vada cum se simte incat ma simteam cumva vinovata fata de ceilalti parinti si copii care nu beneficiau de aceiasi atentie.
In fine, de fapt omul doar colecta plicurile in timp ce de anestezie se ocupau altii, lucru dealtfel in neregula. La controlul de dupa operatie, pe care l-am facut intr-o clinica privata, i-am zis d-lui dr. ca m-a socat ce s-a intamplat. Si-a cerut din nou scuze si mi-a zis ca lucrurile sunt mai complicate, mi-a fost clar ca se stia pana sus de toata situatia dar ca probabil acest personaj(care se apropia de varsta pensionarii) era tolerat.
Important e ca totul s-a terminat cu bine si David n-a mai avut probleme de-atunci.

Pozele noastre
Poze noi
mamicaluitheo
mamicaluitheo
Mami de baieti nazdravani

Donator desprecopii.com
 Romania, Bucuresti
7 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 01/04/2005 :  07:21:11 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui mamicaluitheo Adauga semn de carte la raspuns Trimite mamicaluitheo un Mesaj Privat
Trimite-i un pm si cere-i detalii lui Pegasis. i-a a operat fetita de curand la Budimex, la dl. dr. Gheorghe daca nu ma insel.
cu anestezie generala nu este traumatizanta operatia pt. copil, pt. medici este mai mult una de rutina.
chiar acum 2 saptamani mi-am operati baieteii la Elias.florinel de amigdale si lui theo i s-a facut o timpanotomie.
erau si copilasi care se operau de polipi si au dat cam 500 de mii la anestezist si 1 milion la dr.
va trebui sa nu te sperii, pt. ca atunci cand se va trezi va fi speriat puiutul, nu stie de ce este ametit, poate voma olecuta, dar nu este nimic rau..isi va reveni repede si in cateva ore il iei acasa.
sanatate multa si numai bine va doresc

Andreea mami lui Theo & Florin poze

Salvati-l pe Mihaita!
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=38225
mamicaluitheo
mamicaluitheo
Mami de baieti nazdravani

Donator desprecopii.com
 Romania, Bucuresti
7 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 01/04/2005 :  07:23:48 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui mamicaluitheo Adauga semn de carte la raspuns Trimite mamicaluitheo un Mesaj Privat
a.......sa nu uit sa iei la tine niste apa plata, un pahar si un pai, ca s apoata lua cateva gurite cand se va trezi. atentie nu mult dintr-o data.

Andreea mami lui Theo & Florin poze

Salvati-l pe Mihaita!
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=38225
Pegasis
Pegasis
membru matur

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator Teodora
 Romania
1629 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 01/04/2005 :  14:42:42 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Pegasis un Mesaj Privat
Carmena, eu mi-am operat fetita in decembrie anul trecut (3 ani si 2 luni la vremea respectiva) la dl. dr. Dan Gheorghe. Am fost foarte multumita de prestatia lui atit la cabinet (Medicover Plevnei) cit si la spital.

La cabinet am fost pentru consultatiile dinainte de operatie si pentru verificarea postoperatorie, iar la spital pt. interventia in sine.

De la inceput vreau sa specific ca dr. Gheorghe isi face munca cu pasiune, e un foarte bun chirurg si e o persoana foarte calma. Ai incredere in el ca o sa fie totul bine. E o persoana care accepta greu "plicul", s-ar putea chiar sa va refuze...

Altfel sta treaba cu anestezistul... Offf Doamne nici nu vreau sa-mi mai aduc aminte... Tot ce-a scris Liliana Csaki e super adevarat, ba eu zic chiar ca a fost o doamna ca n-a folosit cuvinte mai tari. Am scris si eu un mesaj mai demult despre personajul asta... De cosmar...

Off-topic: Liliana, daca te face sa te simti mai bine sa stii ca eu i-am facut reclamatie la Colegiul Medicilor.

In legatura cu operatia: nu-ti fa griji, nepotica ta nu e prea micuta si e foarte bine ca are anestezie generala. In afara de disconfortul de citeva ore dupa operatie nu-si va aduce aminte absolut nimic. Si asta e bine, zic eu.... De asemenea, nu are nici o importanta luna in care faceti operatia -- aici dr. hotaraste... si dupa cum spui tu, la voi e o urgenta. Atita timp cit mamica va respecta "instructiunile de folosire copil" pe care le va primi dupa operatie nimic rau n-o sa se intimple.

Ca desfasurator: pe la 8 dimineata trebuie sa fiti la spital, fetita trebuie sa nu manince si sa nu bea in dimineata respectiva. Operatia dureaza in medie 10-15 min cu tot cu anestezie. La inceput ii pune copilasului niste picaturi in nasuc (cam ustura!) care sint pt preanestezie, apoi il ia din salon si intra in operatie. Dupa operatie copilul se intoarce in salon adormit, insa din momentul in care incepe sa-i treaca anestezia incepe "showul". Unii vomita (de la anestezic), altii tusesc rau -- in orice caz e bine s-o faca pt. ca secretiile trebuie eliminate. 2-3 zile o sa vorbeasca "pe nas". O sa primiti instructiuni scrise (de la dr.) cu ce are voie sa manince, cind trebuie sa mergeti la control s.a.m.d.
Asa, ca o concluzie: nu-i cine stie ce operatia asta, dar eu am fost cam panicata pentru ca fimea a fost sanatoasa tun pina la episodul asta si nu prea stiam la ce sa ma astept (desi toata lumea de pe dc in frunte cu mamiluitheo imi spuneam sa ma relaxez ).

