spanac pt bebe

spanac pt bebe | Autor: manupop

Link direct la acest mesaj

va rog dati-mi niste idei despre cum sa prepar spanacul pt bebe!
manu si george

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bidiloi spune:

Nu stiu exact cit timp are bb-lusul tau , la inceput l-am introdus in mincare putin cite putin, apoi am ajuns sa il prepar sub forma de tocanita de spanac(in care adaugam un pic de morcovel si un pic de cartofel) le mixam apoi si adaugam :carnita sau ficatel sau galbenus de ou de ex. Apoi cind era mai maricel9-10 luni, il preparam si "sufle" la cuptor-cu un ou si smintina , apoi pe la 1 an il mai dadeam si sub forma de "pireu" de spanac cu un pic de usturoi si lapte...depinde de imagitia fiecaruia .Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manupop spune:

cum se face piureul de spanac?
george are 1,4 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Uite trei retete, pe care le poti folosi (bebe este detul de mare sa pape ambele variante); le poti face si cu spanac proaspat si cu cel congelat.

1. mancarica de spanac

Ceapa + morcovel + ulei + apa (obligatoriu) + putina sare -> se pun pe foc si se lasa sa fiarba putintel (10 min); se adauga spanacul (spalat si taiat, pentru cel proapat sau direct din punga cel congelat); se fierbe pana spanacul este bine fiert. Poti sa adaugi si carnita de pui (fiarta in alta apa) sa mai fiarba putin, pentru gust. Daca ti se pare prea lichida mancarea, poti adauga putin cartof copt;

2. piure de spanac

Se fierbe spanacul; se scurge; se amesteca cu putin unt (sau ulei de masline), putina smantana, sare si un praf de usturoi (daca bebe suporta); este foarte gustos si sanatos!

3. Budinca de spanac

Spanacul fiert se amesteca cu un ou (bebe are peste un an si poti sa ii dai si albus), branzica de vaci (sau cascaval ras), eventual putina smantana, putina sare si se da la cuptor cam 20 de minute.

Succes!



Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manupop spune:

multumesc pt retete!
manu si george

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Eu l-am facut asa pentru Silvia cam dupa 7-8 luni:
Spanacul bine curatat de codite si spalat, se pune la fiert in apa multa, apa care clocoteste cand pui spanacul. Dupa vreo 20-30 min de fiert, se scoate spanacul cu o paleta si se scurge. Se toaca marunt(cu robotul de bucatarie daca ai). Intr-o cratita se pune putin ulei si faina cat cuprinde. Se pune putin lapte si se amesteca pe foc, apoi se pune spanacul. Se amesteca intr-una si daca se ingroasa se pune lapte putin cate putin pana consistenta ramane ca o smatana. Se fierbe amestecand continuu 10-15 minute. Eu puneam si putina sare altfel nu avea nici un gust. Se serveste cu galbenus de ou fiert tare si pasat cu lingurita.

Mihaela
Diana si Silvia

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42663&whichpage=1" target="_blank">Tudorel are nevoie de mama lui!
Ajutati-o pe Alina sa-si implinesca visul!

bebelusi august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bidiloi spune:

La ce a spus Mihaela_S, as mai adauga ca in aceasta reteta poti inlocui spanacul cu brocoli- si in loc de galbenus poti pune :o data ficatel, o data carnita de pui, apoi peste, aveam succes chiar si cu carnea de vita daca era data la mixer f bine!. Apoi poti sa mai incerci sa ii dai ciulama de pui cu smintina si marar! Numai bine si sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salina spune:


Cand era David mai micut manca spanacul cu piure de cartofi (si urzicile tot asa i le dau, cu piure de cartofi) sau cu orez.Plus portia de carne sau galbenus, desigur.
Acum(la 1 an si 8 luni) il mananca si ca atare...adica asa cum il gatesc pt. noi. Si ii place tare mult.


Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cgaby spune:

eu ii fierb bine spanacul in apa cu putina sare si apoi pun suc de rosii. mananca cu o pofta...demna de invidiat!
pofta buna si sanatate! ii dau cu ou fiert tare.
pupici

cgaby
http://community.webshots.com/user/cgaby100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manupop spune:

multumesc pt retete!

Mergi la inceput