Febra mare

Febra mare | Autor: kiwwy

Link direct la acest mesaj

Copilasul meu in varsta de 11 luni a facut bronsita spastica in urma cu 6 zile.I-am dat antibiotic,pentru ca asa mi-a scris medicul desi nu a facut febra deloc la inceput.In schimb acuma ARDE si nu mai stiu ce sa ma fac , are 39 .Am sunat medicul si mi-a zis doar sa combat febra si sa ii dau in continuare suspensia,este normal sa se intample asa ceva? Ii curge nasul foarte tare,e infundat si doarme mereu.Cum e posibil oare sa faca febra cand ii dau antibiotic?
Va rog, spuneti-mi cum sa fac?
Temperatura nu i-a scazut nici de la supozitor ,nici de la Calpol,

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

quote:
Initial creeata de kiwwy
[ Ii curge nasul foarte tare,e infundat si doarme mereu.Cum e posibil oare sa faca febra cand ii dau antibiotic?
Va rog, spuneti-mi cum sa fac?
Temperatura nu i-a scazut nici de la supozitor ,nici de la Calpol,

cezara



Cezara, poate a facut o viroza peste infectia initiala.
Despre combaterea febrei nu prea stiu ce sa-ti zic, probabil i-ai facut si impachetari, ai zis ca i-ai dat si supozitor, dar nu ai precizat de care. Noi am folosit dupa vaccin supozitor propifenazona, dar tin in casa, pentru situatii de urgenta, supozitoare novocalmin, care nu sunt prea recomandate la micuti deoarece contin algocalmin, insa sunt f. eficiente in febra mare, care nu trece cu paracetamol. am auzit ca in ultima vreme se comercializeaza sub o alta denumire, dar are aceeasi substanta activa.
Sper ca micutului tau sa-i scada febra cat mai repede si sa aveti o noapte cat mai linistita.


Cu o anumita parte a fiintei noastre traim cu totii in afara timpului.(Milan Kundera)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriella spune:

Buna!S-a intamplat si fetitei mele sa faca febra in timp ce lua antibiotic sau sa creasca febra peste 39 imediat dupa ce ii dadeam antibiotic si sa persiste.Este normala reactia si este efectul antibioticului care lupta cu infectia odata cu organismul.Nu ai ce face decat sa combati febra cu supozitoare Novocalmin,siropel Nurofen sau Marcofen,poti sa ii dai 10 picaturi de algocalmin daca depaseste 39 febra si un o jumatate de pastiluta de Fenobarbital sa nu faca vreo convulsie si sa se linisteasca.Toate astea se dau alternativ iar algocalminul nu mai mult de 2 ori pe zi.Impachetarile sa fie ultima solutie,nu am avut o parere buna despre ele niciodata....Si nasyucul i s-a infundat foarte tare din cauza ca de acuma devin fluide secretiile si pana le elimina mai dureaza.Pune-i si in nasuc picaturi ceva sau chiar un puf de Olynt in fiecare nara seara macar.Stai linistita ca o sa ii scada febra,dandu-i odata nurofen,mai tarziu daca a crescut bagi un supozitor,mai tarziu algocalminul daca iar urca si tot asa alternandu-le...Multa sanatate si sa ne tii la curent!
Mamica lui Jill..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicaosoian spune:

te inteleg prin ce treci,si noi am patito cu febra asta,dar Teodora poate are dreptate,poate a facut o alta viroza si antibioticul nu lucreaza la febra ,sau poate sa fie ca antibioticul sa fie prea slab pentru el si nu lucreaza si atunci trebuie altul mai puternic
ce antibiotic ti-a dat?de cand ai inceput??daca ai inceput cu el de vreo 3 zile in urma si nu vezi nici o schimbare dute inapoi la doctor sa ti-l schimbe ca de 3 zile trebuia sa inceapa sa lucreze
si ii dai doza corespunzatoare?se calculeaza dupa kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxette spune:

