Ce electrocasnice sa cumpar???

Ce electrocasnice sa cumpar??? | Autor: akula

Link direct la acest mesaj

Vreau sa-mi utilez bucataria si baia; pana aici nimic spectaculos.
Dar sa alegi din multimea de marci existente pe piata, sa stii unde sa le gasesti mai ieftin, care au probleme, cum s-au rezolvat, etc...
Mare problema.
Va las pe voi sa incercati sa ma lamuriti...
Ca si reper, m-am gandit la Franke, Ariston, Bosch sau Gorenje.
Merita pretul? Raportul calitate-pret este OK?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Eu am asa:
- chiuveta franke - are un sistem la scurgere, nu stiu cum se cheama, dar e tare bun. E un fel de strecuratoare care nu lasa mizeria sa treaca si daca ai nevoie apesi pe el si are functie de dop. Scuze pt. explicatiile astea neprofesionale...
- frigider (combina) Bosch (www.flanco.ro/?action=viewProduct&id=7894) - de cind il am nu am reusit sa zic vreodata ca numai am loc in frigider si nici numai trebuie sa tot mut mincarea din oale mari in unele mai mici ca sa am loc;
- aragaz Zanussi;
- hota Whirpool;
- congelator Arctic (cred ca are peste 20 ani);
- masina de spalat Whirpool al 6-lea simt;
- mixer Braun;
- robot Moulinex;
- storcator de fructe Braun;
- sandwichmaker Moulinex;
- aparat de prajit piine - ceva nemtesc, dar nu mai stiu firma, da' e bun;
- mixer Argimix (si asta are vreo 20 ani, dar nu l-as da pt. nimic din lume).

si sint f. multumita de toate (in afara de congelator care consuma enoooorm - dar poate il schimb in curind)

Pretul cel mai mic nu stiu unde il gasesti, dar trebuie sa urmaresti ofertele de la Metro, Selgros, Carrefour si magazinele specifice.
Eu am gasit citeodata cel mai mic pret la Unirea, la etajul cu electrocasnice in aripa din stinga, ultimul magazin.
Eu le-am cumparat in timp si unele sint acum la acelasi pret cu care le-am cumparat eu acum citiva ani



Karina + Bogdanel

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">Ajutati-l pe Mihaita !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Eu am asa:

1. Chiuveta Franke BlancoPrimoBox, din silgranit, cu dispozitiv de eliminare a gunoaielor, cu o cuva mare si cu una mica cu sita; are un cos de plastic pe post de scurgator care poate fi pus si pe chiuveta si folosit ca strecuratoare (pt spalat legume, fructe) si un tocator din plastic dur solidar cu chiuveta, astfel incit sa poti toca legumele chiar la "locul faptei", si resturile sa le arunci direct; nu stiu daca am fost explicita, dar merita toti banii, sunt extrem de incintata de ea; si se si curata foarte usor;

2. Plita incastrabila Ardo pe gaz, din inox. E buna, sunt multumita, a fost ieftinut, dar inoxul este greu de intretinut. Se pateaza si de la apa fiarta!

3. Cuptor incastrabil Ardo pe gaz, grill electric, rotisor, timer mecanic, iluminare. Bun si asta si ieftinut. Sfatul meu: cauta unul cu timer electronic, e mai bun, si neaparat iluminare, e foarte util.

4. Masina de spalat vase Indesit de 8 tacimuri, foarte buna si asta, destul de ieftina, doar ca putin cam micuta citeodata, mai ales cind ai oale si cratiti sau tavi.

5. Hota Franke cu 2 motoare (neaparat) si capacitate de absorbtie mare; cauta cea mai mare capacitate de absorbtie pe care o poti gasi, cea mai mare putere a motoarelor. Filtru permanent si evacuare afara (e musai, altfel filtrul de carbon pe care trebuie sa-l schimbi la 6 luni iti lasa tot mirosul in casa). Era printre cele medii ca pret, cele ieftine 2 milioane, cele scumpe de la 6 in sus (cele tip horn - sunt foarte eficiente, dar trebuie sa ai loc de ele).

