Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Parintii intreaba, parintii raspund!

Pata alba pe dintisor

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Versiune imprimanta

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  

corinaw
corinaw
nou venit

Romania

42 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 13/03/2005 :  08:43:35 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite corinaw un Mesaj Privat  Reply with Quote

Pata alba pe dintisor

Baietelul meu are 8 luni jumate si primii 2 dintisori de jos i-au iesit cam in urma cu o luna. De curand pe unul dintre dintisori are o pata alba si nu stiu exact ce este. Ma indoiesc ca ar fi vorba de o carie deoarece pata e alba, iar caria ar trebui sa fie gri, maronie sau neagra. In plus, bb meu nu e mare amator de fructe dulci si zilnic incerc sa ii periez sau macar sa ii sterg dintii. Pana in urma cu o saptamana nu manca decat mar(si suc de mar), portocala, ocazional lua cateva lingurite de banana, dar mai mult in cerealele de dimineata.
Sunt sigura ca sunt printre voi unii care au observat ca si bb lor au pete albe pe dinti, deci sper sa imi dati si mie un sfat.
Multumesc anticipat.

Corina
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator

paxela
membru senior

Donator desprecopii.com
 Romania, bucurestiBUCURESTI
3209 Mesaje
8 Prieten(i)
Trimis la: - 13/03/2005 :  10:30:35 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui paxela  Trimite mesaj yahoo luipaxela Adauga semn de carte la raspuns Trimite paxela un Mesaj Privat
din cate stiu eu la bebei asa se manifesta caria sau mai bine zis asa incepe mai bine mergi la un dentist specializat in copii

Alexa si bebe Silviu http://community.webshots.com/user/paxela
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
DANIELA 1974
DANIELA 1974
nou venit

Romania, Iasi
26 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 13/03/2005 :  12:20:04 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite DANIELA 1974 un Mesaj Privat
In termeni medicali se numeste distrofie, poate sa apara daca a avut febra mare cind era mai mic.Nu trebuie sa te ingrijoreze tine-o sub control si daca isi schimba culoarea in maroniu mergi la doctor pr. fluorizari (locale).

Sanatate,
Daniela si Alexandra.
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

patou
pe cont propriu

Canada, Cluj-Napoca
1318 Mesaje
8 Prieten(i)
Trimis la: - 13/03/2005 :  13:13:04 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui patou Adauga semn de carte la raspuns Trimite patou un Mesaj Privat
ii administrezi fluor? s-ar putea sa fie de la prea mult fluor.
corinaw
corinaw
nou venit

Romania,
42 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 13/03/2005 :  13:18:02 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite corinaw un Mesaj Privat
Multumesc...nu ii dau fluor si nici nu i-am dat niciodata. Sper sa fie asa cum spune Daniela si sa nu fie nici o problema! M-as necaji sa stiu ca deja de la varsta asta incepe sa aiba probleme cu dintii!

Corina
mamica dulce
mamica dulce
membru de baza

Germany, Euskirchen
4417 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 13/03/2005 :  14:25:53 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite mamica dulce un Mesaj Privat
lui Marc i-a aparut la 1 an si un pic o pata alba pe un dintisor si in cateva luni(vreo 4) s-a facut gaura in smalt= carie.
Asa mica (numai cat o simteam la unghie,n-am asteptat sa se mareasca)am tratat-o la dentist(noroc ca era pe un dinte din fata,altfel nu e posibil la varste asa mici)
Asta a fost asta-vara.
In toamna i-a aparut alta pata alba mica exact ölanga caria tratata si pana luna trecuta s-a facut si asta carie(langa plomba veche.Ca rezultat a sarit plomba si acu vreo doua saptamani am fost iar la dentist-unde eu am insistat sa.i plombeze ca medicul a zis ca oricum or sa-i cada dintii astia

eu il spal pe Marc pe dinti de doua ori/zi,nu bea decat apa(si cu putin timp inainte de trezire un lapte cu cereale) ,pe alti dinti nu sunt probleme

Cand i-a aparut prima pata eram in spital si am intrebat clar ce este.Medicul a zis ca petele astea sunt puncte slabe ale dintelui care pot dezvolta carii.
  Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
 Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou

Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com