Kiwwy,
Am trecut printr-o situatie similara chiar week-end-ul trecut.
Baiatul meu a avut o viroza, febra mare (40 cu 5 ), pe care n-am putut sa i-o scad cu nimic, nici cu supozitoare, nici cu siropuri.
Cred ca stii ca in cazul virozelor antibioticele sunt inutile si n-au nici un efect.
Am ajuns cu el la spital unde ma asteptam ca cine stie ce solutie miraculoasa vor aplica dar in afara de o lingurita de sirop n-au facut decat sa-l dezbrace la pielea goala si sa-l infasoare cu un scutec imbibat cu apa calduta spre rece. A avut efect, bineinteles, i-a scazut temperatura si mi s-a spus sa fac la fel si acasa in caz ca-i creste temp. din nou. Acum dupa ce i-a trecut temp. a inceput sa tuseasca si sa-i curga nasul.
Este a treia oara cand patesc cu el asa si nu i-am dat antibiotice nici acum si nici altadata. Acum ii mai curge nasul putin, dar nu mai tuseste. In schimb, ii dau vit. C din fiole de 5 ml., jumatate de fiola dim., jumatate seara. II dau OSCILOCOCCINUM cateva pastilute dim. si cateva seara inainte de masa (nu ii dai un tub intreg cum scrie pe prospect, asta e un pont pe care l-am primit de la un medic homeopat care mi-a zis ca efectul este acelasi indiferent ca iei 5 bilute sau un tub intreg si a avut mare dreptate) si i-am mai dat STODAL pentru tuse si ceai cald (daca vrea copilul sa bea).
Este a treia oara cand l-am tratat asa si i-a trecut viroza fara nici o problema si este a treia oara cand m-am certat cu cumnata mea (care este medic rezident) pentru ca nu vreau sa-i dau antibiotice :). Dar, dupa cum i-am mai spus si ei, o mama stie cel mai bine cum reactioneaza copilul ei in situatii de genul asta.
Daca viroza este urmata si de o infectie asta e altceva, dar tr. sa-i faci niste analize mai intai, nu-i dai antibiotice inainte de a sti daca are intr-adevar infectie. Infectia iese si la analiza sangelui dar si la cea a urinei.
Inca ceva, febra mare il moleseste pe copil. Si Andrei ar fi dormit tot timpul.

Multa sanatate
Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otis41 spune:

kiwwy,
Pentru a-i scade temperatura da-i din 4 in 4 ore antitermice a 4 ore nurofen,apoi Dupa alte 4 ore calpol Si tot aSa Din 4 in 4ore pana cand scade,fa-i impachetari cu 1 ceScuta Spirt,1 ceScuta otet, Si 2 ceSti apa uDa un Scutecel in aceaSta Solutie Si infaSoara pe bebe De la Sub brat pana la gezne, Sa nu fie rece
curata-i bine naSucul Sa poata reSpira cu Ser fiziologic pui in fiecare nara Si aspiri cu pompita mucisorii,Sau Si mai bun pentru a Scoate mai repeDe mucisorii eSte Spray-ul nazal Sterimar,marimer Sunt cu apa De mare, Sigur Sa-i ScaDa temperaturaDoamne ajuta Sa fie bine!
Sanatate!!!!
otilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

La febra mare trebuie sa-i dai multe lichide, altfel se poate deshidrata. Multa sanatate!

Cristina
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns frosa spune:

Din cite stiam eu antibioticul nu reduce febra. Pt febra alterneaza siropurile cu paracetamol (Eferalgan, Calpol sau Nurofen etc ... adica unul dintre ele) cu supozitoarele antitermice (vezi sa nu contina paracetamol pt ca nu este bine sa-i dai o doza pre mare) novocalmin de exemplu stfel incit sa-i dai ceva exact cum a spus cineva mai sus din 3 in 3 ore (sau 4 ore).

Ce-ti recomand eu este apa amestecat cu otet (in cantitati egale) udate bine sosetele si puse in picioare. Ca sa nu fie senzatia ciudata (si sa nu le suporte) pune-i inainte picioarele intr-un lighean cu apa calduta (nu rece) si dupa sosetele. Poti sa-i mai dai cu o cirpita si pe frumte.
Asta scade temperatura destul de bine.
Fenobarbital este foarte bine sa ai in casa, deoarece daca face temperatura peste 40 si face convulsii) sa-i dai jumatate.

SANATATE MULTA


Monica Robert si Razvan (10.09.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nefertari spune:

kiwwy - vezi sa nu cumva sa fie vreo reactie alergica !!!!! Baiatul meu avea alergie la algocalmin - de cate ori ii administram crestea febra pana aproape de 40 !!!!!


Multa sanatate !

Eu,el(Alex-5ani)si ea(Freya-DPN 11.05.2005)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/abihayat2002/album?.dir=8e19

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Cezara,pana la urma cum te-ai descurcat? Si ce a zis doctorita?


Cu o anumita parte a fiintei noastre traim cu totii in afara timpului.(Milan Kundera)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiwwy spune:

Imi cer scuze pentru faptul ca am raspuns cu intarziere.I-am dat in prima faza Zinnat,iar incepand de ieri i-am dat Augmentin.Ca prin minune,febra a scazut azinoapte la ora 2 30 dar numai dupa ce i-am dat Nurofen si algocalmin.
Azi am fost la ORL. si mi-a dat doar picaturi in nas,bine ca nu a facut otita,ca de asta imi era frica....Azi s-a simtit putin mai bine,febra nu a mai facut,dar are un eritem fesier urat

Mergi la inceput