2 perechi de nasi?

2 perechi de nasi? | Autor: krelia

Link direct la acest mesaj

Ce parere aveti?
Este acceptata formula asta de catre biserica ortodoxa?
Asa, am scapa si noi de dilema, le-am face si lor un bine...



http://community.webshots.com/user/krelia7806

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

Nu prea, ca si io m-am izbit de chestia asta. Asta este un obicei tolerat (si, pare-se, chiar incurajat) in Ardeal - sa ma pici cu ceara daca-nteleg de ce numai acolo, ca tot biserica ortodoxa e. Prin Muntenia si Moldova, se accepta numai in doua cazuri: 1)fie una dintre perechi este de alta religie/cult (catolica, de exemplu); 2)fie sunt ambele ortodoxe, dar in cazul asta o pereche sta in fata, langa miri, cu o pereche de lumanari, iar cealalta sta in spatele mirilor, cu o alta pereche de lumanari.
Cam asta am aflat eu de la o gramada de preoti in lunile decembrie-ianuarie, cand eram intr-o mare "dilema".


PS: La faza cu "binele" ne gandisem si noi...printre altele

http://pg.photos.yahoo.com/ph/olguttza/my_photos


Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

eu sunt ardeleanca si la toate nuntile cu 2 perechi de nasi, la care am fost, toti stau langa miri
nu unii in fata , altii in spate. dar nu stiu sa va spun de ce numai in Ardeal e permis asa ceva?
promit ca ma interesez si va zic.

http://community.webshots.com/user/ioananemes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

Mersic frumos, olguttza . Iar tie, draga mea Gio, inca un . Prompte si saritoare, ca de obicei, fetele de pe DC
Apropos de statul in spate..pai asta e o mare prostie! Adica, aia care stau in fata sunt mai nasi decat nasii din spate, sau cum??
...se pare insa, ca voi avea doar o pereche de nasi...tocmai am descoperit o chestie trista, si dureroasa, ce ma va face probabil sa renunt la unii dintre ei......daca nu se schimba nimic pana la anul....

http://community.webshots.com/user/krelia7806

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

E mai bine sa descoperi din timp...


http://pg.photos.yahoo.com/ph/olguttza/my_photos


Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

olguttza, ai mare dreptate, acum am un gust tare amar, noroc ca ma duc acasa sa pap mucenici ...stii cum e, te "pocneste" exact cand nu te astepti!
Dar, pana la anul, sper sa nu mai am surprize, nu de alta, dar si prima pereche de nasi ar cam vrea prin august sa ramana "grei" si daca prind radacini, vor ganguri exact de-o luna, doua, trei (ca noi vrem sa facem nunta prin iunie, iulie sau august)..hm, nici nu vreau sa ma gandesc ...trecand peste, vreau sa-ti spun ca esti o scumpica in poze (si sunt convinsa ca si in realitate), iar iubi tau e asa dulcic, cu cioc ..sa fiti sanatosi amandoi si s-aveti parte numai de lucruri frumoase...
si eu!

http://community.webshots.com/user/krelia7806

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellarot spune:

Buna Krelia, tocmai am cununat pe 5 martie si am fost doua perechi de nasi. Am stat langa miri ambele perechi fara a se face nici o discriminare, chiar daca cealalta pereche era catolica.Cred ca tine mai mult de preot, caci la una din biserici ni se spusese ca perechea catolica va sta in spate, iar la catedrala (nunta a fost in Cluj)am stat cu totii langa miri si a fost superb, ne-am simitit bine cu totii.
Nu cred ca trebuie sa renunti la nici unul din ei. Iti doresc sa iasa asa cum v-ati propus si sa fiti fericiti .

Ella 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Subiect initial: "doi nasi de cununie...."
postat de ellarot, 09/01/2005, 09:35:04


...cine conduce mireasa la cununia civila, cate lumanari se cumpara (citeam undeva ca trebuie 4 lumanari daca sunt 2 nasi). Cum se vor aseza nasii in biserica? (mai ales ca o pereche este din Franta)?
Poate cineva sa-mi de-a ceva detalii despre astfel de cazuri?
Va multumesc!



raspuns postat de iubita, 14/01/2005, 00:55:45

Cumnata mea a facut nunta in noiembrie 2004 si de la ea stiu ca ai nevoie de 2 lumanari(nu 4) ,pe mireasa a condus-o nasul.Daca vrei sa mai stii ceva,spune-mi si iti spun si eu ceea ce stiu cu cea mai mare placere.

