triplu test- din nou

triplu test- din nou | Autor: mitub

Link direct la acest mesaj

Dragele mele,
sunt un pic cam stresata in urma valorilor analizelor obtinute la triplul test (de fapt a alfafeto-proteinei care a iesit ceva peste normal).
Stiu ca s-au mai purtat discutii in legatura cu utilitatea si mai ales precizia (de fapt lipsa ei), dar mai ales pe fetele care si-au pus intrebari si s-au necajit de rezultate, intreb ce interpretare li s-a dat testului per global si daca au primit o clasa de risc.

Sunt o viitoare mamica de 31 de ani aproape, am o minune de fetita si acum asteptam pe bebe 2. Am facut triplul test la 16 - 17 saptamani.
Valorile au iesit asha:
Free estriol: 4.8 rezultatul meu, valori la sapt 16 (1.4-6.5) si valori la sapt 17 (1.5-6.6)
Beta HCG:33497.37 rezultatul meu, valori la sapt 16 (7000-64000) si valori la sapt 17 (5500-56000)
Alfafetoproteina: 48.51 rezultatul meu, valori saptamanile 15 - 17 intre 10 si 44, apoi intre 18 - 20 minim 10, maxim 71.

Astept parerile voastre si eventual intervalul de valori normale dat de clinica voastra.
Va pup, sper din suflet sa fim sanatosi cu totii,


Boga, mamica de Mirunica si burtica de bb2- 20 saptamani + (DPN 1 august)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns calibra spune:

eu nu mai stiu sa-ti spun exact valorile rezultatelor mele la triplu test(eram mult peste media normala), oricum stiu ca l-am facut de 2 ori si aveam aceeasi varsta ca tine . in final am ajuns la amniocenteza si s-a dovedit ca fetita era ok. te sfatuiesc sa ai rabdare sa faci ecografia morfologica si in functie de ce-ti spune medicul la morfologie te hotarasti ce faci mai departe ( amniocenteza sau nu).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ZenaO spune:

Mitub, eu am 28 de ani si am facut triplu test la indicatia dr. mele endocrinolog ca am o pr. cu tiroida. Buba si la mine a fost tot AFT, a iesit cu 5 procente mai mare decat trebuia pt. sarcina in 15 sapt cum eram eu atunci. Au urmat nopti nedormite, plansete, bocete, repetarea testului la un laborator de genetica - AFT 3 procente mai mare dar concluzia lor a fost "Rezultatul testului triplu e negativ." - era ce vroiam sa aud. Insa dr. ginecoloaga mea s-a mirat ca am facut test, dar nu i-a placut rezultatul ca nu are incredere in lagoratorul respectiv si mi-a spus sa-l repet si a3a oara. Intre timp am facut o eco 3D mi s-a confirmat ca puiul e sanatos si m-am linistit. Nu am repetat a3a oara testul. La cate am citit eu despre test, sunt prea multi parametrii de care depinde rezultatul - varsta exacta a sarcinii, antecedente, baza de date la care se raporteaza rezultatul tau...asa ca...nu-s bune nici prea multe analize. Puii nostrii sunt sanatosi!

Zina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Sper ca ai inteles din discutiile anterioare ca un rezultat prost nu inseamna ca sunt probleme, la fel in cazul unui rezultat bun, care nu iti da siguranta ca bb e sanatos.
Triplul test are o marja mare de eroare.
La mine problema a fost HCG care iesise dublu fata de valoarea maxima admisa, si cu toate acestea totul a fost ok.
Nici nu vreau sa imi amintesc chinurile prin care am trecut in timpul sarcinii.
Nu am facut amniocenteza din cauza riscului de avort. Indiferent cat de mic ar fi riscul, nu eram dispusa sa mi-l asum.
Daca vei merge cu rezultatul la Genetic Lab ei iti vor da o interpretare a rezultatului.

