cafea in timpul alaptarii

cafea in timpul alaptarii | Autor: gargarita

Link direct la acest mesaj

Toata lumea spune ca nu este bine sa bei cafea in perioada in care alaptezi, dar nu stiu de ce, ce se risca daca s-ar bea(in cantitati mici, bineinteles). Noptile nedormite duc la mahmureala, la oboseala si irascibilitate. Incerc sa ma controlez, dar simt uneori nevoia de ceva care sa ma reimprospateze.
Va rog sa-mi spuneti, daca stiti ce risc daca beau cate o gura de cafea din cand in cand.

Multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

gargarita

Asa cum ai sa te improspatezi tu de la cafea, asa o sa se "improspateze" si copilul, adica n-o sa vrea sa mai doarma.
Cafeaua, in caz ca ai uitat, contine cofeina, care nu e indicata deloc copiilor atit de mici.
Probabil, o gura de cafea pe zi nu-i va face rau, dar crezi ca la oboseala ta va ajunge doar o gura?
Inceasca sa dormi odata cu bebelusul tau, ca sa te odihnesti, alimenteaza-te adecvat perioadei de alaptare si atunci oboseala si irascibilitatea au mari sanse sa dispara si fara cafea.

Succes!

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_c spune:

salut!
oboseala ta se poate datora ori carentei de viatmine (si mai ales de MAGNEZIU!!), sau din cauza hipotensiunii arteriale. in cazul primei variante, trebuie sa iei vitamine si sa mananci mai sanatos. in cazul cele de-a doua varianta, iti propun solutia pentru care am optat eu: suc natural de portocale. un pahar de 300ml pe zi, si inlocuieste cu succes cafeaua. eu am tensiunea, de obicei, 9 cu 5, si sucul de portocale ma ajuta enorm.
si uita de cafea. face foarte rau bebelului tau.si crede-ma, un supliment de magneziu...va face minuni!!
numai bine va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

silvia_c

Dar portocalele nu sint considerate alergice?
La mine baiatul facea bubite numai de la o feliuta mincata de mine.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

cand bb avea 4 luni am reluat serviciul si pt. ca vitaminele nu pareau sa ma ajute prea mult in lupta cu somnul si hipotensiunea, am inceput sa beau cate o cafeluta/zi, facuta dintr-o lingurita rasa de cafea; bb a reactionat bine, adica nu s-a intamplat nimic diferit de rutina zilnica; riscul ar fi sa "bea" si el cofeina din laptic. daca doresti sa bei cafea, fa-ti una mica si slaba, vezi ce se intampla, daca are tulburari de somn sau e mai agitat ca de obicel e mai bine sa nu bei.


Cu o anumita parte a fiintei noastre traim cu totii in afara timpului.(Milan Kundera)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_c spune:

salut natalia!
din cate stiu eu, din cate mi-a spus medicul, nu este un aliment alergic. considerate cu risc alergic sunt capsunile si fructele de kiwi. nu spun ca nu este posibil, dar nu cred. sau poate cazurile de alergie la portocale sunt atat de rare, ca nu am auzit eu.
ma uitam pe schema de diversificare de la pediatra mea, portocalele sunt trecute daca copilul le accepta. asa ca...
mai sunt si portocale tratate, si eu am nimerit cateva aici. si am avut eu arsuri la stomac, dar alea chiar miroseau a chimicale.
si intreaba medicul in legatura cu cafeaua. daca intr-adevar ai tensiunea prea mica, poate medicul iti da unda verde. daca esti irascibila, zau, intreaba si de magneziu. (si magneziul chiar nu are cum sa faca rau bebelului).
va doresc multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_mm spune:

Cafeaua este intr-adevar considerata ca fiind o substanta nociva, alaturi de fumat, alcool, droguri. Dar, conform La Leche League, cantitatea de cofeina continuta de cana de 150ml, nu produce probleme pentru majoritatea mamicilor si bebelusilor lor. Cantitati mai mari de cofeina pot insa cauza suprastimularea bebelusului.

Oana si bb Eric (20.05.2004)
http://www.lamaze.ro
http://community.webshots.com/user/oana_mm
http://www.divertastore.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_ang spune:

Eu abia de o saptamana am inceput sa beau cate o gurita de cafea! Reactiona foarte aiurea fata daca beam! Pana acum! Am inceput prograsiv, dar oricum mai mult de 4-5 guritze nu beau nici acum! O alaptez inca!

Va , mami Lili si Alexia - 1 an si o luna -05.02.2004

Avem si poze
http://community.webshots.com/user/lili_ang

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clyo spune:

eu mi-am alaptat copilul exclusiv pana la 6 luni; la incrput nu beam cafea, am inceput cu decofeinizata si apoi, la sfatul medicului, o cafeluta mica in fiecare dimineata.
nu am observat nici o schimbare in comportamentul ei, dar o imbunatatire a starii mele generale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bagoiu spune:

eu am baut cafea cand o alpatam pe fetita mea. Nu chiar din primele luni si nu mai mult de o cescuta pe zi. Si fata a fost totdeauna o somnoroasa si jumatate, intotdeauna la orele de somn pica lata, ca si acum de altfel, la doi ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Eu am baut cafea, insa in primele 3 luni beam doar Capuccino...Nu am vazut nici o schimbare in comportamentul Emmei....Ba din contra....dormea mai bine!!!! Normal...tocmai scapaseram de colici!! A fost o coincidenta...
Dr mi-a zis ca pot bea o cafea pe zi....dimineata...

_Ella, Emma & din burtica

http://community.webshots.com/album/137335800njwMrx

Mergi la inceput