6. Combina frigorifica General Electric - foarte buna, No Frost, n-ai treaba cu dezghetatul. Cea mai mare capacitate de pe piata, cu exceptia lui Ariston de 70 cm latime, care nu-mi incapea in bucatarie. Aristonul nu mi s-a parut bine compartimentat, ca si Indesitul.

7. Masina de spalta verticala Whirlpool 5108, 1000 rot. Musai sa fie reglabila viteza de centrifugare. Excelenta masina, storce la 100 turatii fara sa strice rufele. Proasta - Daewoo cu bule. Bunuta - Gorenje, are tata.

Ca magazine, intr-adevar cel de la Unirea, de care zice Karina, de-acolo am luat si eu multe, au preturi negociabile, mergi pina la 10%, depinde de tine cum negociezi, Daca ai mai multe de luat, platesti cash ...

Mai cauta subiecte, pe fiecare aparat in parte. Numai eu am raspuns (si am si creat) subiecte despre hota, masina de spalat si frigider ! Intrebarile mai la obiect primesc raspunsul la obiect :)

Sper ca te-am ajutat cu ceva,


Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akula spune:


Multumiri pentru informatii.
Karina, magazinul de care ziceai, la ce etaj se afla si cum se numeste?
Karina si bogdanai:
Am vazut ca aveti amandoua Franke. Le-ati cumparat de la acel magazin de la Unirea? Daca nu, de unde, cand si la ce pret?
Prea multe intrebari, nu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

quote:
Originally posted by akula


Karina, magazinul de care ziceai, la ce etaj se afla si cum se numeste?
Am vazut ca aveti amandoua Franke. Le-ati cumparat de la acel magazin de la Unirea? Daca nu, de unde, cand si la ce pret?


Magazinul de la Unirea cred ca e la et. 3, numai stiu exact, dar e etajul cu electrocasnice, n-ai cum sa-l ratezi
Chiuveta am cumparat-o de pe Valea Cascadelor, e undeva un comlex cu mai multe magazine, dar sincer numai stiu la ce pret, ca a fost acum vreo 1,5 ani. La Unirea cred ca sint scumpe.

Boghi, ia spune-mi si mie ce capacitate are frigiderul tau(numai frigiderul nu si congelatorul). Ca sa ma zgirii pe ochi. Si Bosch-ul meu e NO FROST. Frigiderul are 274, congelatorul 104.



Karina + Bogdanel

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">Ajutati-l pe Mihaita !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Karina - nu mai tin minte, o sa ma uita acasa si-ti spun. Acel 247 pe care-l ai tu insa ... mi se pare cam mare, nu cumva e capacitatea totala ? Sau bruta ? Ca ce am vazut eu se invit parca pina-n 200 ...

Akula - chiuveta Franke din silgranit nu gasesti la Valea Cascadelor. Eu am luat-o de la Axiss (www.axiss.ro, 255.10.40, undeva pe sos Pantelimon, spre Piata Delfinului). S-ar putea sa mai gasesti, dar mai putine modele la Bricostore, Praktiker. De inox gasesti sigur si la Valea Cascadelor, si la Brico, si la Praktiker. Hota am luat-o din Unirea, in alta parte n-am gasit-o. Acolo nu aveau decit chiuvete foarte scumpe, la 20 milioane.

Magazinul cu electrocasnice e la Unirea, etajul 3, aripa Calarasi, chiar in capat. Se numeste Flo Total, parca.

Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SIMONABB spune:

da' chiuveta din INOX ce are ? D-aia din Valea Cascadelor de maxim 1.500.000 lei. N-are nimic, va spun eu, o curat de vreo 2 ani cu tot ce-mi pica in mina ca detregent si n-are nici o problema, arata ca noua.