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Din spusele mai multor dr, inclusiv si a dr Iosup, Genetic Lab, e o clinica care ar trebuii ocolita pentru tripul test.
Cazul unei femeie care ...atat la triplu test cat si amniocenteza i-au iesit probleme...si care s-au dovedit a fi false..nemaipunand la socoteala ca amniocenteza e vreo 10-11 milioane la ei.Femeia avea 37 de ani si era la primul copil...si a refacut amniocenteza la alta clinica..i-a iesit ok..si a nascut un baietel perfect sanatos...


AniS si bebelina mea dulce 20+
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxel spune:

Draga mitub, la fel ca si tine.....m-am framantat si eu de mi-au sarit capacele....am cautat pe net, am intrebat fetele pe forum, am cerut valorile lor si intervalele normale care le-au primit ele.
Degeaba, rezultatele mele sunt aceleasi si anume...la mine problema este estriolul mic - la limita inferioara - . Dr. mi-a explicat ca estriolul mic indica o deficienta a placentei, dar care..zice el, nu pune problema in sarcina.
Acum sa-ti spun valorile mele si intervalele care mi s-au dat pentru sapt. 15 de sarcina:
Estriol: 1 mg / ml (val. normale 1 - 4.4)
HCG: 33.691,3 mIU / ml (val. normale 9.000 - 70.000)
AFP: 42,737 IU/ml (val. normale 13 - 60 IU/ml)

Eu mai am asa, valori normale pentru sapt. 16 de sarcina:
HCG 7000 - 64000 mg/ml
Estriol 1,4 - 6,5 mg/ml
AFP 19,36 - 83,49 mg/ml

Dupa parerea mea..valorile tale sunt foarte bune...stai linistita.

Pupici

Ruxel
http://photos.yahoo.com/ruxivisan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Rezultatul tripului test nu sta in valorile celor 3 probe ci in felul in care se incadreaza rezultatul sau printre celalte rezultate obtinute de acelasi laborator cu acelasi tip de Kit de analize. Daca este in limita a x%, unde x se stabileste tot statistic, atunci se considera ca e risc. Deci n-ai cum tu, personal, pe baza valorilor, sa estimezi un rezultat. Rezultatul trebuia sa ti-l dea cei de la laborator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Dar masuratorile pliului nucal la echo le-ati facut ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxel spune:

Mariamunteanu eu nu am masurat pliul nucal in sapt. 12 - 14 pentru ca nu am stiut ca trebuie...insa la echografia morfologica de la 23 de saptamani, pliul nucal era de 3.6 mm. O fi bine? Tu l-ai masurat?

pupici

Ruxel
http://photos.yahoo.com/ruxivisan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Nici pliul nucal nu are relevanta mare.
Din pacate aici numai la Genetic lab se face acea interpretare. Eu nu m-am dus deoarece am auzit destule despre ei....
Iosup m-a linistit, insa, la 25 de saptamani am facut eco 4d care e super.
Parerea mea este sa nu te stresezi prea mult. Eu una nu voi mai face triplu test la urmatoarea sarcina.


Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

Fetelor,

va multumesc mult pentru explicatii si ajutor.
Eu am o stare de stres, insa este mult diluata de un sentiment ca totul este bine cu bebelul meu. Sambata merg la eco morfologica, unde sper sa ne lamurim mai bine si sa ne linistim, atat cat se poate.
Din ce am citit, valorile mici ale AFP pot semnala o sarcina ceva mai mare decat pronosticata (desi la 3 zile dupa ecografie...cam greu de crezut) sau un defect tip spida - bifida, greu de crezut de asemenea in conditiile in care eu am luat acid folic de la inceputul sarcinii (cam 5 saptamani). Apropos si cu varsta sarcinii, oare daca am depasit 17 saptamani trebuie sa ma uit pe valorile corespunzatoare saptamanii 18??? Caci in cazul asta intru in normal...

Va pup dulce,


Boga, mamica de Mirunica si burtica de bb2- 21 saptamani + (DPN 1 august)

Mergi la inceput