ceaiurile din plante pentru bebe 6 luni

ceaiurile din plante pentru bebe 6 luni | Autor: ana_a

Link direct la acest mesaj

Buna!

De cateva zile Stefan a inceput sa agreeze ceaiul, dupa ce m-am luptat cu el o vreme. As vrea sa-i dau din cand in cand pentru sete, si am observat ca noaptea daca bea ceai doarme mai bine. De care ceaiuri de plante da-ti la copilasi? Si mai ales care ar avea un efect de calmare a stomacelului inafara de cel de colici care are un gust amarui si nu prea ii place, sau orice alt fel de ceai calmant dupa care sa doarma mai bine.
Eu i-am dat de tei, dar as vrea sa vad ce alte ceaiuri sa-i mai dau.
Cel de menta ar fi bun?Nu as vrea sa constipe pentru ca al meu junior e cam constipat de felul lui...
Astept parerile voastre

Cum face-ti ceaiul? Cu zahar sau fara? cat zahar?

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Doamna Bibi spune:

Si eu ii dau ceauri din plante diverse (putin musetel,menta,flori de tei,sunatoare). Poti combina intre ele diverse tipuri de plante. Eu ii pun zahar in ceai (juma de lingurita la o cana) dar il fierb bine in apa,nu il pun la sfarsit. Pentru stomac este bun ceaiul de sunatoare,dar trebuie combinat cu altele ca este cam amarui.Mai nou i-am dat si ceai de macese (contine foarte multa vitamina C).

Chiar vroiam sa deschid un subiect legat de ceaiul de tei la baietei,am auzit ca nu stiu ce le-ar face (ceva legat de organele genitale)... Stie cineva daca e mit sau realitate?

Monica si bebe Bogdan (01.09.2004)
http://community.webshots.com/user/monicaotelea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

hm... eu nu stiu nimic de asa ceva...da astept sa vad ce zic alti parinti, ca eu i-as da ceai de musetzel pentru constipatzie.
Ceaiul de macese e bun la gust?
Sunt ceaiuri care sa fie interzise copiilor sub un an?

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuzza spune:

noi, mai agiate fiind, am zis ca hai sa servim musetel, pana cand am citit in niscaiva reviste de bb ca, daca e prea mult, nu calmeaza ci agita
tot acolo ziceau ca dupa trei luni merge ceaiul de tei, salvie, laur, menta...fara zahar pana la un an....bleah.
si ca cel mai bun e cel fara teina, special pt bb (aici eu zic ca si-a bagat publicitatea nasul)....asa ca bem apa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:

tocmai vreau sa-i schimb si eu ceaiul. ii dadeam anticolicativ.
dr. mi-a zis ca acum e ok ceaiul de macese, in special ca are vit.C. mi-a recomandat de la plafar, varianta macese zdrobite in pungute de hartie (nu varianta pliculete).
la gust e un pic acrisor, inca nu i-am dat, dar cred ca la sete merge si fara zahar...

Ianis, Mom's sunshine (14.09.04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tx spune:

Eu i-am dat lui alex la recomandarea moasei inca de cand era bebe ceai dintr-un amestec in parti egale de tei, chimen si anason.Era si linistitor si pentru colici.Acum are 4 anisori si bea foarte rar ceai.

andreeat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Copiii mei nu au baut ceai decit pe la vreo 3 ani. In primul rind ca nu neaparat au efecte benefice bine stabilite impotriva colicilor (nu exista nici un fel de garantie). Nu am vazut de ce sa inlocuiesc lapticul bun plin de nutrienti pentru o zeama goala lipsita de beneficii.

In al doilea rind pentru ca nu tot ce este natural este bun si mi-a fost frica sa risc (nu pot stii neaparat ce este exact in prafurile alea pentru nimeni nu monitorizeaza calitativ continutul plicurilor cu ceai. Paza buna trece primejdia rea.

In special bebelusi pina intr-un an nu vad de li s-ar da ceai. Aici nu ni se recomanda (in special la cei alaptati) pentru ca nu este necesar pur si simple. Stiu ca se poarta in Romania (si mama cind i-am avut a vrut sa le dea ceai dar pediatrul a spus ca nu are de ce).


Anamaria mama la Nick (7)& Alex (4)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doamna Bibi spune:

a

Monica si bebe Bogdan (01.09.2004)
http://community.webshots.com/user/monicaotelea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

ocebine, cat l-am alaptat pe Stefan nici eu nu i-am dat ceai, dar acum ma gandesc ca ar fi nevoie sa-l obijnuiesc cu ceai pentru ca daca Doamne fereste se imbolnaveste si are nevoie de lichide sa-i pot da ceai si sa fie obijnuit cu gustul, dar pe langa ceai binentzeles ca bea apa cate un pic, acum invatza si gustul de apa, si binenteles ca ceaiul nu inlocuieste nici una din mese.
Am sa incerc si eu ceaiul de macese daca zice-ti ca are un gust mai acrisor.

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Mergi la inceput