Eu mi-am luat de la Arctic frigider si aragaz (asta l-am ales MMN7, un model lat sa incapa 3 cratite odata), masina de spalat am un Whirlpool cu 1000 rotatii, n-am folosit-o niciodata pe maxim, cred ca isi ia zborul la 1000 (oricum am luat-o pt ca am prins o promotie buna, altfel luam Candy sau alta de genul asta). Mama si-a luat masina de spalat ARDO si merge brici de vreo 3 ani, cu toate ca e practic un no name. A mea s-a stricat la o luna ...
Mai am un robot de bucatarie Philips care stoarce, toaca, framinta, feliaza etc si gata cu investitiile in bucatarie.
Fara hota.




http://community.webshots.com/user/simonabb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Eu nu ma pot pronunta decat cu masina de spalat. Am Candy cu 1000 de rotatii si nu-si ia zborul deloc. Doar ca sunt stoarse foarte bine.

Cand am cumparat-o eu vroiam Whirlpool, dar m-a convins prietenul ca dau banii degeaba. La aceeasi bani, Candy avea caracteristici mai bune. Asa ca eu as sfatui pe oricine ca in afara numelui sa studiati temeinic si ce face aparatul respectiv. Cereri neaparat instructiunile in limba romana. Noi i-am reclamat pe cei de la Altex pentru ca nu ne-au dat instructiunile in limba romana si mai scria si 5kg capacitate de incarcare peste tot la ei(pe eticheta, pe site), cand de fapt ea era de 4.5.

Asa ca din punctul meu de vedere trebuie atentie la detalii si analiza comparativa.

Si cred ca cele mai bune oferte sunt in magazinele mari, pentru ca isi permit.

De ce nu astepti promotii? Ma gandesc ca vor fi in preajma Pastelui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

quote:
Originally posted by bogdanai

Karina - nu mai tin minte, o sa ma uita acasa si-ti spun. Acel 247 pe care-l ai tu insa ... mi se pare cam mare, nu cumva e capacitatea totala ? Sau bruta ? Ca ce am vazut eu se invit parca pina-n 200 ...

Boghi, e chiar 274 l frigiderul, de aia sint asa multumita. 378 l are in total. Poti sa-l vezi la linkul dat de mine: www.flanco.ro/?action=viewProduct&id=7894
200 parca era si Arctic-ul ala mare de pe vremea lui Piticu', care mie nu mi se parea prea mare, dar inainte am avut un Arctic mijlociu si taaaaare greu era cu el. Eu am cautat un frigider cit mai maaaare. Am zis ca daca dau un ban sa stiu ca nu ma mai pling de frigi niciodata .

quote:
Originally posted by SIMONABB

da' chiuveta din INOX ce are ? D-aia din Valea Cascadelor de maxim 1.500.000 lei. N-are nimic, va spun eu, o curat de vreo 2 ani cu tot ce-mi pica in mina ca detregent si n-are nici o problema, arata ca noua.

Simona, chiuveta Franke luata de mine e din inox.
Eu laudam sistemul de scurgere: "scurgerea tip sita permite o evacuare rapida a apei cu retinerea resturilor menajere". Daca vrei sa dai un ban in plus, pt. asta merita intr-adevar . Daca nu, nu.
(www.franke.ro/produse/chiuvete/galassia.htm - ca sa vezi cum arata sistemul de scurgere)



Karina + Bogdanel

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">Ajutati-l pe Mihaita !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Karina - m-am uitat, e 247 frigiderul si era intr-adevar cel mai mare din gama lui, adica 60 cm latime. M-am uitat la modelul de la Bosch, are 70 cm latime (parca), iar bucataria mea e tare pitica si nu incapea ... si-asa ne-am strins ca sa incapa si masa cu 2 scaune, am socotiti la mm ! Are congelatorul sus? Si ajungi la el? Ca eu ma ridic pe virfuri sa ajung la ultimul raft, si nu pun acolo decit lucrurile de mai rara folosinta ... Si asta a fost un criteriu cind l-am ales, sa aiba congelatorul jos, si cu sertare, ca sa fie mai usor accesibil.

