Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Femina intim

Atentie la sucul de grapefruit

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Versiune imprimanta

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  

Sandi
Sandi
nou venit

Romania
Bucuresti

50 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 22/02/2005 :  19:47:13 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite Sandi un Mesaj Privat  Reply with Quote

Atentie la sucul de grapefruit

O buna prietena a mea mi-a trimis astazi un articol gasit de ea pe internet. Este vorba despre interactiunea sucului de grapefruit cu unele medicamente. Eu am ramas uimita pentru ca n-am stiut ca sucul de grapefruit poate anula efectul anticonceptionalelor (desi iau anticonceptionale de patru ani). Pe nici un prospect nu este mentionat consumul de suc de grapefruit ca fiind daunator....Voi stiati?

Vrei un grapefruit ?

Interactiunea sucului de grapefruit cu anumite medicamente poate avea efecte negative, in special la nivelul rinichilor, sau poate fi chiar fatala. O femeie care ia anticonceptionale si, totodata, bea mult suc de grapefruit poate ramane insarcinata pentru ca acest suc anihileaza efectul pilulelor.
Nu este indicat sa combinati sucul de grapefruit nici cu antidepresivele, antibioticele si medicamentele pentru boli cardio-vasculare. Daca vreti sa stii ce se intampla daca faceti acest lucru, cititi in continuare.
O persoana care ia antidepresive, daca mai adauga si grapefruit in cantitati mai mari poate sa simta ca are prea putina sau prea multa energie, in functie de medicamentele luate. Combinandu-l cu antibiotice te poti trezi cu diaree sau poti lungi boala pentru ca antibioticele isi vor diminua efectul.
Medicamentele pentru inima nu-si mai fac efectul, tensiunea ramane tot ridicata si ritmul batailor inimii neregulat.
Pentru cei care adora sucul de grapefruit, care este mai concentrat in substante decat este fructul in sine, este recomandat sa se abtina pe parcursul tratamentului.
Mai grav este cazul unui barbat din Florida care lua medicamente pentru scaderea nivelului colesterolului si bea 2-3 pahare de suc de grapefruit pe zi. Dupa doua luni a decedat. Asa ca, in anumite conditii, sucul de grapefruit poate fi o arma mortala.
Medicii incearca sa atraga atentia asupra evitarii combinarii grapefruitului cu medicamente, mai ales ca in multe diete de slabire grapefruitul este indicat in cantitati mari.
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator
Bella
Bella
nou venit

USA,
67 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 22/02/2005 :  20:08:12 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Bella un Mesaj Privat
Pe cutia cu medicamente a sotului meu(pt. colesterol) scrie ca nu se iau cu suc de grapefruit si eu am avertizat-o si pe mama care ia pastile tot pt. asa ceva si pe a carei cutie de pastile(alt producator) nu este nimic specificat. E bine de stiut!
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
DARAEL
DARAEL
membru senior

Vanuatu, Aici si Acum
3581 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 22/02/2005 :  20:28:45 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui DARAEL Adauga semn de carte la raspuns Trimite DARAEL un Mesaj Privat
Subjectul aista a fost dezbatut pe larg cu ceva timp in urma si se dadeau si ceva linkuri simpatice.....
Cum cautarea este dezactivata (speram noi ca doar temporar ), poate un moderator se va indura sa puna aici si linkul catre subiectul cu pricina.
Pana atunci, am sabeau un pahar maaaaaare cu suc... de grep, evident !

Cu stima,

Singur, DARAEL
Ratacitor prin Lume
http://www.geocities.com/dara2el/

A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile. DEMOCRIT
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

lilib72
membru junior

Donator desprecopii.com
 Romania, Bucuresti
918 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 23/02/2005 :  15:05:02 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite lilib72 un Mesaj Privat
bine ca nu-mi place fructul/sucul grepefruit

Pusi
membru incepator

Romania, Cluj
317 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 23/02/2005 :  16:48:02 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiPusi Adauga semn de carte la raspuns Trimite Pusi un Mesaj Privat
Nu-mi vine sa cred! E sucul meu preferat , e fructul meu preferat! Ce tristete!!
Va trebui sa fiu mai atenta de acum inainte!
naomi_ioana
naomi_ioana
mamica fericita

Japan, Tajimi
853 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 23/02/2005 :  18:58:27 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luinaomi_ioana Adauga semn de carte la raspuns Trimite naomi_ioana un Mesaj Privat

Si fructul meu preferat,,alaturi de mar.Momentan nu i-au nici un tratament,deci pot manca un fruct pe zi

Anca Naomi Ioana(22.07.04)

http://community.webshots.com/user/naomi_ioana

dana d
membru senior

Romania, bucurestiBUCURESTI
3032 Mesaje
6 Prieten(i)
Trimis la: - 23/02/2005 :  21:36:08 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luidana d Adauga semn de carte la raspuns Trimite dana d un Mesaj Privat
Eu nu beau suc de grapefruit, dar mananc fructul intreg. Am observat ca slabesc de la ele. Nu mananc decat una pe zi si slabesc mancand normal in rest. Mi-e greu sa cred ca poate face rau dar daca sunt articole in sensul asta nu exclud posibilitatea. Cred totusi ca e vorba de cantitati industriale, nu un fruct sau un pahar de suc.

poze cu Ilinca
Craciun 2004
Milia
Milia
membru junior

Romania, Bucuresti
667 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 24/02/2005 :  09:57:42 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Milia un Mesaj Privat
Fetelor, nu mai credeti tot ce cititi pe Internet. Oricine rau intentionat poate pune un articol ca asta pe un server, sau il poate raspandi prin mail. Suntem satui de hoax-uri. Eu personal cred ca cele scrise mai sus sunt exagerate, daca nu complet false.
Consumati grapefruit, este foarte sanatos!

Si soacra mea ia medicamente pentru colesterol si in prospect SCRIE ca nu se ia medicamentul concomitent cu consumul de grapefruit. Dar nu ca nu se poate consuma grapefruit in orice alt moment al zilei. Soacra mea a luat medicamentul si mananca si grapefruit la greu, pentru ca trebuie sa slabeasca 10-20 kg. Si i-a scazut colesterolul de la 350 la 166.

Si asta:
quote:
Initial postat de Sandi
Mai grav este cazul unui barbat din Florida care lua medicamente pentru scaderea nivelului colesterolului si bea 2-3 pahare de suc de grapefruit pe zi. Dupa doua luni a decedat.

Nu vi se pare cam trasa de par? Doar nu scrie cauza decesului. Scrie doar ca dupa doua luni a murit, nu ca a murit de la sucul de grapefruit. Poate a facut un accident vascular sau un infarct, fara nici o legatura cu subiectul de fata. Poate l-a lovit o masina, nu?

Sincer, articolul de mai sus nu mi se pare deloc documentat. Un fel de bau-bau de speriat copiii. Cred ca ar trebui sa cautam informatii pe site-urile medicale, care prezinta informatii credibile. Cred ca nu ar trebui sa postam aici informatii neverificate, care pot induce in eroare si fac mai mult rau decat bine.

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou

Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com