ovare polichistice- tratament: contraceptive

ovare polichistice- tratament: contraceptive | Autor: addiana

Link direct la acest mesaj

acum cateva luni am descoperit ca am ovarele polichistice. doctorita mi-a spus ca se trateaza cu contraceptive, si am inceput cu diane 35, de la care m-am simtit foarte rau: ameteli, greata, dureri de cap... le-am schimbat cu mercilon(le iau de 3 zile) si pana acum ma simt bine. nu am luat niciodata anticonceptionale si nu ma incanta ca trebuie sa le iau, oare nu este si alt tratament? am tot citit despre reactiile adverse pe care le dau contraceptivele si m-am cam speriat. avem o fetita de 1 an si 8 luni si am vrea sa-i facem si un fratior(sau fratioara!!!) este adevarat ca trebuie facuta o pauza de minim 3 luni, dupa intreruperea contraceptivelor, pentru a ramane insarcinata? noi planuisem sa-l concepem prin oct-nov anul acesta!

diana si denisa
http://community.webshots.com/user/dianadumitroaie

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aquariusrpro spune:

Addiana,

mai bine discuti cu un endocrinolog bun. Contraceptivele sunt o solutie de moment ( cu efecte adverse mai multe decat sunt scrise in prospecte), sa dea Dumnezeu sa fie bebe dupa ce te lasi de pilule. Medicii spun ca si dupa 30 de zile de la intreruperea contraceptivelor este ok cu sarcina ... statistic vorbind. Dar statistica asta .. mama ei de statistica , doare rau cand te lovesti de exceptii!

Doamne ajuta sa vina bebe, sa fie ok. Daca poti , stai cat mai departe de contraceptive pilule hormonale si mergi la un endocrinolog sa vezi care-i situatia hormonilor, de ce ai ajuns sa ai ovare polichistice. Cauta cauza.

Roxana&Ruxandra

http://community.webshots.com/user/aquariusrpro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgescu oana spune:

Pentru asa ceva dr.mi-adat sa fac la menstruatie urmatorul tratament:Vioxx.Indometacin si Doxiciclina,si eu doream sa raman insarcinata si tratamentuk hormonal nu era o optiune,totul a decurs foarte bine si acum am] o fetita frumoasa de 10 luni.
Bafta!


Oana si Maria Alexandra(17.04.2004)
Martie-Aprilie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aquariusrpro spune:

Vioxx este cu maaaari probleme. Scos de pe piata !

Roxana&Ruxandra

http://community.webshots.com/user/aquariusrpro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Eu am rezolvat ovare polichistice cu contraceptiv Laurina. Fara efecte secundare vizibile, in afara de putina greata la inceput.

Ruxandra & Matei (3 ani) & sotul drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addiana spune:

multumesc pentru raspunsuri, fetelor! sunt hotarata sa mai consult si alti doctori si sper sa fie totul bine... cred ca niciodata n-am mai fost atat de buimacita si stresata

diana si denisa
http://community.webshots.com/user/dianadumitroaie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CataD spune:

quote:
Originally posted by ruxandra_sb

Eu am rezolvat ovare polichistice cu contraceptiv Laurina. Fara efecte secundare vizibile, in afara de putina greata la inceput.

Ruxandra & Matei (3 ani) & sotul drag



Te-ai vindecat complet? Si eu am aceeasi problema, dupa nastere s-a descoperit ca am facut ovare polichistice si iau Marvelon acum...e drept ca nu am mai fost la analize de ceva timp si sunt curioasa cum mai stau, dar am inteles ca nu se rezolva asa usor.
Oricum, mi-ai dat o veste buna!

Catalina si Laura (12 ian 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

quote:
Originally posted by CataD

quote:
Originally posted by ruxandra_sb

Eu am rezolvat ovare polichistice cu contraceptiv Laurina. Fara efecte secundare vizibile, in afara de putina greata la inceput.

Ruxandra & Matei (3 ani) & sotul drag



Te-ai vindecat complet? Si eu am aceeasi problema, dupa nastere s-a descoperit ca am facut ovare polichistice si iau Marvelon acum...e drept ca nu am mai fost la analize de ceva timp si sunt curioasa cum mai stau, dar am inteles ca nu se rezolva asa usor.
Oricum, mi-ai dat o veste buna!



Stiam c-am raspuns la subiect.
Deci, la eco dupa 6 luni ovarele erau curate.
Sanatate.

Ruxandra & Matei (3 ani) & sotul drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Margott spune:

Diana,
Eu am ramas insarcinata abia dupa un an de la intreruperea pilulelor (Mercilon), dar am luat pe o perioada de multi ani.Si eu cred ca au efecte negative mai multe decat cele scrise in prospecte. Dar cred ca depinde de organism.
Cunosc cazuri cand prietene au ramas insarcinate dupa trei luni.
Si eu stiu ce trebuie sa lasi sa treaca trei luni pentru refacere.
Multa sanatate
Margott

Mergi la inceput