SimonaBB - chiuveta de inox n-are nimic, dar eu am avut din aia de 1500000 la soacra-mea si nu mi-a placut, pt ca mi se parea mica (comparativ cu aia de fonta, clasica, pe care am avut-o la mine acasa), si mai si zornaia apa in ea ... Plus ca se pateaza si se vad stropii pe ea, iar eu sunt tare lenesa, nu curat chiuveta o saptamina :) Iar hota e musai, ca nu pot sa sufar mirosul de mincare in casa, mai ales sa-mi miroasa hainele a prajeala ... Plus praful ala naclait de grasime care se pune pe toti peretii ... V-am zis ca sunt lenesa !

Akula - pina la urma depinde ce consideri tu important si mai putin important in bucatarie, depinde si de necesitatile familiei tale: daca ai copii, cit de des si cit de mult gatesti, cit de des si cit de mult speli ... Oricum, pt spalat iti recomand o masina cu turatie mare, mai ales iarna e foarte important, altfel stai cite 3-4 zile sa se usuce rufele !

A, si inca o idee: daca optezi pt cuptor separat de plita, incastrabile, gindeste-te sa-ti pui cuptorul la semi-inaltime, adica la inaltimea blatului de lucru. Este super, nu te mai apleci sa bagi si sa scoti mincarea din cuptor, este extrem de comod ! Si nu-ti creeaza nici un fel de probleme ! Vezi pe la Mobexpert, sunt bucatarii pe principiul asta, poti sa vezi cum ar arata si cum se "simte".

Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

quote:
Originally posted by bogdanai

Karina - m-am uitat, e 247 frigiderul si era intr-adevar cel mai mare din gama lui, adica 60 cm latime. M-am uitat la modelul de la Bosch, are 70 cm latime (parca), iar bucataria mea e tare pitica si nu incapea ... si-asa ne-am strins ca sa incapa si masa cu 2 scaune, am socotiti la mm ! Are congelatorul sus? Si ajungi la el? Ca eu ma ridic pe virfuri sa ajung la ultimul raft, si nu pun acolo decit lucrurile de mai rara folosinta ... Si asta a fost un criteriu cind l-am ales, sa aiba congelatorul jos, si cu sertare, ca sa fie mai usor accesibil.

Boghi, noi am renuntat la masa in bucatarie, ca indiferent cum, nu incapea, decit daca renuntam la mobila aproape de tot. Desi bucataria mea nu e mica, dar e mai mult lunga si pe un perete are si ceva birne, iar pe celalalt aragazul, chiuveta, plus un stilp cu tevile.
Asa ca am umplut bucataria cu mobila (am si pe o parte si pe alta, ca si cum ar fi 2 seturi de mobile). Dintr-un dulap se trage o placa, ce improvizeaza o masa la care pot sta 2 oameni si la inraire si 3 .
Frigiderul are congelatorul sus, exact asta am si cautat ca eu am 1,5 m si daca avea frigi sus, cum mai ajungeam la rafturile de sus. Tu folosesti mai des congi decit frigi ? Mi-ar fi placut intr-adevar sa aiba sertare si nu rafturi, dar cum inca nu s-au facut combine cu frigi jos, congi sus si rafturi, am ales varianta care sa ma multumeasca in ceea ce priveste frigi, ca si asa am un congi separat. Pt. mine congi e f. important, chiar cochetez cu ideea de a schimba vechiul congi cu unul nou (din cauza consumului), dar nu stiu exact daca merita investitia.
Si eu sint complet de acord cu tine: hota e necesara, daca gatesti acasa, mai ales daca ai copil/copii. Si e bine sa fie cit mai puternica, eu cind am luat-o nu prea am avut din ce alege, asa ca hota mea nu e cine stie ce.

Eu sint genul de om care daca se caliceste la bani, mai tirziu regreta. Tot ce am luat "noname" sau de calitate indoielnica, pina la urma s-a stricat si le-am inlocuit: deci pina la urma m-a costat mai mult. Dar asta e valabil doar pt. mine, altii folosesc aceleasi produse bine merci, chiar si o viata intreaga, asa ca mai conteaza si norocul fiecaruia.

Eu cred ca important e sa-ti satisfaca cerintele tale si sa-ti placa .



Karina + Bogdanel

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">Ajutati-l pe Mihaita !

Mergi la inceput