2 lucruri importante:
- la spital trebuie sa stiti daca copilul are intoleranta la vreun analgezic (de ex. algocalmin injectabil) sau la alt medicament
- NU da spaga la asistente, NU merita si n-ai de ce! La dr. faci cum iti dicteaza constiinta.

La spital fetita ar trebui sa aiba: pijama (subtire!!!! ca-i o caldura de mori...), tricou de schimb (in cazul in care murdareste pijamaua de singe), prosop (chiar 2), apa (atentie! o sa-i fie sete cind se trezeste dar trebuie sa bea f. putin la inceput -- asa cum a spus si mamicaluitheo --), jucarii si/sau carti (pt vreo 3-4 ore cit se sta de obicei dupa interventie).

Indicat este sa plece de la spital cu o masina/taxi, nu cu transportul in comun.

Pupici multi la don'soara si asteptam vesti. Sanatate!

Carmen

Letitia1
Membru important

United Kingdom
1840 Mesaje
6 Prieten(i)
Trimis la: - 01/04/2005 :  15:34:48 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Letitia1 un Mesaj Privat
Eu mi-am operat baiatul anul trecut in mai. Avea 4 ani atunci. I-a facut anestezie generala (dar asta pentru ca il cunosteam pe medic). Un lucru foarte important este sa iei ceai sau apa plata cu tine (ce-i place mai mult copilului) pentru ca in cele 3-4- ore cit stai in spital cu ea dupa operatie o sa trebuiasca sa bea cca 1/2 /1Kg lichid caci altfel o sa aiba dureri de cap in urma anesteziei. Noi nu am stiut ca trebuie sa insistam cu lichidul (a baut cit a vrut dar nu suficient) si din cauza asta a vomitat si i-a fost rau toata ziua.
Mult succes si iti tin pumnii.
Letitia si Dan

Letitia Criveanu
Kittie
Kittie
membru junior

Romania, Bucuresti
1356 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 01/04/2005 :  20:30:43 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiKittie Adauga semn de carte la raspuns Trimite Kittie un Mesaj Privat
La ce varsta se face operatia de polipi si de unde pot afla cu siguranta daca despre asta e vorba??!

Ma scuzati, da' eu am baiatu mic mic si fornait si doctorita mi-a zis ca asta e.. cu toate ca nu l-a consultat, nu l-a cautat...

mamica de ( 13oct04 )
Pegasis
Pegasis
membru matur

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator Teodora
 Romania
1629 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 01/04/2005 :  21:30:37 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Pegasis un Mesaj Privat
quote:
Originally posted by Kittie

La ce varsta se face operatia de polipi si de unde pot afla cu siguranta daca despre asta e vorba??!

Ma scuzati, da' eu am baiatu mic mic si fornait si doctorita mi-a zis ca asta e.. cu toate ca nu l-a consultat, nu l-a cautat...

mamica de ( 13oct04 )

Kittie, virsta nu are importanta - doctorul decide in functie de 5 factori: cit de des raceste, vorbeste sau nu "pe nas", cit de des face otite, doarme cu gurita deschisa sau nu si cum respira in general (de asta din urma nu sint sigura daca era chiar asa trecuta in fisa Anei).

Consultul de specialitate se face de catre un medic ORL.

Nu te repezi cu operatia, se poate ameliora starea bb tau si altfel. Incearca sa-i cureti nasucul cu pompita de 4-5 ori pe zi (temeinic) si sa-i pui Marimer sau Sterimar si vezi cum merge. Noi ne-am codit vreo 4 luni inainte sa luam hotarirea...

Carmen

Carmena
membru junior

Romania, Bucuresti
977 Mesaje
4 Prieten(i)
Trimis la: - 02/04/2005 :  09:53:10 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Carmena un Mesaj Privat
Buna dimineata!
Va multumim mult de tot pentru raspunsuri, sa stiti ca m-am mai linistit. Sincera sa fiu, nici eu nu am avut probleme cu Stefi, si nici Steluta cu Teodora(nepotica mea) si din cauza asta suntem panicate. Cand plangea cea mica ca ii lua sange pentru analize, mama-sa plangea cu ea in brate si eu uitandu-ma la ele, de pe hol! Of, cred ca cel mai greu este sa ia puiutul bolnavior. Dar va trece si asta, slava Domnului ca nu este ceva mai grav!
Inca o data, sunt asa fericita ca existati!
Pupici multi la mamici si puiuti!
Carmena si Stefi

http://community.webshots.com/user/carmena092003
Pagina: din 3 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou

Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com