Alimentatie in caz de diaree

Alimentatie in caz de diaree | Autor: roxicucu

Link direct la acest mesaj

Nu stiu ce sa-i mai dau lui Stefan ce sa manance. Am fost cu el la doctori ieri ca avea febra 38.7 si era deranjat la burtica. Mi s-a spus ca are rosu in gat. Ieri l-am fortat sa manance numai morcov, am inceput si tratamentul cu Ospamox si Ercefuryl. Azi, jumatate din scaun era bine legat iar cealalta jumatate era lichida. Ce sa intamplat? Temperatura nu mai are in schimb nu vrea sa manance nimic de regim. Am incercat cu banana si branzica proaspata dar nu a avut nici un succes. Nu accepta decat sa suga. Mai bea si alte lichide din cand in cand, i-am cumparat de le Hipp un suc pentru rehidratare in regimul diareic pe baza de orez si morcv. Ce altceva as putea sa-i dau sa manance fara sa-i faca rau? E voie carnita de vita, supa, ca morcov simplu nu mai accepta. Voi cum procedati in cazuri similare?

Roxana si bebe Stefan (24.04.2004)

http://community.webshots.com/album/267997357UUZEdo

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bertha spune:

Am avut o singura data problema asta, generata de siropurile pt. raceala pe care i le-am dat. I-am dat Smecta diluat cu ceai de menta, piure de morcovi si mucilagiu de orez (i-au placut la nebunie). I-a trecut destul de repede. Carnita si supa (dar fara cartof) i-am dat cand scaunul a devenit moale, dar nu cu lichid.

Bertha si Darius - frumusete rara (DN 08-06-2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns me_evrika104 spune:

roxicucu,fetita mea are intoleranta la lactoza deci ne-am specializat in regimuri antidiareice,Incearca la masa de pranz sa ii dai ciorbita cu carnita,morcovi si orez si cum a zis si bertha,evita cartofii cateva zile pana se normalizeaza scaunul.De asemenea ar fi de preferat sa renunti la iaurturi,portocale si budinci si sa le inlocuiesti cu supa de morcovi,mucilagiu de orez,ceai de menta,orez cu banana,piure de legume,mar copt,orez pasat cu branzica de vaci,papanasi...
multa sanatate ii doresc lui stefanut si sper sa te ajute aceste mici sfaturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_smn spune:

Antibioticul oricum produce scaune diareice. Ultima data cand i-am dat piticului antibiotic avea si cate 7-8 scaune moi pe zi. Cum nu vroia nimic sa manance i-am dat san cat a a vrut si s-a reglat singur. L-a noi efect de intarire a stomacelului il are marul, branzica, iar banana ii normalizeaza scaunul.

Cristina si bebelusul Mihaita (11.05.2004)
http://community.webshots.com/scripts/editPhotos.fcgi?action=viewall&albumID=277880526

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teda spune:

Am trecut si noi prin asa ceva, pe la 9 luni.La noi s-a produs o distrugere a florei stomacale de la antibioticele adm la recom a 2 dr. Am repus-o pe picioare cu mucilagiu de orez si supa de morcov (nu pulpa, la incepu;este fibra care faciliteaza tranzitul intestinal).Andreea mea le-a preferat dulci, si din spital mi s-a recomandat sa-i indulcesc alimentele si bauturile (ceaiurile) cu glucoza si nu cu miere sau zahar. Apoi am inceput sa-i dau iaurturi care refac foarte bine flora stomacala. Dc n-ai incredere in cele din comert poti incerca sa-i faci singura cu Ecoflorina (1 fiola la 1 litru lapte). Abia dupa aceea poti sa-i dai supa de morcov cu carnita de vita (fara cartofior, deocamdata).Si, usor, usor incepi sa-i imbogatesti supa cu cele obisnuite.
Multa sanatate!!


http://community.webshots.com/user/adyclean

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxicucu spune:

Multumesc pentru sfaturi. I-am dat deja lui Stefan pilaf de orez cu morcov si putin patrunjel. I-am tocat si un cubulet de carne de vita fiarta. De data asta a mancat ca i-a placut. Ce fel se face orezul cu banana? Este vorba despre praful de orez la cutie sau se fierbe orez si se amesteca cu banana?

Roxana si bebe Stefan (24.04.2004)

http://community.webshots.com/album/267997357UUZEdo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns me_evrika104 spune:

fierbi orezul cu putin zahar si poti pune chiar si un plic zahar vanilat pt a da aroma.la sfarsit adaugi coaja de la o lamaie rasa si dupa ce s-a mai domolit putin omogenizezi cu banana pasata.Asa il mananca fetita mea,ioana, si ii place foarte mult:).Si avand in vedere ca piticotul tau a luat antibiotice ,care distrug flora intestinala,incearca sa ii dai ecoflorina timp de 7 zile.Pe prospect scrie ca trebuie sa ii dai de 2 ori pe zi,intre mese cate o jumatate de sticluta,dar ar fi foarte indicat sa iti intrebi pediatrul mai inainte:)
din partea ioanei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxicucu spune:

Va multumesc. Nu am auzit de Ecoflorina, dar ma voi interesa.

Roxana si bebe Stefan (24.04.2004)

http://community.webshots.com/album/267997357UUZEdo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

In caz de diaree e indicat si lapte special, HN.
Cei de la Humana, Milupa si NAN au astfel de formule.

Ruxandra & Matei (3 ani) & sotul drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza_ro spune:

buna fetele
vad ca e deschis deja un subiect care ma intereseaza.Piticul meu(8 luni si jumtate) are diaree de 4 zile, a avut si febra mare primele 2 zile.Am sunat in fiecare zi la spital si m-am sfatuit cu mai multe asistente si fiecare mi-a recomandat altceva.I-am dat asha:un lapte praf special cu porumb pentru copii cand au diaree, care este f. ushor tolerat, si o singura zi i-am dat banana si piure de morcov, dupa care in ultimele 24 de ore i-am dat numai lapte praf acela special.....
azi dimineatza am vorbit cu doctora lui care mi-a zis sa incep din nu cu orez...
acum lamuriti-ma si pe mine, adica cum mucilagiu de orez(cat orez si cata apa)?..

multam fain

Gabitza si baietzelul Dennis, 040609

http://community.webshots.com/user/gabitza_ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Gabitza, baietelul tau a facut probabil o viroza interstinala.

Noi, cu 2 la activ, am primit urmatorul tratament:

- 24 de ore regim strict => numai orez si morcovi (fierti)
- a 2 a zi, daca e mai binisor => se introduce lapte HN (Heilnahrung, special pt diaree)- noi il preparam cu mucilagiu de orez, in loc de apa
- apoi, tot asa, se introduce carne fiarta in combinatie cu orez si morcovi
- incet, incet se introduce banana, mar copt, paine prajita

in plus am luat:
-calciu carbonic (un varf de cutit, amestecat in lapte, mancare)

iar la una dintre viroze a trebuit sa luam si antibiotic (Gentamicina, fiole, oral).

Sorry, nu mai tin minte exact proportiile de la prepararea mucilagiului de orez. Oricum, parca puneam ceva gen 1 cana orez si mai multa apa => iar apa care ramanea dupa ce fierbea orezul o foloseam sa prepar laptele HN.

Ruxandra & Matei (3 ani) & sotul drag

Mergi la inceput