Ecografia morfologica

Ecografia morfologica | Autor: lulu75

Link direct la acest mesaj

Azi am fost la Dr. Tutunaru si mi-a recomandat sa merg la Dr Iosup pentru a face o ecografie morfologica.
Fetele care au facut asa ceva, pot sa-mi spuna ce anume se intampla acolo? E cumva tridimensionala? Pot vedea si sexul copilului? (are 20 de saptamani)

Luminita



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Eu personal n-am fost - voi merge peste 2 sapt-dar stiu o alta gravidutza care a fost sapt aceasta la 14+sapt si i-a spus sexul copilului. La tine cu siguranta se va vedea!

SIMODINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

si eu tot la Dr Iosup am fost tot la 20 de saptamani, pt eco morfologica, nu este 3d este normala, cel putin asa a fost la mine, eu am fost la Diagnosis, si tot atunci am aflat ca o sa avem un baietel, cu siguranta iti va spune sexul bebelusului,

numai bine si multa sanatate tie si bb

Adriana si bebelinul din burtica 34+

http://community.webshots.com/user/adrianafedorca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_lucia spune:

Buna fetelor, am si eu o intrebare tot legata de ecografia morfologica. Eu am programare sa o fac vinerea viitoare cind voi fi sapt.12, e vreo sansa sa se vada ceva care sa indice sexul lui bb?
Toate cele bune,
Dana_Lucia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbur spune:

Bun fetelor,
bb l meu re cum 34-35s.
Am fost l 2 ecogrfii morfologice, l 19sptmni si l 23sptmni.
E tot o ecogrfie 2D (nu tridimensionl) ins zoom-ul prtului e tt de bun, inct ii permite doctorului s-i msore lui bebe pn si ventricolul inimii. A durt cm 30 minute -morfogrfi, timp in cre m- spus ce dimensiuni re stocmul, inim, tlp, femurul, ..etc. I- numrt degetelele, i- nlizt gur si cerul gurii...si multe ltele. Pot s spun c msurt si nlizt fiecre orgn in prte. Nu stiu dc l o ecogrfie obisnuit se vd mnuntit orgnele lui bb.
Eu m vut probleme l inceput de srcin (hemorgii ci cheguri) si de cee m exgert putin cu controlele.
L prim srcin (cu 5,5 ni ) m fcut 2 ecogrfii in 9 luni de srcin.
Acum...



Crmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Dana Lucia mie la 13 sapt dr Iosup mi-a zis ca este fetita iar la 22 sapta dr Pop mi-a arata clar ca este baietel. daca vrei sa afli sexul cu siguranta trebuie sa mai astept pana la 15-16 sapt cred eu. Uite ca si dr si ecografele super se mai insala.

Monica si broschi din burtica
Esentele tari se tin in sticlute mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana filip spune:

Ecografia morfologica e mult mai precisa decat o ecografie obisnuita si se face de obicei dupa 20 de saptamani si intre 32 si 34 de saptamani (cel putin asa mi s-a spus).Plus ca ecografia asta e mult mai scumpa dar eu spus ca merita ca sa poti fi linistita ca e totul in regula cu bb-ul.Si cu siguranta ca ti se va spune si sexul copilului (numai ca la 12 saptamani e putin probabil sa ti se spuna cu exactitate daca e baiat sau fetita).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Oana filip ecografia morfologica se face in fiecare trimestru de sarcina prima la 11-13 sapt, a doua la 22-24 sapt si apoi la 30-32 sapt. Fiecare are importanta ei. Prima bebe este format si se pot vedea eventiuale malformatii, a doua bebe este deja cu toate organele dezvoltate, iar la a treia sunt super importante Ir-urile uterine ptr ca in functie de asta ia sau nu cum trebuie in greutate.

Monica si broschi din burtica
Esentele tari se tin in sticlute mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_lucia spune:

Multumesc pentru raspuns fetelor, eu totusi sper sa se vada si sexul caci am o colega careia acelasi ginecolog i-a spus exact la 12-13 sapt. ca va avea baietel si fetita (a nascut intre timp doi gemeni superbi, baiat si fata) deci doctorul a avut 100% dreptate.
Toate cele bune si va salut din
Dana_lucia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

quote:
Initial creeata de lulu75

Azi am fost la Dr. Tutunaru si mi-a recomandat sa merg la Dr Iosup pentru a face o ecografie morfologica.
Fetele care au facut asa ceva, pot sa-mi spuna ce anume se intampla acolo? e un ecografist f. bun si are un aparat performant, achizitionat de curand. esti pe maini bune E cumva tridimensionala? da Pot vedea si sexul copilului? da (are 20 de saptamani)

Luminita








22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Luminita, daca te duci asa cum te-a trimis dr. Tutunaru, ecografia nu este 3d. Dar stai fara grija ca de fapt importanta ecografiei morfologice este sa-l masoare pe bebe in toate cele si asta se face cel mai bine in 2d, eventual in 3d ti-l arata doar pentru cateva momente. Subscriu la ce a spus Tia, este un ecografist bun, esti pe maini bune. Mie mi-a zis ca e baiat de la 13 saptamani si 5 zile. Si ca sa nu ma tot perpelesc si-a sustinut afirmatiile de inca doua ori, asa ca nu mai am nici o indoiala. Oricum daca nasc fetita o sa fie rasu de pe lume ca deja a intrat tot neamu' in fibrilatii...

Andreea 31 sapt.
Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get!

Mergi la inceput