A,am ai citit odata mesajul tau,scuza-ma ca nu am fost atenta,2 nasi,nu stiu ce sa zic...........cred ca ar trebui sa vorbesti cu nasii si sa stabiliti impreuna , totusi cred ca 2 lumanari deoarece vor fi cei doi in fata (fata si baiatul) asta daca nu vrei tu 4 persoane in loc de 2.



raspuns postat de madadum, 14/01/2005, 08:28:26

noi am fost nasi la o nunta cu 2 perechi de nasi. s-au facut 2 perechi de lumanari si in biserica mireasa a intrat incadrata de nasi si mirele de nase. in biserica nasii stau langa mire si nasele langa mireasa. mireasa noastra este din baia mare si pe acolo cica asa este obiceiul. mie nu mi-a placut insa daca asta a fost alegerea lor...ok. la masa, nunta fiind in bucuresti si noi fiind din bucuresti (ceilalti nasi erau din baia mare) pe noi ne-a tot tinut lumea de nasi. acum la fel, fiind in bucuresti cu finutii nostri, pe noi ne considera nasii lor.

mada



raspuns postat de ellarot, 14/01/2005, 17:36:39

Multumesc pentru mesaje. Eu voi fi una dintre nase (vom fi 2 perechi de nasi) si fiind prima data, nu stiu cum se procedeaza, eu fiind din Sibiu, iar finii din Cluj, iar la noi in Romania "cate bordee atatea obicee". Presupun ca la primarie si la biserica este problema de cine-unde sta (legat de incadrarea mirilor de catre nasi) si cine duce lumanarile (mai ales daca trebuie 2 perechi). La noi in Sibiu lumanarile sunt duse de copii 7-14ani, in alte zone am inteles ca domnisoara si cavalerul duc lumanarile. Zau ca nu stiu cum sa procedez, iar daca ma mai puteti ajuta cu vreun sfat legat de ce obligatii mai au nasii(in afara de voal+coronita, lumanari, plata la biserica ), v-as ramane recunoscatoare.

Ellarot +11saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zozela spune:

Citat din "Ne vorbeste Parintele Cleopa" : " Pentru cununie si botez
sa va alegeti oameni crestini ortodocsi. Numai atata sa va feriti:La nunta si la botez sa nu puneti nasi multi,ci doar o singura familie,ca te-ai facut rudenie cu toti aceia,rudenie spirituala,si copii vostri in veac nu se mai pot lua neamuri."

Alt citat,din aceeasi carte,vol.7 :"Apoi mare pacat fac preotii si crestinii aceia care pun nasi multi la nunta,cum am auzit prin Bucovina,ca au pus40 de nasi la o nunta.Nebunie nemaipomenita!Toti se fac rudenii.Copii lor nu se mai pot lua in veci in casatorie.Cine v-a invatat sa puneti multi nasi la nunta?Ca sa iasa parale multe?Te duci in gheena,in iad!Atat aveti voie,un nas sa puneti:nasul cu sotia lui(daca sunt cununati religios).Atat!Un singur nas sa puneti la nunta.Va arat eu dogmele si canoanele Bisericii;eu sunt mana lui Pidalion si pe pravilele bisericesti.
Deci sa nu se mai faca pacatul acesta!Si pe preotul care ingaduie aceasta,Biserica il osandeste.Stiti voi cat de mare pacat este amestecarea rudeniilor din dumnezeiescul Botez?Este mult mai mare decat cel de sange.Trebuie sa stiti lucrul acesta,ca va bagati in gheena,daca va puneti nasi multi si va faceti rudenii si pe urma copii sau nepotii vostri se iau in casatorie.Voi raspundeti!"

Sper sa va fie de folos...


http://community.webshots.com/user/zozela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

Mda, se pare ca obiceiul este intr-adevar agreat numai in Ardeal....
zozela, esti o dragutza ca ai pus citatul acela, multam frumos
In concluzie, daca la noi, in Muntenia nu se poate, asta e....si am tacut, caci risc sa deviez de la subiect...
Cata, mersic!

http://community.webshots.com/user/krelia7806

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanaiascu spune:

Eu sunt de loc din Resita, deci Banat ... anul trecut am avut nunta si din pacate nu am avut voie sa avem 2 perechi de nasi ... cand i-am zis la preot de 2 perechi de nasi ... se uita la mine de aveam impresia ca vrea sa imi zica ca sunt nebuna.

Mergi la inceput