Cezariana "Elena Doamna" Iasi - Pleeeeease

Cezariana "Elena Doamna" Iasi - Pleeeeease | Autor: Stefana

Link direct la acest mesaj

Vecina mea este programata pentru cezariana pe 18 martie la Maternitatea "Elena Doamna" si nu stie cati bani sa pregateasaca. Doctorita ei i-a spus ca o sa faca anestezie generala, insa ea nu ar vrea. Nu stiti daca se face si peridurala acolo? Si trebuie sa vorbesca direct cu anestezistul? Ea nu e foarte "infipta" si asculta strict sfatul doctoritei ei.
Cat se mai "da" la medic, la anestezist, la neonatolog etc.?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Stefana spune:

Va rog, macar orientativ. Nu are bani de dat aiurea si ar vrea sa stie cam cu cat s-ar descurca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

Draga mea,
Sunt din Iasi, am nascut, pe 15 nov 2004, dar la Cuza Voda, cu un medic care m-a urmarit timp de 3 ani, prin cezariana. Nu stiu daca te ajuta, dar o sa-ti povestesc...am optat ptr anestezie generala, la sfatul medicului meu si a fost totul f bine (m-am felicitat ca am ales varianta asta, ptr ca am vazut cat sufereau fetele cu peridurala, dureri de cap si nu in ultimul rand, procedura e dureroasa), am adormit in cateva secunde si m-am trezit la reanimare. M-am dat jos din pat la mai putin de 24 ore si m-am mutat la mamici cu copii. operatia nu m-a durut ff tare, ca orice rana, care trebuie sa se inchida, la o saptamana, faceam piata...
Preturile ti le pot spune, la nivelul anului trecut, dr = 100-150 euro, anestezist = 1 mil, daca exista si mana a doua (in general ti se sugereaza), la mine n-a fost cazul = 700.000-1 mil; neontolog = 500.000 eu personal n-am dat nimic, ptr ca copilul a fost bine si nu m-am intalnit cu neonatologul. apoi vin asistentele, cea care te pregateste(clisma, toaleta)=100.000-200.000, cea care te pregateste ptr operatie si intra cu tine in sala si sta dupa operatie cu tine 200.000-300.000 si lista continua infirmiere, asistente copil, asistente lehuze, aici sumele sunt intre 30.000-50.000-100.000 .
In speranta ca i-am fost de ajutor, ii doresc nastere usoara, refacere rapida si copil sanatos, mancacios si bucalat

aime si vladut(15nov.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

Subscriu celor scrise de aime cu privire la anestezia generala (am nascut in august, Cuza Voda).
Se da cam asa: dr = 100-150 euro, anestezist = 1-2 mil, in caz ca vrei pe cineva anume si il cheama de acasa, infirmiere, asistente - cam 30.000-50.000.
Nastere usoara si bebe sanatos!

Carmen,Ilinca&Ionut
tzucureii mei

Lenevia este mama filosofiei - Thomas Hobbes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stefana spune:

Multumesc mult! M-ati ajutat. Prietena mea abia sta. Are dureri in permanenta si nu ar fi de mirare sa nasca mai repede. O sa-i transmit toate urarile voastre.
Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adorotheea spune:

O prietena de-a mea a nascut prin cezariana Sambata la Elena Doamna, chiar cu directorul spitalului si pot sa-ti spun cat a dat ea.

La anestezist a dat 1 mil, iar medicului a dat 150 $. Nu stiu daca la neonatolog a dat si cat a dat...

Dorotheea 39 saptamani si Thomas-Adrian1 an si 6 luni

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ardeleanudorotheea/my_photos

Mergi la inceput