Pata alba pe dintisor

Pata alba pe dintisor | Autor: corinaw

Link direct la acest mesaj

Baietelul meu are 8 luni jumate si primii 2 dintisori de jos i-au iesit cam in urma cu o luna. De curand pe unul dintre dintisori are o pata alba si nu stiu exact ce este. Ma indoiesc ca ar fi vorba de o carie deoarece pata e alba, iar caria ar trebui sa fie gri, maronie sau neagra. In plus, bb meu nu e mare amator de fructe dulci si zilnic incerc sa ii periez sau macar sa ii sterg dintii. Pana in urma cu o saptamana nu manca decat mar(si suc de mar), portocala, ocazional lua cateva lingurite de banana, dar mai mult in cerealele de dimineata.
Sunt sigura ca sunt printre voi unii care au observat ca si bb lor au pete albe pe dinti, deci sper sa imi dati si mie un sfat.
Multumesc anticipat.

Corina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paxela spune:

din cate stiu eu la bebei asa se manifesta caria sau mai bine zis asa incepe mai bine mergi la un dentist specializat in copii


Alexa si bebe Silviu http://community.webshots.com/user/paxela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DANIELA 1974 spune:

In termeni medicali se numeste distrofie, poate sa apara daca a avut febra mare cind era mai mic.Nu trebuie sa te ingrijoreze tine-o sub control si daca isi schimba culoarea in maroniu mergi la doctor pr. fluorizari (locale).

Sanatate,
Daniela si Alexandra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

ii administrezi fluor? s-ar putea sa fie de la prea mult fluor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinaw spune:

Multumesc...nu ii dau fluor si nici nu i-am dat niciodata. Sper sa fie asa cum spune Daniela si sa nu fie nici o problema! M-as necaji sa stiu ca deja de la varsta asta incepe sa aiba probleme cu dintii!

Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

lui Marc i-a aparut la 1 an si un pic o pata alba pe un dintisor si in cateva luni(vreo 4) s-a facut gaura in smalt= carie.
Asa mica (numai cat o simteam la unghie,n-am asteptat sa se mareasca)am tratat-o la dentist(noroc ca era pe un dinte din fata,altfel nu e posibil la varste asa mici)
Asta a fost asta-vara.
In toamna i-a aparut alta pata alba mica exact ölanga caria tratata si pana luna trecuta s-a facut si asta carie(langa plomba veche.Ca rezultat a sarit plomba si acu vreo doua saptamani am fost iar la dentist-unde eu am insistat sa.i plombeze ca medicul a zis ca oricum or sa-i cada dintii astia

eu il spal pe Marc pe dinti de doua ori/zi,nu bea decat apa(si cu putin timp inainte de trezire un lapte cu cereale) ,pe alti dinti nu sunt probleme

Cand i-a aparut prima pata eram in spital si am intrebat clar ce este.Medicul a zis ca petele astea sunt puncte slabe ale dintelui care pot dezvolta carii.

Mergi la inceput